Strona głównaChorobyPrzeszczep rogówki - cena, zwolnienie, czas oczekiwania, gdzie najlepiej?

Przeszczep rogówki – cena, zwolnienie, czas oczekiwania, gdzie najlepiej?

Przeszczep rogówki jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w sytuacji, gdy inne metody leczenia nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne. Istnieje wiele wskazań medycznych, powodujących konieczność wykonania przeszczepu. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a pacjent często jeszcze tego samego dnia może zostać wypisany do domu. Przeszczep rogówki kończy się najczęściej powodzeniem. Dlaczego? Ile kosztuje przeszczep rogówki oka i gdzie najlepiej go wykonać? Ile zwolnienia dostaje się po przeszczepie? Dowiedz się więcej z artykułu poniżej. 

Przeszczep rogówki – forum

Rogówka jest to najbardziej zewnętrzna, przezroczysta część oka. Rogówka odpowiada za wyraźne widzenie, ponieważ odpowiada za łamanie i skupianie światła w tylnej części oka. Zdarza się, że zachodzi konieczność wykonania przeszczepu rogówki. Wskazaniami do wykonania przeszczepu są między innymi choroby oka, urazy oraz zakażenia, a także względy kosmetyczne, gdy np. doszło do zmętnienia rogówki. Przed zabiegiem pacjent musi zostać do niego zakwalifikowany. Pod uwagę bierze się ogólny stan zdrowia, istnienie innych chorób przewlekłych oraz możliwość wykonania u chorego znieczulenia. Wielu pacjentów często szuka informacji dotyczących przeszczepu rogówki na forum internetowym. Chorzy interesują się tym, jaka jest cena przeszczepu rogówki prywatnie, gdzie wykonać przeszczep oraz jakie powikłania mogą się pojawić. Jeśli chodzi o przeszczep rogówki Ile się czeka na zabieg?

Przeszczep rogówki – ile się czeka na operację?

Do przeszczepu rogówki pacjenci kwalifikowani są w dwóch trybach. W trybie pilnym kwalifikują się osoby posiadające wskazania do jak najszybszego wykonania zabiegu, np. ostry stan zapalny i martwica rogówki. W zwykłym trybie u pacjentów stosuje się leczenie zachowawcze w trakcie oczekiwania na znalezienie dawcy. Osoby zakwalifikowane do zabiegu trafiają na krajową listę osób oczekujących. Jaki jest czas oczekiwania? W zależności od rodzaju przeszczepu czas oczekiwania wynosi od 2 lat do nawet 6 lat i więcej. Głównym problemem jest znalezienie dawcy organu, rogówka musi pochodzić z banku organów. To od czasu znalezienia dawcy zależy termin przeszczepu rogówki. Ile się czeka na operację? W Polsce ok. 20 ośrodków leczniczych zajmuje się przeszczepami rogówki. Jest to o wiele mniej niż w większości krajów w Europie. Obecnie wykonuje się ok. 1200 przeszczepów rogówki rocznie. Pacjenci często skarżą się na forum, że czas oczekiwania na przeszczep jest zbyt długi, a także starają się dowiedzieć, gdzie najlepiej wykonać ten zabieg. Po przeszczepie komfort życia pacjentów znacznie wzrasta w krótkim czasie. 

ile kosztuje przeszczep rogówki

Dlaczego przeszczep rogówki kończy się najczęściej powodzeniem?

Przeszczep rogówki to skomplikowany zabieg chirurgiczny. Przeszczepu dokonuje się po pobraniu rogówki od dawcy, który nie miał chorób, które mogłyby wpłynąć negatywnie na powodzenie operacji. Przeszczep może być pełnej grubości lub warstwowy. Zwykle prognozy po przeszczepie są bardzo dobre, wiele zabiegów przeszczepu rogówki kończy się powodzeniem. Pacjent uzyskuje znaczną poprawę widzenia na wiele lat lub nawet do końca życia. O powodzeniu operacji decyduje stan zdrowia pacjenta, postępowanie w czasie leczenia i rekonwalescencji oraz oczywiście stan przeszczepionego organu. W przypadku odrzucenia przeszczepu można próbować powtórzyć operację.

Przeszczep rogówki – ile zwolnienia dostanę?

Po operacji rogówki pacjenta czeka dalsze leczenie i rekonwalescencja. Bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzymuje antybiotyki oraz kortykosteroidy. Przez pewien czas oko musi pozostawać przysłonięte opatrunkiem, zwykle ok. 3-4 tygodni po operacji. Rekonwalescencja może trwać kilka miesięcy. Po przeszczepie drążącym trwa około 6-9 miesięcy, a po przeszczepie warstwowym 3-6 miesięcy. Pacjent cały czas powinien pozostawać pod kontrolą poradni specjalistycznej. Wielu pacjentów zastanawia się przed zabiegiem na forum, ile zwolnienia dostanie po operacji. Długość zwolnienia to bardzo indywidualny temat. Należy spodziewać się, że co najmniej przez 6-8 tygodni nie będzie można wrócić do pracy. Bywa, że czas ten jest o wiele dłuższy. Pełna rekonwalescencja, jak już wspomniano, trwa wiele miesięcy.

Ile kosztuje przeszczep rogówki oka?

Czy można wykonać operację przeszczepu rogówki prywatnie, jaka jest cena? Operację można wykonać prywatnie. Ceny różnią się w poszczególnych ośrodkach. W więc ile kosztuje przeszczep rogówki oka? Wiele zależy także od rodzaju operacji. Najczęściej operacja kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych. Operację można wykonać w krajach sąsiadujących z Polską, np. w Czechach.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE