Zdrowie psychiczne wielu z nas w dzisiejszych czasach jest w nie najlepszej kondycji. Kiedy już w ogóle nie radzimy sobie z otaczającym nas światem, a codzienność zaczyna nas zwyczajnie przytłaczać, zastanawiamy się nad podjęciem leczenia u udania się do specjalisty. Pojawia się więc pierwsze pytanie w wielu przypadkach w tej kwestii: najpierw psycholog czy psychiatra lub może właśnie najpierw, psycholog a psychiatra, czym się różni i do kogo trzeba udać się w pierwszej kolejności? I kto jest w stanie lepiej pomóc oraz, ostatecznie, czym się różni psychiatra od psychoterapeuty? Gdzie szukać pomocy?
Psycholog a psychiatra – różnice
Jeden i drugi specjalista zajmują się ludzką psychiką, więc co ich dzieli, a co łączy psychologa a psychiatrę, czym się różnią te dwie specjalizacje i którego z nich wybrać, kiedy coś niepokojącego się z naszą psychiką zaczyna dziać? Psycholog czy psychiatra będą mogli współdziałać, jeśli chodzi o pomoc danemu pacjentowi. Jednak ostateczna decyzja: psycholog a psychiatra, kto powinien przejąć stery nad leczeniem, zależy od stanu pacjenta oraz otoczki środowiskowej. Również stan powinien podpowiedzieć, kto okaże się lepszym wsparcie i do kogo warto udać się najpierw: psychologa czy psychiatry. Zawód psychiatry nie każdemu dobrze się kojarzy z tego względu mając do wyboru: psycholog czy psychiatra, wielu stwierdza: najpierw psycholog czy psychiatra? Psycholog. I to jedno z lepszych posunięć – psycholog również może wskazać czy zdiagnozować choroby i pokierować dalej. I wtedy nie ma już możliwości pomyłki między psychologiem a psychiatrą. Łatwiej też określić możliwości i rodzaj pomocy, jeśli się wie: psycholog a psychiatra, czym się różni jeden i drugi oraz czego można po nich oczekiwać. Zbiór kompetencji jednego i drugiego będą się między sobą różnić.
Psycholog czy psychiatra – co wybrać?
Często padają na forach internetowych pytania o różnice między psychologiem a psychiatrą oraz o to, do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku podejrzenia depresji czy np. stanów lękowych. Psycholog a psychiatra, który z nich będzie posiadał większe umiejętności i lepsze narzędzia, dzięki którym będzie w stanie udzielić fachowej, medycznej pomocy pacjentowi?
Zadania psychologa związane są bardziej z ogólną zasadą działania naszego psyche, z warunkami środowiskowymi, określeniem potencjału czy osobowości, rozwiązuje codzienne problemy, np. z przełamywaniem nieśmiałości czy problemami w szkole. To główna różnica między psychologiem a psychiatrą. W takim razie który z nich: psycholog czy psychiatra, będzie w stanie zdiagnozować konkretne schorzenia natury psychicznej? To pole działania należy już stricte o psychiatry, który posiada odpowiednią wiedzę oraz narzędzia do diagnozowania zaburzeń, a także wdrażania odpowiedniego leczenia, w tym terapii czy leczenia farmakologicznego. To kolejna różnica między psychologiem a psychiatrą – ten pierwszy nie ma aż takiego szerokiego pola manewru, chociaż oczywiście jest w stanie zasygnalizować problem, np. podejrzenie depresji czy stanów lękowych.
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
Pomocy związanej z psychiką udzielają również inni specjaliści, jak psychoterapeuci. I tu zachodzi kolejne, kluczowe pytanie: czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Dość łatwo można sprawdzić, czym różni się psycholog od psychoterapeuty. Psycholog będzie pomagał głównie rozmową, będzie też mógł wykonywać różnego rodzaju psychotesty, wystawiać zaświadczenia oraz orzeczenia. W takim razie czym różni się psycholog od psychoterapeuty? Drugi z wymienionych specjalistów będzie miał określony plan działania, metodycznie opracowaną metodę przerabiania problemu oraz wychodzenia z niego. Jeszcze czym różni się psycholog od psychoterapeuty? Na pewno formą spotkań – terapie mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, w zależności od zaleceń lekarskich. Ostatnie, czym różni się psycholog od psychoterapeuty, to wykształcenie. Aby prowadzić psychoterapię, wcale nie trzeba mieć tytułu magistra psychologii.
Zobacz też: