Pramolan to lek o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Pomaga się wyciszyć, poprawia nastrój i samopoczucie. Jest przepisywany pacjentom zarówno przez psychiatrów, jak i lekarzy rodzinnych. Czy Pramolan to psychotrop? Sprawdziliśmy to dla ciebie, więc koniecznie czytaj dalej! Opinie na ten temat są podzielone, ale przytaczamy je wszystkie, byś miał pełny obraz sytuacji.
Czy pramolan to psychotrop? Co mówią ludzie?
Przede wszystkim musimy zacząć od wytłumaczenia tego, czym jest psychotrop, czy inaczej mówiąc środki psychotropowe. Leki o charakterze psychotropowym to środki, które modulują centralny system nerwowy. Mają bezpośredni wpływ na to, w jakim stanie psychicznym będzie osoba je zażywająca. Zatem czy Pramolan to psychotrop?
Pramolan to środek, który wydawany jest na receptę pacjentom odczuwającym stany lękowe, a więc zaburzenie o charakterze psychicznym. Dzięki regularnemu stosowaniu leku, zaczynają czuć się lepiej. Tym samym można uznać, że Pramolan należy do psychotropów.
Z drugiej jednak strony o tym, czym są substancje psychotropowe mówi także ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nią, psychotropy to środki uzależniające. Pramolan nie jest uzależniający. Stosuje się go w terapii długotrwale, bo zaczyna działać dopiero przy regularnym stosowaniu przez około 2 tygodnie. Mimo tego, pacjenci, którzy po Pramolanie poczują się lepiej i lekarz zdecyduje się na zakończenie terapii, mogą bez problemu odstawić lek. W związku z tym, czy Pramolan to psychotrop? W ujęciu prawnym, które proponuje wskazana ustawa, nie będzie psychotropem.
Jednak w potocznej świadomości ludzie za psychotropy uznają każde tabletki, które wpływają na nastrój i przepisywane są osobom z zaburzeniami nastroju. Dlatego też prawie każdy, kto zażywa ten lek będzie mówił o tym, że stosuje środki psychotropowe i na pytanie, czy Pramolan to psychotrop, będzie odpowiadać twierdząco.
Czy w ramach swojej terapii należy w ogóle zastanawiać się nad tym, jaki jest charakter leku? Nie. Najważniejsze jest to, by leczenie przyniosło oczekiwane skutki i nie jest przy tym ważne, czy zażywana substancja jest psychotropem. Lekarz, który decyduje o przepisaniu tego leku wie najlepiej, co powinno pomóc pacjentowi. Nikt nie podejmuje pochopnie decyzji o tym, by rozpocząć terapię środkami, które przepisywane są na receptę. Dlatego każdy, kto otrzymał Pramolan i inne leki, które mają być dla niego wsparcie, powinien je zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pramolan powinno się przyjmować wraz z posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Lek należy popić wodą. Nie powinno się go łączyć z alkoholem, ponieważ będzie mieć negatywny wpływ na wchłanianie się substancji aktywnej. Może potęgować senność, która i tak pojawia się u pacjentów stosujących Pramolan.
Substancją aktywną Pramolanu jest opipramol. Znajduje się w wielu specyfikach pomagających walczyć z depresją i lękami. Nie należy do substancji silnie uzależniających. Jednak lekarze podkreślają, że jeśli pacjent będzie zażywać lek zawierający opipramol kilka lat, organizm tak przyzwyczai się do niego, że po odstawieniu może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia.
Co ważne, opipramol nie działa od razu. Poprawa nastroju po zastosowaniu leku następuje stopniowo. Producent zaleca branie lekarstw minimum dwa tygodnie, więc po takim czasie widoczne są pozytywne skutki z jego stosowania. Zazwyczaj jednak terapia trwa o wiele dłużej. Zdarza się że kilka miesięcy. Pacjent, który bez konsultacji z lekarzem zmienia dawkę leku lub przestaje go stosować, naraża swój organizm na negatywne dla jego zdrowia konsekwencje. W wypadku leków na receptę o czasie terapii i dawce zawsze decyduje lekarz przepisujący środki. Dobrze poprowadzona terapia pozwala całkowicie odzyskać dawną sprawność fizyczną i powrócić do zdrowia.
Zobacz też: