W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest dbać o uprawę swoich roślin, warzyw i owoców. Wiele z powszechnie używanych związków jest dość toksyczna i potrafi mieć naprawdę spore działania niepożądane nie tylko na organizm człowieka, ale również zwierząt gospodarczych. Jedną z innowacyjnych metod, która stała się ostatnimi czasy modna w społeczeństwie jest używanie miedzianu w celu ochrony roślin przed działaniem różnego rodzaju szkodników. A czy jest on szkodliwy dla ludzi i zwierząt?
Miedzian w uprawach ekologicznych
Preparatem, który zaliczył spory awans w jakościowej hierarchii jest opisywany miedzian. Szkodliwość dla ludzi podczas stosowania miedzianu znajduje się głównie podczas przygotowywania jego roztworu, a także procesu rozpylania. Według najnowszych danych miedzian został zakwalifikowany do środków biobójczych wykorzystywanych w uprawach ekologicznych! A jest to naprawdę ścisłe grono, do którego ciężko się dostać.
Miedzian – szkodliwość dla ludzi podczas przygotowywania
Ludzie są najbardziej narażeni na ekspozycję na miedzian podczas procesu przygotowania. Wszystkie dokładne kroki i najniebezpieczniejsze momenty wskazane są na etykiecie produktu.
Ogólnie mówiąc największe ryzyko podejmowane jest podczas bezpośredniego połknięcia substancji, która musiałaby wiązać się z niewyobrażalnie dużą pomyłką. Jednak również po przygotowaniu roztworu miedzianu koniecznym jest zaopatrzenie się w dobrej jakości odzież ochronną, rękawiczki ochronne oraz okulary. Bowiem miedzian może być szkodliwy dla oczu – a jak to mówią ,,oczy nie odrosną”. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i dobrze się zabezpieczyć!
Miedzian – szkodliwość dla zwierząt
Do zwierząt, które mogą być narażone na działanie miedzianu wylicza się głównie zwierzęta domowe. Wiele osób, które posiadają swoich czworonożnych przyjaciół używa opisywanego miedzianu. Szkodliwość dla zwierząt domowych nie jest duża. Nie ma ona porównania na przykład stawiając obok siebie roundup. Szkodliwość dla zwierząt w przypadku organizmów wodnych oraz pszczół jest największa. Badania naukowe nie wykazały innych toksycznych działań tego związku na organizmy zwierząt.
Mimo wszystko warto dmuchać na zimne. Po spryskiwaniu nie zaszkodzi przytrzymać swoje zwierzęta na dłużej w domu bądź wybrać się na długi spacer.
Na co dobry jest miedzian?
Miedzian jest bardzo dobrym preparatem chroniącym różnego rodzaju rośliny. Do tych najbardziej popularnych zalicza się drzewa, krzewy oraz uprawiane warzywa. Miedzian chroni ich powierzchnię przed atakiem ze strony bakterii, a także grzybów. Jeżeli Twoje rośliny zostały zaatakowane przez grzyby to nic straconego! Po szybkiej reakcji i użyciu miedzianu infekcja grzybicza powinna ustąpić.
Miedzian – jak stosować
Po sporządzeniu roztworu miedzianu należy spryskiwać swoje krzewy i rośliny w okresie wiosenno-letnim. Najlepiej rozpocząć opryskiwanie po połowie marca i wykonywać je w okresowych opryskach (w zależności od rodzaju posiadanej rośliny) aż do października. Najlepiej wykonywać to w dni bez wiatru, aby opryskiwania ciecz trafiła tylko i wyłącznie na wyznaczone miejsce, a nie na ubranie czy skórę osoby spryskującej. Dodatkowo temperatura jest ważna. W przypadku gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza nie należy wykonywać oprysków miedzianem.
Miedzian 50 WP szkodliwość
Jedną z najpopularniejszych wersji opisywanego produktu jest miedzian 50 wp. Szkodliwość tego związku jest największa na organizmy wodne, ale i pożyteczne pszczoły. Właśnie dlatego stosowanie miedzianu nie jest wskazane w przypadku kiedy na danej działce występuje dużo kwiatów, które mogą być zapylane przez pożyteczne pszczoły.
Miedzian 50 WP występuje pod postacią proszku, który rozpuszcza się w określonej ilości wody tworząc roztwór – zawiesinę. Posiadając drzewa niskopienne i rośliny warzywne najlepiej stosować właśnie miedzian 50 WP. Szkodliwość dla otoczenia mogłaby być poważniejsza w przypadku wykorzystywania opryskiwaczy automatycznych. Z tego względu dla użytkowania miedzianu 50 WP poleca się tradycyjne opryskiwacze ręczne.