Strona głównaPoradyPierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty przyprawia o dreszcze wielu dorosłych, jak i dzieci. Pomimo tego, że czasy, w których dziecko było na siłę trzymane na fotelu dentystycznym dawno już minęły to skojarzenia z gabinetem stomatologicznym nie są zbyt miłe. Im większa trauma u rodziców, tym większy strach przed zabraniem swojego dziecka na pierwszą wizytę u dentysty. Jest to jednak błędne. Co robić, żeby dzieci nie bały się wizyty u dentysty? Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Jak zapobiec poczuciu strachu u malucha przed wizytą u stomatologa?

Dziecko, które nie było nigdy u dentysty ani nie miało dolegliwości bólowych związanych z zębami nie mają negatywnych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym, ponieważ nie mają nawet jego wyobrażenia. Strach u dzieci pojawia się często przez okazanie lęku przez dorosłych. Może to być też bojaźń przed nowym doświadczeniem, a nie przed samą samą wizytą u dentysty. Jak uchronić dziecko przed strachem związanym z pierwszą wizytą u dentysty? Nie należy uczyć dziecka strachu przed dentystą. Dzieci świetnie odczytują emocje rodziców. Nie panikuj. Oswój dziecko z myślą, że przebywanie w gabinecie dentystycznym to fajne doświadczenie, dzięki któremu będzie miało zdrowe zęby. Nie mów dziecku o swoich złych wspomnieniach. Unikaj negatywnych określeń. Wyrażaj się o gabinecie stomatologicznym tylko w pozytywnych określeniach. Nie zapewniaj jednak dziecka, że nic nie będzie bolało, ponieważ kolejnym razem nie uwierzy w Twoje zapewnienia. Jeśli dziecko źle kojarzy igły, zastrzyki to jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wspominaj o tym przed wizytą. 

Musisz przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że wizyta u dentysty jest konieczna i obowiązkowa, aby miało zdrowe zęby,piękny uśmiech i mogło swobodnie jeść i pić. Ważne jest, aby dziecko miało pozytywne skojarzenia, traktowało pierwszą wizytę u dentysty jako przygodę. Przedstaw całe przedsięwzięcie jako ciekawe przeżycie. Opowiadaj o gabinecie, jak o miejscu pełnym ciekawych urządzeń – mikroskopów, przez które widać bakterie, ogromnych lamp, specjalnych wiertarek, dzięki którym naprawa żadnej dziury jest niestraszna. Zapytaj dziecko, czy ma jakieś pytania. Odpowiedzi powinny mieć pozytywne zabarwienie. 

Kiedy umówić dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? Najlepiej jest zacząć odwiedzać stomatologa jak najwcześniej. Pozwoli to na oswojenie się z gabinetem dentystycznym i stomatologiem. Na pierwszą wizytę u dentysty warto udać się do sprawdzonego dentysty, który specjalizuje się w leczeniu zębów u dzieci i ma do nich dobre podejście. Warto jest zasięgnąć opinii u innych mam z okolicy. Możliwe, że będą mogły polecić kogoś godnego zaufania. Znalezienie odpowiedniego dentysty to większa część sukcesu. Pozwoli to na regularne odwiedzanie tego samego gabinetu, dzięki czemu dziecko będzie czuło się już bezpiecznie i nie będzie odczuwało strachu przed co rusz to nowym miejscem i ludźmi. Przed umówieniem się na wizytę warto zasięgnąć opinii w internecie. Lekarze stomatolodzy dla dzieci powinni cechować się wyrozumiałością, empatią, cierpliwością, ciekawym podejściem do dziecka oraz doświadczeniem w leczeniu maluchów. 

Wiesz już, kiedy pierwsza wizyta u dentysty, ale co zrobić jeśli dziecko pomimo wszystko jest przerażone wizytą. Warto wtedy udać się na tzw. wizytę adaptacyjną. Podczas niej dentysta pokaże dziecku gabinet, fotel dentystyczny oraz wszystkie urządzenia, aby dziecko mogło oswoić się z nowym miejscem. Jest to świetny sposób, ponieważ dziecko nie będzie kojarzyło pierwszej wizyty tylko z zabiegami i stresem z nimi związanymi.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE