Strona głównaPoradySiedzący tryb życia - 3 sposoby, aby mieć zdrowy kręgosłup

Siedzący tryb życia – 3 sposoby, aby mieć zdrowy kręgosłup

Siedzący tryb życia to jeden z poważniejszych problemów naszej cywilizacji. Najczęściej wymuszony jest przez rodzaj pracy, przede wszystkim przez pracę przed komputerem czy za kierownicą. Z pozoru nieobciążająca pozycja siedząca może mieć destrukcyjny wpływ na nasz kręgosłup. Jak temu zaradzić? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które warto wprowadzić w życie.

1. Regularny ruch – gwarancja zdrowia i sprawności

Umiarkowany wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu to najlepsza profilaktyka dla naszego organizmu. Wzmacnia odporność, a jednocześnie dba o mobilność i sprawność fizyczną. Z tego względu warto zadbać o to, aby tę formę aktywności praktykować jak najczęściej – niezależnie od pogody. Zabawa czy trening na świeżym powietrzu polecany jest osobom, niezależnie od wieku. Jest to jedna z form zapobiegania chorobom kręgosłupa dla tych, którzy w pracy zmuszeni są do siedzenia przez wiele godzin.

Odpowiednia dawka regularnego ruchu sprawia, że mięśnie i układ kostny pozostają sprawne i elastyczne. Dodatkowo, ruch zapewnia sprawny obieg krwi, która krąży efektywnie dostarczając komórkom tlen i usuwając produkty metabolizmu. Siedzący tryb życia może powodować zastoje, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest aby ruch wprowadzać do codziennej rutyny. Dbałość o odpowiednią ilość regularnego wysiłku fizycznego jest szczególnie ważna dla osób, które przez większą część dnia zmuszone są siedzieć.

regularny-ruch-–-gwarancja-zdrowia-sprawnosci.jpg

2. Sen – odpowiedni materac sprzymierzeńcem zdrowego kręgosłupa

Regeneracja, to kolejny kamień milowy dbałości o siebie. Odpowiedni materac i wystarczająca ilość snu są podstawą wypoczynku nie tylko dla naszych umysłów, ale i dla ciała. Dobrze dobrany materac, jak te z oferty Senna Materace pozwalają ciału odprężyć się i przyjąć pozycję pozytywnie wpływającą na zdrowie kręgosłupa. Rozwiązania stosowane w nowoczesnych materacach zapewniają maksymalny komfort, cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Z kolei, materace Hilding Fit.4.Sleep Cool Breeze zapewnia nie tylko odpowiednie dopasowanie do ciała, ale także wyjątkowy komfort termiczny przez okrągły rok.

Odpowiednia twardość i jakość materaca to podstawa profilaktyki zdrowego kręgosłupa. To także gwarancja dobrego, regenerującego snu. Osoby pracujące w biurze lub za kierownicą powinny szczególnie zwracać uwagę na dobór materaca. Siedzący tryb życia jest bardzo obciążający dla kręgosłupa – należy przeciwdziałać możliwym chorobom, które są jego następstwem. Warto pamiętać, aby materac osobiście wypróbować przed zakupem. Istotnymi parametrami są twardość i rozmiar materaca. Materace 160×200 będą idealnym rozwiązaniem dla par, pojedyncze materace mogą mieć z kolei szerokość od 80 do 120 cm. Odpowiednio dobrana twardość materaca powinna zapewniać redukcję nacisku, stabilne podparcie oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

3. Odpowiednia pozycja podczas pracy

Siedząca praca jest bardzo obciążająca dla kręgosłupa. Może wpływać na obciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, a także powodować napięcia w barkach i karku. W przypadku pracy przy komputerze obciążenia występują także w obszarze rąk i głowy. Wynika to z faktu, że podczas statycznego wysiłku, jakim jest siedzenie przed komputerem, mięśnie przez długi czas pozostają napięte. W efekcie nacisku na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe zmniejsza się efektywność usuwania toksyn z mięśni, co w efekcie prowadzi do zmęczenia mięśniowego.

W wyniku siedzącej pracy dochodzi często do dolegliwości bólowych w obszarze karku, barków i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Bagatelizowanie tych dolegliwości, brak profilaktyki i zmiany przyzwyczajeń to prosta droga do zmian zapalnych, degeneracyjnych i zwyrodnieniowych kręgosłupa. Czy istnieje możliwość zapobiegania szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia? Z pewnością odpowiednia pozycja i częste przerwy połączone z ruchem mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję mięśni i kręgosłupa.

Pracując w pozycji siedzącej, należy zadbać o swój komfort, unikać napięć i asymetrii ciała. Do niekorzystnych praktyk należy wymuszone skręcenie głowy czy tułowia albo praca z rękoma położonymi na różnej wysokości. W utrzymaniu prawidłowej postawy z pewnością pomocne będzie ergonomiczne krzesło, z regulowanym zagłówkiem i podłokietnikami. Warto także zadbać o odpowiednią wielkość i wysokość biurka oraz o przestrzeń do pracy, która pozwoli unikać wymuszonych, nienaturalnych pozycji.

Zdrowy kręgosłup to gwarancja sprawności fizycznej i mobilności przez długie lata. To także życie bez bólu, który potrafi pojawić się w najmniej korzystnych okolicznościach. Wygodny materac, ergonomia na stanowisku pracy i odpowiednia dawka ruchu każdego dnia to najlepsza profilaktyka chorób kręgosłupa dla osób, których praca wymusza siedzącą pozycję.

odpowiednia-pozycja-podczas-pracy.jpg

Artykuł sponsorowany.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE