Strona głównaLekiRoślina czystek - opinie lekarzy?

Roślina czystek – opinie lekarzy?

Moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, która jest oparta na diecie składającej się z naturalnych, ekologicznych produktów spożywczych, powoduje, że powstaje coraz więcej różnych suplementów roślinnych. To wszystko ma na celu wyprzeć z rynku sztuczne suplementy diety oraz inne specyfiki. Najpopularniejszymi ekologicznymi produktami ostatnimi czasy są m.in. siemię lniane, jagody goji, a także czystek. Standardową czynnością przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, przy użyciu naturalnych i ekologicznych suplementów, jest to, aby poznać informacje oraz opinie lekarzy o takich preparatach. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby poznać, w czym może pomóc oraz jaki może mieć wpływ na organizm taki suplement. W związku z tym, w dzisiejszym wpisie omówimy, czym jest czystek, sprawdzimy, jakie można znaleźć opinie lekarzy w sieci, i jaki ma wpływ czystek na boreliozę.

Czystek – opinie lekarzy

W takim razie czym jest czystek? Roślina ta jest jednym z najpopularniejszych ziół leczniczych w Polsce. W sieci można znaleźć wiele opinii odnoszących się do jego skuteczności, czystek jest od bardzo dawna używany w medycynie naturalnej jako suplement diety, przyczynia się przede wszystkim do leczenia rozmaitych dolegliwości. Od kilku lat trwa debata nad tym, że stosowanie czystka ma istotny wpływ na leczenie boreliozy, jednak czy w rzeczywistości posiada takie właściwości?

W chwili obecnej właściwości lecznicze czystka były sprawdzane tylko i wyłącznie na gryzoniach (myszy, szczury) oraz bakteriach. Tym samym nie ma takich badań, które potwierdzałyby to, że czystek posiada właściwości lecznicze u ludzi. W związku z tym czystek jest traktowany jako suplement diety, który przyczynia się i wspomaga organizm w trakcie zwalczania stanów zapalnych, dodatkowo dzięki polifenoli wzmacnia cały układ odpornościowy.

Według znalezionych opinii lekarzy w sieci wyczytać można, że czystek działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, a takie badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Beira Interior w Portugalii. Naukowcy badali to, jaki wpływ ma ekstrakt z czystka na rozwój bakterii i tym wykazali, że hamuje rozwój takich bakterii. Dodatkowo na Uniwersytecie Gazi w Turcji przeprowadzano również badania nad tym czy czystek laurolistna wywołuje działania przeciwzapalne.

Czystek a borelioza

Czystek a borelioza, krąży wiele opinii na temat tego czy to zioło lecznicze ma wpływ na zwalczanie boreliozy. Czy znaleźć można w sieci jakieś badania naukowe, które potwierdzałyby tę tezę? Na największym portalu, w którym znajdują się wyniki wszystkich przeprowadzanych badań, wyszukać można informację o tym, że dotychczas zostało przeprowadzone tylko i wyłącznie jedno badanie. Celem tego badania było m.in. analiza tego czy czystek ma wpływ na bakterie boreliozy.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Leipzig w Niemczech. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w 2010 roku w niemieckiej prasie medycznej „Pharmazie”. Opisywano dokładnie, jak wyglądał przebieg tego badania i to, że w fazie badań in-vitro wykazano, że ekstrakt czystka przyczynia się do spowolnienia rozwoju bakterii boreliozy.

Herbata z czystka – opinie

W sieci znajduje się wiele opinii o tym czy warto stosować czystek, czy nie. Można podkreślić fakt, że zioło to ma w składzie wiele składników, które przyczyniają się do znacznej poprawy zdrowia. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, czystek ma w swoim składzie polifenole, czyli antyoksydanty. Ostatnimi czasy dość dużą popularność zyskała herbata z czystka, która jest polecana na odchudzanie. W sieci krąży wiele informacji o tym, że herbata z czystka tak naprawdę nie ma żadnych właściwości odchudzających, a jedyną zaletą spożywania takiej herbaty jest to, że przyczynia się ona do polepszania przemiany materii i tym samym zmniejsza obrzęki. Bez względu na pojawiające się opinie, nie można jednoznacznie potwierdzić, że czystek ma właściwości lecznicze, ponieważ badania nad jego właściwościami nadal trwają.

Czystek jest głównie traktowany jako suplement diety, jednak ma również pewne przeciwskazania. W pierwszej kolejność zawsze należy pamiętać o tym, że przyjmowanie takich suplementów roślinnych najlepiej skonsultować z lekarzem czy nawet farmaceutą, dlatego że stosowanie w nieodpowiedni sposób takich preparatów może skutkować niepożądanymi objawami. Czasami podczas stosowania takich suplementów mogą wystąpić różne działania, które mogą stanowić zagrożenie dla organizmu człowieka. Na ulotce dołączonej do opakowania można znaleźć informacje o tym, że preparat nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE