Strona głównaZdrowie psychiczneBorderline - test online, sprawdź czy masz borderline

Borderline – test online, sprawdź czy masz borderline

Świadomość dotycząca zdrowia psychicznego jest na szczęście coraz większa – choroby i zaburzenia psychiczne nie są już takim tabu, jak choćby 10 lat temu. Ludzie zaczynają rozumieć, że o głowę trzeba dbać tak samo, jak o ciało. O zaburzeniach osobowości jest ostatnio coraz głośniej. Jednym z nich jest borderline. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o testach na to zaburzenie osobowości oraz test na borderline online. Zapraszam do lektury. 

Sprawdź też: Borderline – co to jest? Objawy, fazy, leki, przyczyny, czy jest uleczalny?

Test na borderline – podstawowe pytania online

Zacznijmy od tego, że nie znajdziesz tu profesjonalnego testu na borderline. Dlaczego? Bo tylko ludzie po wieloletnich studiach mają wystarczająco dużo wiedzy, żeby zrobić na borderline test, który będzie bardzo wiarygodny. Test na zaburzenia osobowości u specjalisty trwa kilka godzin i zawiera w sobie dodatkowo bardzo szczegółowy wywiad. Ciężko za pomocą testu na borderline online wywnioskować, czy ma się to zaburzenie – tylko psychologowie wyspecjalizowani w przeprowadzaniu takich testów (np. MMPI) mogą dać Ci hipotezę, jakie (i czy w ogóle) masz zaburzenie osobowości. Po teście idzie się do lekarza psychiatry, który jako jedyny może dać Ci diagnozę. 

Jednak dobrze, że tu jesteś. Oznacza to, że szukasz rozwiązania swoich problemów. Poniższy test na borderline potraktuj jako motywator do zgłoszenia się do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Wszyscy szukamy w Internecie informacji o tym, czy chorujemy na coś, czy nie – jest to całkowicie normalne. Nie Ty jeden/jedna wpisujesz w wyszukiwarkę hasła w stylu: Czy mam borderline? Test, Test na zaburzenia osobowości, Borderline – test.  Jednak pamiętaj, że profesjonalne testy na borderline są znacznie dłuższe i bardziej złożone. Poniższy na borderline test potraktuj jako wskazówką i pierwszy krok do dalszych badań.

Przeczytaj też: Sławne i znane osoby z borderline

Czy mam borderline? Test

 1. Czy boisz się, że bliska Ci osoba Cię opuści?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy często miewasz mocne wahania nastrojów? 
 • Tak
 • Nie
 1. Czy z pozoru błaha sytuacja potrafi Cię wyprowadzić z równowagi? Rozzłościć, zasmucić itd.?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy jesteś impulsywny? 
 • Tak 
 • Nie
 1. Czy zdarza Ci się całkowicie zmieniać zdanie o ludziach? Doprecyzowując: przez pewien czas kogoś uwielbiasz, a później wręcz nienawidzisz – często bez ku temu większego powodu?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy zdarza Ci się manipulować innymi? 
 • Tak
 • Nie
 1. Czy widzisz świat jako czarno-biały? Coś jest dobre albo złe, nie ma nic pośrodku?
 • Tak 
 • Nie
 1. Czy masz skłonności do ryzykownych zachowań? Na przykład pod wpływem alkoholu lub silnych emocji?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy masz niestabilny obraz siebie? Nie wiesz kim jesteś, często zmieniasz pomysł na siebie?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy jesteś konfliktową osobą? 
 • Tak
 • Nie
 1. Czy masz czasem wrażenie, że to emocje Tobą kierują, a nie Ty emocjami? 
 • Tak
 • Nie
 1. Czy będąc w związku romantycznym z jednej strony chcesz być z drugą osobą blisko, a z drugiej boisz się tej bliskości? 
 • Tak
 • Nie
 1. Czy masz skłonności do impulsywnego kończenia relacji?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy często zmienia Ci się obraz Twojej partnerki/partnera? Czasem jest ideałem, a czasem go nie lubisz i myślisz o rozstaniu?
 • Tak
 • Nie
 1. Czy zdarza Ci się myśleć, że ktoś chce Cię porzucić, mimo że realnie nic na to nie wskazuje?
 • Tak
 • Nie

Jeśli na powyższe pytania w większości odpowiedziałeś/aś Tak, to jest to znak, żeby udać się do specjalisty. Jednak pamiętaj, że do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry możesz się udać zawsze. Samo zastanawianie się nad stanem swojego zdrowia psychicznego, jest wystarczającym powodem do sprawdzenia go u kogoś kompetentnego. Wiele osób zastanawia się, czy ich problemy są wystarczające, żeby zgłosić się po pomoc.

Odpowiedź jest tylko jedna: tak, są one wystarczające. Pójście do psychiatry lub psychologa jest tym samym, co udanie się do np. okulisty. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na pewno dobrze widzi, to zwykle umawia się na wizytę, żeby to sprawdzić. Tak samo powinno to wyglądać w przypadku psychiki – jeśli cokolwiek Cię niepokoi, to idziesz i sprawdzasz. Może się okazać, że masz jakieś zaburzenia osobowości, a może jest to coś całkiem innego. Ludzka psychika jest bardzo skomplikowana, dlatego po teście online nie dostaniesz pewnej odpowiedzi na pytanie; Czy mam borderline? Mimo wszystko super, że szukasz o zaburzeniach osobowości informacji w sieci – oznacza to, że obserwujesz siebie i Twoje zdrowie psychiczne jest dla Ciebie ważne. 

Zobacz jeszcze: Czy borderline potrafi kochać? Borderline a związek, zdrady

Test na zaburzenia osobowości – czy mam borderline?

Testów na zaburzenia osobowości jest mnóstwo w sieci. Jak już wspomniałam – ludzie coraz więcej wiedzą o zdrowiu psychicznym. Na Instagramie czy TikToku jest mnóstwo kont edukacyjnych, które prowadzone są przez specjalistów – szerzą oni wiedzę o różnych zaburzeniach czy chorobach psychicznych. I wcale nie mają oni mało obserwatorów – ludzie naprawdę są ciekawi takich tematów. Dlaczego? Bo stygmatyzacja osób zaburzonych czy chorych nie jest już na porządku dziennym. Zaburzenia osobowości coraz rzadziej traktowane są jako wymysł – ludzie wiedzą, że jest to realny problem, nad którym trzeba pracować. Pokolenie Z bardzo przyczynia się do normalizowania walki z zaburzeniami osobowości – młode osoby pokazują na TikToku czy Instagramie, jak wygląda ich życie i z czym na co dzień się mierzą. Przez to więcej osób chce zacząć działać i zgłasza się na psychoterapię. 

Profesjonalny test na borderline

Najbardziej wiarygodny na borderline test zrobi Ci specjalista. Najczęściej jest to psycholog, który jest po specjalnym szkoleniu robienia testów na zaburzenia osobowości. Z jego wynikiem można iść do psychiatry, który jako jedyny może jednoznacznie powiedzieć, czy mamy jakąś chorobę, czy zaburzenie. Jednak zwykle sam test na borderline jest wystarczający, aby dobrze dobrać terapię – oficjalne potwierdzenie tego u lekarza nie jest konieczne. Może być pomocne np. w przypadku trafienia do szpitala psychiatrycznego. Wtedy personel medyczny od razu będzie miał  wiedzę, czy dany pacjent ma stwierdzone jakieś zaburzenie czy chorobę, przez co szybciej dobierze leczenie. 

Testy na zaburzenia osobowości online nie dadzą Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy masz borderline. Jednak bardzo dobrze, że szukasz informacji o tym, co jest powodem Twojego złego samopoczucia. Zaburzenia osobowości są poważne – aż 10% osób z borderline popełnia samobójstwo.

Stany, jakie to zaburzenie powoduje, są naprawdę ciężkie do zniesienia, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie borderline (lub po prostu, źle czujesz się psychicznie) to niezwłocznie udaj się do psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty. Kondycja naszej głowy jest kluczowa – problemy ze zdrowiem psychicznym oddziałują na każdy aspekt naszego życia, dlatego nie ma się co męczyć. Lepiej jak najszybciej zacząć działać i pójść po pomoc. 116 123 – to Kryzysowy Telefon Zaufania. Jeśli czujesz się źle i nie wiesz, co zrobić, to nie wahaj się zadzwonić pod ten numer. Po drugiej stronie jest specjalista, z którym anonimowo porozmawiasz na męczący Cię temat.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE