Strona głównaPoradyCo tak naprawdę powstrzyma ból brzucha?

Co tak naprawdę powstrzyma ból brzucha?

Ból brzucha może być spowodowany kilkoma czynnikami, począwszy od nieodpowiedniej diety, która powoduje nagromadzenie gazów w jelicie, a nawet zaparcia, po złe trawienie. Innym czynnikiem jest ból podczas owulacji, który może również powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Jednak niezależnie od źródła bólu brzucha, każdy pacjent z objawami chce się go pozbyć? Jak to zrobić? Sprawdź, co powstrzyma odczuwany dyskomfort.

Co powoduje ból brzucha?

Ból brzucha jest objawem, który może oznaczać wiele chorób. Dzieje się tak, ponieważ brzuch jest jamą ciała, w której koncentruje się wiele narządów. Może być związany z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, podrażnieniem jelit, nietolerancją pokarmową lub zatruciem, nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych, leków i innymi różnymi czynnikami.

Najczęściej przyczynami dyskomfortu odczuwanego w jamie brzusznej są:

  • gazy – ból brzucha pojawia się po posiłku, zwłaszcza jeśli były to dania ciężkostrawne;
  • słabe trawienie – gdy bólowi towarzyszą uczucie pełnego brzucha lub wzdęcia, odbijanie i uczucia przepełnionego żołądka, podczas gdy ostatni posiłek był ponad 2 godziny temu;
  • owulacja – niektóre kobiety mogą odczuwać ból w dole brzucha, dokładnie w jajniku;
  • zaparcia – brak wypróżnień przez ponad 3 dni może powodować dyskomfort w okolicy brzucha.

Każdej z tych wymienionych przyczyn mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty, gorączka i ból głowy oraz biegunka.

Co powstrzyma ból brzucha?

Najlepszy sposób na ból brzucha, z biegunką lub bez, zależy od przyczyny. Ogólnie, łagodny do umiarkowanego dyskomfort najczęściej jest spowodowany przez gazy, zaparcia, grypę żołądkową, zatrucie pokarmowe lub niestrawność. Jeśli ból jest silny, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważniejszego problemu.

Możesz też sięgnąć po lek na ból brzucha dostępny w aptece bez recepty. Ważne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ niektóre z tych preparatów farmaceutycznych przeznaczone są tylko dla osób dorosłych, dlatego nie należy ich stosować u dzieci i niemowląt. Możesz sięgnąć po środki:

  • przeciwbiegunkowe: gdy zmagasz się z bólem brzucha i biegunką;
  • przeciwskurczowe: wskazane dla osób, które mają bóle brzucha i biegunkę, ponieważ zmniejszają skurcze jelit i powodowany przez nie ból;
  • z simetikonem: jest składnikiem leków, których zadaniem jest uwolnienie pacjenta od wzdęć i nadmiaru gazów;
  • probiotyki: to pożyteczne mikroorganizmy, które pomagają regulować pracę jelit i odbudowują florę jelitową;
  • przeciwzapalne: wskazane w leczeniu bólu żołądka, jeśli wynika on ze stanów zapalnych ścian jelita (należy je stosować tylko wtedy, gdy lekarz po postawieniu diagnozy uzna to za konieczne).

Czym jeszcze złagodzić ból brzucha?

Wiele osób korzysta z domowych przepisów na łagodzenie bólu brzucha jako alternatywy lub dodatku do dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Niektóre pomagają złagodzić ból i dyskomfort. Najczęściej są to ziołowe herbaty z rumianku, melisy i mięty o właściwościach uspokajających, znieczulających i polepszających trawienie. W przypadku zaparć warto pić dużo wody, aby ułatwić oddawanie stolca oraz przyjmować więcej błonnika, który poprawia perystaltykę jelit.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Czy trzeba iść do lekarza, gdy pojawia się ból brzucha? Jeśli sytuacja się powtarza często lub pojawiają się poważniejsze objawy, musisz poszukać specjalisty. Oto najbardziej niepokojące objawy:

  • ból, który trwa przez kilka dni i nie słabnie (może być związany ze stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie okrężnicy lub pojawieniem się kamieni);
  • gorączka (jest klasycznym objawem choroby bakteryjnej lub wirusowej);
  • nudności i wymioty (wskazują na problemy jelitowe, takie jak infekcje);
  • ostra biegunka (może być związana z zatruciem pokarmowym lub inną patologią np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
  • zmniejszony apetyt (często związany ze stanem zapalnym jelit);
  • obrzęk lub twardy brzuch;
  • bardzo wrażliwy obszar brzucha na dotyk.

W powyższych przypadkach lekarz zbada brzuch i zleci odpowiednie badania, które pomogą w ustaleniu przyczyny odczuwanych dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE