Odpowiednia pielęgnacja twarzy jest kluczowa do tego, aby zachować zdrowy i piękny wygląd skóry. Czy mycie twarzy mydłem jest dobrym pomysłem? Czy istnieje mydło do mycia twarzy trądzikowej? Jak sprawdza się mydło do twarzy na trądzik i zaskórniki? Szukaj odpowiedzi w poniższej treści artykułu.
Wpływ mycia twarzy na cerę
Czy mycie twarzy mydłem jest dobre dla cery? Niektórzy twierdzą, że im mniej kosmetyków w łazience, tym lepiej dla naszej skóry. Jak jednak jest w praktyce? Zwykłe mydło ma wysokie pH, które zaburza gospodarkę hydrolipidową. Zasadowe pH uaktywnia enzymy wpływające na złuszczenie, co może dawać odczucie dyskomfortu, podrażnienia, czy swędzenia. To głównie odczyn mydła sprawia, że często jest przyczyną problemów skórnych u osób go używających. Nie ma jednak co generalizować, ponieważ niektórych wyższe pH służy. Jednak jest tak w przypadku mniejszości. Wysokie pH może zmniejszać łojotok, usuwać martwy naskórek, zrogowacenia, dogłębnie oczyszcza i odświeża skórę, rozbija tłuszcz, usuwa sebum. Niestety mydła do ciała zawierają dużą ilość barwników i konserwantów, przez które można dostać alergii. Mycie twarzy mydłem jest możliwe, jednak należy wiedzieć, jakie mydło nie będzie szkodzić skórze. Mydło do twarzy powinno nie zawierać w szczególności takich substancji w swoim składzie, jak Sodium Palmate, czyli sól sodowa oleju palmowego, Sodium Cocoate, czyli sól sodowa oleju kokosowego oraz Sodium Tallowate, czyli sól sodowa kwasu łojowego. Te związki powodują silne pienienie, które dogłębnie oczyszcza, odtłuszcza i wysusza skórę, przez co może ją podrażnić. Takie typowe mydło może pogorszyć stan cery, dlatego też warto wybierać mydła na trądzik i zaskórniki bez nadmiaru substancji chemicznych. Świetnie sprawdzają się mydła naturalne lub specjalnie przeznaczone jedynie do twarzy.
Zwykłe mydło do mycia twarzy trądzikowej jest szczególnie odradzane, ponieważ bardzo ją podrażnia przesusza oraz powoduje, że pojawia się coraz więcej niedoskonałości. Substancje chemiczne mogą zapychać pory, przez co może zostać zaburzony naturalny mikrobiom skóry. Jeśli widzisz, że stan Twojej skóry po myciu twarzy mydłem na trądzik i zaskórniki znacznie się pogarsza, wyeliminuj ten kosmetyk z użytku. Czasem warto jest zrezygnować z tradycyjnym kosmetyków i zaufać nowym, specjalistycznym preparatom do cery problemowej. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że zwykłe mydło do twarzy nam szkodzi? Symptomami jest sucha, napięta, szorstka, zaczerwieniona skóra twarzy. Jeśli jednak chcesz pozostać przy swoim i nadal używać mydła do twarzy to warto wybierać wersję z miodem, pyłkiem, mlekiem, płatkami, drobinkami maku, czy lanoliną. Są one dużo łagodniejsze. Warto także poświęcić swoją uwagę mydłom przeciwbakteryjnym, oczyszczającym z toksyn. Takie właściwości zawdzięcza się takim składnikom, jak węgiel aktywny, olej z czarnuszki, borowina, czy olejek cedrowy.
Co może zastąpić mydło do twarzy?
Zamiast mydła do mycia twarzy trądzikowej, możesz używasz lekkiej pianki oczyszczającej, a dodatkowo nawilżającej. Świetnie sprawdzają się także żele do mycia twarzy z aloesem i jaśminem. Takie preparaty dobrze oczyszczają twarz, ale nie prowadzą do ich uszkodzeń, ponieważ nie zawierają mocnych detergentów. Warto sięgać po naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Im mniej substancji chemicznych, tym mniejsze ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych. Ogromną zaletą naturalnych kosmetyków jest działanie kojące, regenerujące, nawilżające i odżywiające. Rzadko zdarza się, aby wywołały one niepożądane efekty. Prostota jest dobra, ale nie zawsze. Zdarza się jednak, że nawet preparaty naturalne nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Odradza się ich stosowania osobom, które odczuwają, że ich skóra stała się mocno łojotokowa, skrajnie odwodniona, zrogowaciała, podrażniona. Warto dobierać kosmetyki do swoich indywidualnych potrzeb. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dla niektórych zwykłe mydło sprawdzi się lepiej niż naturalna pianka. Może to wynikać z wysokiego pH skóry, z posiadania wyjątkowo tłustej skóry. Należy reagować na potrzeby swojej skóry i obserwować, jak reaguje na dany kosmetyk.