Strona głównaLekiOlej z rokitnika - właściwości, opinie

Olej z rokitnika – właściwości, opinie

Olej z rokitnika ma wspomagające działanie w chorobach układu pokarmowego. Doskonale sprawdza się jako naturalna substancja nawilżająca i nadaje elastyczność skórze. Redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Olej z rokitnika pozytywnie wpływa na regulację poziomu cholesterolu, niweluje nadciśnienie.

Rokitnik – właściwości lecznicze

Rokitnik to drzewo, które posiada wiele aktywnych składników, takich jak witaminy, kwasy tłuszczowe nienasycone, flawonoidy i składniki mineralne. Te substancje mają ogromne znaczenie dla organizmu człowieka, ponieważ wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wzmacniają odporność, chronią wątrobę. Olej z rokitnika, dzięki swojemu składowi ma ogrom właściwości leczniczych. Zawiera dużo witamin z typu B-B2,B6,B12, a także witaminę C, E i niacynę, składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, żelaza, miedzi, potasu, manganu i cynku, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz inne bardzo korzystnie działające kwasy tłuszczowe, a także karotenoidy, fitosterole, tokoferole. Olej z rokitnika nie bez powodu nazywany jest olejem młodości. Taki ogrom właściwości leczniczych, czyni go bardzo cenną substancją naturalną. Olej z rokitnika przeciwdziała udarowi mózgu, zawałowi serca i innym chorobom serca. Ekstrakty z liści rokitnika mogą również zapobiegać grypie i chronić przed uszkodzeniami błony śluzowej, reguluje poziom glukozy. Rokitnik zmniejsza posiadanie we krwi złego cholesterolu, czyli LDL, a zwiększa poziom LDL- dobrego cholesterolu. Właściwości lecznicze wykazuje także podczas leczenia wszelkim uszkodzeń błon śluzowych, na przykład w przypadku aft, stanach zapalnych pochwy, dziąseł, dolegliwościach odbytu, zapaleniach spojówek. Dobrze sprawdza się również podczas leczenia odmrożeń, oparzeń skóry i odleżyn. Wspiera regenerację skóry w gojących i ropiejących ranach. Kiedy skóra źle znosi radioterapię, również można wspomagać się olejem z rokitnika.

Warto jednak wiedzieć, że stosowania oleju z rokitnika powinny unikać osoby mające kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, czy mające problemy z wątrobą i trzustką. Idealnym rozwiązaniem będzie stosowanie tego oleju w chorobach związanych z jelitami, mających problem ze swobodnym wypróżnianiem. Olej z rokitnika usprawnia pracę jelit, dzięki czemu może być również stosowany zamiennie z lewatywą.

Olej z rokitnika – opinie lekarzy

Opinie lekarzy wskazują na wiele pozytywnych aspektów wynikających ze stosowania oleju z rokitnika. Podkreślają, że należy bezwzględnie unikać go, kiedy chorujemy na choroby, o których mowa była wcześniej. Jeśli cierpi się na nietypowe choroby albo nie ma się pewności, czy w danym przypadku stosowanie oleju z rokitnika nam nie zaszkodzi, warto zapytać o to swojego lekarza rodzinnego albo dietetyka. Na pewno wesprą swoją wiedzą i doradzą. Dietetyk również może dobrać odpowiednią dawkę oleju w diecie.

Lekarze opiniują olej z rokitnika jako wspaniały specyfik z ogromem właściwości leczniczych. Zalecają spożywanie oleju z rokitnika w dawce maksymalnej do jednej 5-mililitrowej łyżeczki na dzień lub 3 razy dziennie, zależnie od wybranego preparatu. Dokładna informacja z zaleconym dawkowaniem powinna znajdować się na załączonej do opakowania ulotce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś skonsultować się z farmaceutą lub swoim lekarzem.

Olej z rokitnika – opinie

Na forum widnieje wiele informacji na temat oleju z rokitnika. Można znaleźć ogrom różnych opinii. Przeważnie konsumenci chwalą lecznicze właściwości oleju. Warto wspomnieć, że osoby stosujące ten specyfik zwracają uwagę, że przy regularnym stosowaniu wyleczyli drobne stany zapalnie np. jamy ustnej, czy sromu. Konsumenci wierzą w przeciwnowotworowe działanie rokitnika, ze względu na posiadanie przez niego dysmutazy nadtlenkowej, która jest najsilniejszym antyoksydantem. Osoby chorujące na nowotwory twierdzą, że olej z rokitnika chroni skórę przed skutkami ubocznymi radioterapii. Pozytywne działanie wykazuje również w regulacji poziomu cholesterolu – skutecznie go obniża.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE