Długotrwała praca przy komputerze może doprowadzić do zmęczenia oczu, a co za tym idzie bólu głowy i ogólnego złego samopoczucia. Komputery, telewizory i tablety stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Wiele osób spędza dużo czasu przed ekranem ze względu na wykonywany zawód, dlatego warto wiedzieć jak ustawić jasność i kontrast monitora, żeby nie męczyć oczu. Na forach pojawiają się także pytania, jakie jest prawidłowe ustawienie monitora, jak sprawdzają się nakładki na monitor ograniczające kąt widzenia i chroniące oczy, jaka jest prawidłowa odległość od monitora. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej treści artykułu. Przeczytaj i uchroń się przed uczuciem zmęczonych oczu.
Sposoby na zmęczone oczy od pracy przy komputerze
Technologia informacyjna daje ogromne możliwości. Dzięki internetowi i urządzeniom mobilnym możemy mieć stały kontakt z rodziną, przyjaciółmi, załatwiać ważne sprawy, pozyskiwać ciekawe informacje, a nawet pracować z domu. Niestety godziny przed komputerem mogą przyczynić się do bólu mięśni, naciągnięć, zmęczonych oczu. Długotrwałe korzystanie z komputera może objawić się takżę syndromem widzenia komputerowego, syndromem VDT albo oftalmopatię technostresu. Jak ustawić jasność i kontrast monitora, żeby nie męczyć oczu i zapobiec wystąpieniu powyższych syndromów? Dużym błędem po zakupie monitora, czy laptopa jest ustawienie jasności i kontrastu ekranu na wartości domyślnej. Pierwszym krokiem po uruchomieniu sprzętu powinno być dopasowanie jasności i kontrastu w ustawieniach do warunków panujących w środowisku, które Cię otacza.
Kiedy pracujesz w biurze, w którym panują umiarkowane warunki oświetleniowe (natężenie 300 – 500 luksów), jasność powinna wynosić ok. 100 – 150 cd/m2. Niestety nie każdy radzi sobie z dopasowaniem tych wartości. W takiej sytuacji pomocna może okazać się zwykła kartka biała. Przyłóż ją do monitora i dopasuj jasność ekranu do bieli z kartki. Im lepiej dostosowana jasność i kontrast w ustawieniach tym zdrowiej dla wzroku. Jeśli pracujesz w biurze, w którym warunki oświetlenia nie są stałe, musisz to także uwzględnić w swoich ustawieniach. Ręczne ustawianie jasności kilka razy dziennie mogłoby doprowadzić do szału, dlatego też warto jest zainwestować w monitor posiadający funkcję dopasowywania jasności do warunków otoczenia. Prawidłowe ustawienie monitora to podstawa do efektywnej pracy i braku zmęczenia. Ważna jest także redukcja ilości niebieskiego światła. Możesz ją uzyskać przez zakup specjalnych okularów z soczewkami blokującymi niebieskie światło, bądź nakładki na monitor ograniczająca kąt widzenia i chroniąca oczy.
Jaka powinna być prawidłowa odległość od monitora?
Prawidłowa odległość od monitora musi wynosić minimum 40 cm. Jeśli monitor jest szeroki to odległość powinna być większa (minimum 50 cm). Podczas pracy przy komputerze należy mieć stopy położone płasko na podłodze. Powinieneś siedzieć prosto i być oparty o krzesło całą powierzchnią pleców. Pomocne są w tym specjalne nakładki na krzesło stabilizujące kręgosłup podczas siedzenia. Linia wzroku powinna iść lekko w dół, a monitor powinien znajdować się pod kątem, tak aby światło wewnętrzne i zewnętrzne nie miało możliwości się odbijać. Odległość siedzenia jest także zależna od wielkości samego monitora.
Nakładka na monitor – jakie jest jej działanie?
Prawidłowe ustawienie monitora jest niezwykle istotne w codziennej pracy. Nakładka na monitor ograniczająca kąt widzenia i chroniąca oczy, ogranicza przechodzenie światła niebieskiego, które jest szczególnie drażliwe dla oczu. Taka nakładka to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią nosić okularów i źle się z nimi czują. Koszt takich nakładek jest różny i zależny od jakości wykonania. Można dostać ją już od 100 zł. Nakładki lepszej jakości to koszt. ok. 500 zł. Jeśli te sposoby ochrony oczu, o których przed chwilą przeczytałeś nie przynoszą żadnych rezultatów konieczna będzie wizyta u okulisty i badanie wzroku. Ciągłe zmęczenie oczu może być także przyczyną jaskry, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Opinia okulisty może także posłużyć jako argument do przekonania pracodawcy do poprawy warunków pracy. Technologia rozwinęła się na tyle, że powstały monitory, które uwzględniają ochronę oczu użytkownika i uwzględniają w swoich parametrach dostosowanie do zapewnienia wysokiego komfortu pracy.