Strona głównaPoradyPorozmawiajmy o wypaleniu, bo lepiej zapobiegać niż leczyć!

Porozmawiajmy o wypaleniu, bo lepiej zapobiegać niż leczyć!

Emocjonalne wyczerpanie, obniżone poczucie własnej wartości oraz obojętność wobec pacjentów i współpracowników? To może być wypalenie zawodowe. Nie doświadczasz takich objawów, ale widzisz je u przyjaciół po fachu lub u członków zespołu? Daj im znać, że mogą liczyć na pomoc. Pomyśl też o tym, jak samemu zabezpieczyć się przed wypaleniem zawodowym. „Porozmawiajmy o wypaleniu” razem!

Wypalenie zawodowe jak epidemia? Statystyki przerażają

Dlaczego profilaktyka wypalenia zawodowego jest tak ważna? Według różnych źródeł jego objawy widzi u siebie od 30 do 60 proc. pracowników medycznych. Co trzeci lub nawet dwóch na trzech specjalistów odczuwa poważne trudności pracy w ochronie zdrowia. To problem międzynarodowy. W Polsce duże znaczenie mają czynniki organizacyjno-finansowe.

Przepracowanie specjalistów, trudności finansowe placówek, niedomagania systemu ochrony zdrowia – jest wiele czynników wpływających na rozwój syndromu. Co więcej, medycyna jest jednym z obszarów, w których ten syndrom jest zauważalny. Szczególnie narażeni na wypalenie zawodowe są specjaliści niosący pomoc innym ludziom: pracownicy medyczni, nauczyciele i pracownicy socjalni.

Zauważając negatywny wpływ syndromu na zdrowie ludzi i na rynek pracy, Światowa Organizacja Zdrowia od 1 stycznia 2022 r. wpisała wypalenie zawodowe jako jednostkę chorobową na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. To pokazuje, jak istotnym problemem się zajmujemy.

Zmiana zaczyna się od szczerej rozmowy

„Porozmawiajmy o wypaleniu” to program profilaktyki wypalenia zawodowego pracowników ochrony zdrowia. Kierowany jest do lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek i wszystkich osób pracujących w gabinetach lub w placówkach medycznych. Do tej pory wypalenie zawodowe w medycynie było traktowane jako temat tabu, a szukanie pomocy u psychoterapeutów jako oznaka słabości. Chcemy pożegnać to stereotypowe podejście.

Liczy się świadomość. Dlatego zaczynamy od rozmowy. Warto uświadomić sobie, jak złożonym problemem jest wypalenie zawodowe i jak podstępnym może być syndromem. Zaczyna się niewinnie. Może mieć swój początek w niewłaściwej komunikacji z pacjentami i ze współpracownikami albo w wypalającym, stale niedofinansowanym systemie ochrony zdrowia. Najczęściej wypalenie zawodowe atakuje z różnych stron, a jego oznaki początkowo nie są zauważalne.

Oglądaj podcasty!

Na co zwrócić uwagę, by reagować na objawy wypalenia zawodowego w odpowiednim momencie? Pomogą Ci w tym podcasty z ekspertami. Dowiesz się od nich, na co uważać i jak zabezpieczyć się przed trudnymi sytuacjami w codziennych zmaganiach pracownika medycznego. Podcasty obejrzysz na żywo na YouTube i na Facebooku w środy o 18:00. 

Eksperci „Porozmawiajmy o wypaleniu” poruszają tematy psychologiczne, socjologiczne, organizacyjne, prawne. Spotykamy się doświadczonymi naukowcami, z personelem medycznym i niemedycznym.

Podcast to okazja do wymiany doświadczeń. Zachęcamy użytkowników do komentowania, dzielenia się własnymi doświadczeniami i zadawania pytań. Im więcej punktów widzenia, tym szersze spojrzenie na problem wypalenia zawodowego.

Czytaj artykuły!

„Porozmawiajmy o wypaleniu” to również seria artykułów o wypaleniu zawodowym i o sposobach radzenia sobie z tym podstępnym syndromem. Część z nich przygotowali eksperci z SWPS innowacje, spółki celowej uniwersytetu SWPS.

Piszemy o czynnikach wypalenia zawodowego i sposobach na radzenie sobie z jego objawami. Podejmujemy tematy publicystyczne. Informujemy, radzimy, włączamy się w debatę o najważniejszych problemach polskiej ochrony zdrowia. Chcemy, by program przyniósł realną zmianę i zwrócił uwagę wszystkich specjalistów ochrony zdrowia, by szukanie pomocy przy wypaleniu zawodowym było widziane jako oznaka siły i mądrości, a nie słabości.

Porozmawiajmyowypaleniu.pl – wypalenie rozłożone na czynniki pierwsze

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę internetową porozmawiajmyowypaleniu.pl, obserwuj nas na mediach społecznościowych, subskrybuj profil na YouTube. Program profilaktyki wypalenia zawodowego pracowników ochrony zdrowia organizuje MEDchart przy wsparciu merytorycznym SWPS Innowacje, spółki celowej Uniwersytetu SWPS.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE