Strona głównaChorobyRak trzustki - jak szybko postępuje?

Rak trzustki – jak szybko postępuje?

Rak trzustki jest ciężki do wyleczenia, dlatego jest on wyzwaniem dla lekarzy. Ten rodzaj nowotworu bardzo często nie daje o sobie znać w początkowej fazie rozwoju. Kiedy pojawiają się objawy, okazuje się, że stadium jest już bardzo zaawansowane i często leczenie nie przynosi zamierzonych efektów. Jak szybko postępuje rak trzustki? Jak długo się rozwija? Jak szybko rośnie? Odpowiedzi na te pytania szukaj w treści artykułu. 

Dlaczego o raku trzustki mówi się, że jest cichym zabójcą?

W większości przypadków rak trzustki przez długi czas, kiedy się rozwija nie daje żadnych symptomów, które mogłyby skłonić do udania się na wizytę do lekarza. Dzieje się tak nie tylko w przypadku raka trzustki, ale także innych nowotworów układu pokarmowego, jak np. raka przełyku, raka wpustu, raka żołądka i raka dróg żółciowych. Pierwsze dolegliwości bólowe podczas zachorowania na raka trzustki pojawiają się, kiedy rak zaczyna zaciskać drogę żółciową. Pierwsze delikatne objawy choroby bardzo często są ignorowane, ponieważ nie utrudniają codziennego funkcjonowania, stąd też nazywa się go cichym zabójcą.

Postępowanie raka trzustki

Jak długo rozwija się rak trzustki? Jak szybko rośnie? Jak szybko postępuje? Rak trzustki rozwija się długo bezobjawowo. W zależności od jego występowania, może dawać zupełnie inne symptomy. W przypadku raka w głowie trzustki pojawia się żółtaczka, jeśli zaś w ogonie – cukrzyca. Jeśli rak obejmuje trzon trzustki, rak jest bardzo ciężki do zdiagnozowania, a pierwsze symptomy najczęściej objawiają się bólem w odcinku lędźwiowym i biegunkami. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na przeżycie. Jak szybko rośnie? Niestety rak trzustki dosyć szybko rozprzestrzenia się w inne miejsca organizmu. Może zdarzyć się tak, że po kilku latach od zakończenia leczenia nastąpi wznowa lub przerzuty. Na wiele pytań w przypadku raka trzustki nie ma odpowiedzi, ponieważ nadal jest on owiany tajemnicą i stanowi dużą zagadkę genetyczną dla medyków. Warto wziąć pod uwagę fakt, że medycyna bardzo szybko postępuje, a leczenie staje się coraz bardziej skuteczne. Jednak, aby wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba mieć pewność, że jest to nowotwór trzustki. Konieczne do tego celu jest przeprowadzenie biopsji, czyli pobranie materiau z guza do badania histopatologicznego oraz cytologicznego. NIestety takie badanie nie zawsze można wykonać w mniejszych miastach i często konieczne jest udanie się do specjalistycznych placówek w większych miastach. 

Jak długo rozwija się rak trzustki? Rozwój może trwać nawet do szesnastu lat. Można więc się domyślić, że po wykryciu, stadium nowotworu jest bardzo zaawansowane, dlatego konieczne jest szybkie postępowanie lecznicze. Rak trzustki plasuje się na piątym miejscu wśród najczęstszych przyczyn śmierci w USA. W Polsce przybywa rocznie aż 3 tysiące chorych na raka trzustki rocznie. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. 

Jak szybko postępuje rak trzustki? Niestety bardzo często zdarza się, że w momencie postawienia diagnozy guz jest na tyle rozległy, że jest nieoperacyjny, a rak zajął też inne narządy. Zmniejszenie szans na zachorowanie na raka trzustki można uzyskać poprzez rzucenie palenia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest cukrzyca, wcześniejsze naświetlanie trzustki przy okazji leczenia innego nowotworu, przewlekłe nawracające zapalenie trzustki, otyłość. Nowotwory trzustki można podzielić na rak przewodowy, zrazikowy i endokrynny trzustki. Kluczowa w leczeniu jest diagnostyka radiologiczna. Dzięki badaniu obrazowym i endoskopowym można dokładnie rozpoznać nowotwór. Istotną rolę odgrywa także wielofazowa tomografia komputerowa, dzięki której można ocenić rozległość guza, określić stopień zaawansowania. Pomocny do uzupełnienia wiedzy o posiadanym przez pacjenta nowotworze okazuje się rezonans magnetyczny. Konieczne jest także badanie histopatologiczne, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Jest ono szczególnie ważne w przypadku guzów nieoperacyjnych, gdzie możliwa jest jedynie chemioterapia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE