Kwestię tego, kogo obowiązują testy psychologiczne dla kierowców i w jakich sytuacjach należy je wykonać regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami oraz ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
Poniżej przeczytasz, jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców i jak się do nich przygotować. Sprawdzisz też, jak wyglądają przykładowe psychotesty dla kierowców.
Zobacz: Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?
Jak wyglądają testy psychologiczne na kierowcę?
Testy psychologiczne dla kierowców mają za zadanie sprawdzić, czy istnieją psychologiczne przeciwwskazania do tego, by ktoś prowadził pojazdy. W większości pracowni, które przeprowadzają takie badania, testy dzielą się na kilka etapów.
Psychotesty na kierowcę – etapy badania
- Rozmowa z psychologiem i kwestionariusz badający osobowość
Kandydat na kierowcę prowadzi ogólną rozmowę z psychologiem. Ten sprawdza, jak zachowuje się kandydat: czy jest nerwowy, czy spokojny, skupiony, czy roztargniony.
Ponadto kandydat wypełnia test osobowości. Najczęściej pytania pochodzą z testu EPQ-R(S), który sprawdza typy osobowości.
- Test radzenia sobie w sytuacjach trudnych
Większość psychologów, układając testy psychologiczne dla kierowców, korzysta z testów CISS. Na ich podstawie można wyróżnić 4 postawy, które przyjmuje badany: skupienie na zadaniu, skupienie na emocjach, prokrastynacja lub poszukiwanie kontaktów towarzyskich.
- Test inteligencji
Wielu psychologów wybiera tu psychotesty dla kierowców obrazkowe. Najczęściej pytania pochodzą z testu matryc Ravena.
- Badanie uwagi i skupienia
Badanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, która warunkuje poziom uwagi i skupienia wykonuje się przy pomocy aparatu Piórkowskiego. Ponadto tu też często pojawiają się psychotesty dla kierowców obrazkowe, bo korzysta się z Tablic Poppelreutera, które badają koncentrację i poziom podzielności uwagi.
Czy trudno jest zdać psychotesty?
Jeśli chodzi o psychotesty na kierowcę, odpowiedzi wpisywane przez zdającego są każdorazowo oceniane przez psychologa indywidualnie. Na każdym etapie badania kierowca może skonsultować się z koordynującym badanie specjalistą i dopytać o szczegóły. W przypadku badania aparatem Piórkowskiego zwykle najpierw kierowca może wypróbować to urządzenie, wykonać kilka prób poza testem sprawdzającym.
Na podstawie całego badania, a także rozmowy z psychologiem, wydawana jest opinia końcowa.
Jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców, aby otrzymać pozytywną opinię? Najważniejsze jest to, by na badanie przyjść wypoczętym. Nieprzespana noc albo niedyspozycja spowodowana długotrwałym wysiłkiem mogą spowodować, że zdający nie skupi się na testach i wypadnie na nich niekorzystnie.
W sieci można znaleźć porady innych kierowców na temat tego, jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców. Można je zamknąć w zdaniu: trzeba odpowiadać naturalnie, zgodnie z prawdą i skupić się na badaniu.

Zobacz: Przykładowe testy psychologiczne do wojska
Ile trwają psychotesty dla kierowców?
Spotkanie z psychologiem i psychotesty na kierowcę zajmują zwykle około 2 godzin. Nie ma jednak określonego przepisami limitu czasu. Jeśli ktoś spotyka się z takimi testami po raz pierwszy, może potrzebować więcej czasu. Jeśli wcześniej się przygotował i sprawdził, przykładowe psychotesty dla kierowców, będzie mu łatwiej.
Co jak się nie zda psychotestów?
Każdy kandydat na kierowcę ma 14 dni na odwołanie się od opinii wydanej przez psychologa. Odwołanie składa na piśmie w pracowni, która realizowała badanie.
Opinia psychologa może być negatywna z konkretnych powodów, do których należą:
- niska sprawność motoryczna (kierowca zbyt wolno reaguje na teście uwagi),
- cechy osobowości, które mogą powodować brak odpowiedzialności u kierowcy i np. wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu,
- brak rozwagi w sytuacjach trudnych (jeśli badany podczas rozmowy odpowiedział, że nie umiałby pomóc poszkodowanym w potencjalnym wypadku albo uciekłby z miejsca zdarzenia).
Pamiętaj też, że testy psychologiczne dla kierowców to także informacja dla ciebie, czy powinieneś szukać pracy w zawodzie kierowcy. Na drodze możesz zagrażać nie tylko innym uczestnikom ruchu, ale też sam na siebie sprowadzić niebezpieczeństwo.
Sprawdź przykładowe psychotesty dla kierowców, które przygotowaliśmy. To na pewno pozwoli ci zorientować się w temacie tego, jaką ogólnie formę mają psychotesty na kierowcę. Dzięki nim zorientujesz się też, jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców.
Przykładowe psychotesty dla kierowców
Na psychotestach mogą pojawić się przykładowe pytania, które prezentujemy poniżej.
- Kwestionariusz osobowości
- Czy odpowiadasz agresją, gdy ktoś na ciebie krzyczy?
- Czy pojechałbyś bez biletu, mając pewność, że nikt go nie sprawdzi?
- Czy przed ważnym dniem albo wydarzeniem masz kłopoty z zaśnięciem?
- Czy wybuchasz gniewem, widząc że ktoś nie potrafi czegoś, co w twojej opinii wydaje się być proste i oczywiste?
- Czy uważasz się za osobę pewną siebie?
- Test CISS
stwierdzenie | nigdy | rzadko | czasami | często | bardzo często |
W sytuacji stresowej jestem lepiej zorganizowany | |||||
W sytuacji stresowej zamykam się w sobie | |||||
W sytuacji stresowej umiem szybko podjąć decyzję |
- Testy na inteligencję
Kierowcy zwykle otrzymują tu psychotesty dla kierowców obrazkowe, np. w zadaniu podanych jest 5 obrazków i trzeba według wzoru dopasować kolejny.
Zobacz: Pamięć fonologiczna – co to jest i jak ćwiczyć?