Strona głównaPoradyPoziom testosteronu a wiek – tabela

Poziom testosteronu a wiek – tabela

Poziom testosteronu, a wiek – tabele dostępne między innymi w Internecie jasno wskazuje na pewne zależności. Hormon ten u mężczyzn odpowiada za rozwój narządów płciowych, ton głosu oraz przyrost mięśni. Ponadto ma wpływ na owłosienie u panów, to wszystko jasno wskazuje, że testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym, podnosi jakość życia. Warto rozważyć poziom testosteronu, a wiek – tabela zakłada przedział wiekowy, całkowite stężenie testosteronu, wolne oraz SHBG. Najwięcej całkowitego testosteronu mają panowie w wieku od 25 do 43 lat, natomiast całkowitego mężczyźni od 35 do 44 lat.

Poziom testosteronu a wiek – tabela z danymi

Najwyższy poziom testosteronu przypada na godziny od 6 do 13, jednak nie oznacza to, iż jest to najlepsza pora na trening. Dla wielu panów to nienajlepsza wiadomość, ponieważ to właśnie poranne ćwiczenia wykonuje się najchętniej. Okazuje się, że to wieczorne ćwiczenia są najprostszą drogą do zbudowania suchej masy mięśniowej. Głównym założeniem jest to, że po skończeniu 25 lat poziom testosteronu ulega obniżeniu. Wśród objawów znajduje się na przykład rosnący brzuszek, zaokrąglenie bioder, zmniejszenie ochoty na seks oraz częste poczucie zmęczenia i ogólne osłabienie.

Normy testosteronu w zależności od wieku

Jeśli chodzi o normy testosteronu w zależności od wieku, to są one zdecydowanie mniejsze po ukończeniu 25 lat. Jednak nie spadają do zera, obniżenie stężenie hormonu jest całkowicie normalne, dlatego nie trzeba się tym martwić. Normy testosteronu w zależności od wieku obejmują zakres od 174 do 792 pmol/l, jeśli chodzi o wolny. Natomiast całkowity kształtuje się trochę inaczej, ponieważ zakłada przedział od 9,0 do 34,7 nmol/l. Poziom testosteronu jest badany najczęściej podczas starań o ciążę, gdy pojawiają się trudności z poczęciem dziecka, partnerzy powinni się przebadać.

Testosteron

Niski poziom testosteronu u 30-latka

Dość często niski poziom testosteronu u 30-latka jest związany z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Wywołuje to wiele skutków ubocznych, również tych w sferze seksualnej, maleje ochota na zbliżenia intymne, zmniejsza się objętość mięśni. Przejściowo niski poziom testosteronu u 30-latka może być spowodowany infekcjami o podłożu neurologicznym, endokrynologicznym, układu pokarmowego. Ponadto wpływ na obniżenie stężenia tego hormonu ma przebieg leczenia nowotworów, czyli chemioterapia oraz radioterapia. Wpływ na niski poziom testosteronu ma ponadto otyłość, urazy jąder i zażywanie zbyt dużych dawek sterydów.

Poziom testosteronu u 60-latka

Przyjmuje się, że wiek 60 lat u mężczyzn rozpoczyna okres starzenia się, oczywiście jest to umowna granica. Poziom testosteronu u 60-latka nie jest wysoki, ale zaczyna spadać już dużo wcześniej, zatem już wiek 45 lat jest okresem, kiedy występują niedobory w hormonach. Wraz z niższym poziomem testosteronu u 60-latka zmniejsza się tkanka mięśniowa, miejsce której zajmuje tkanka tłuszczowa. Postępująca degeneracja niektórych naczyń krwionośnych prowadzi do diagnozowania takich chorób jak miażdżyca, osteoporoza, czy nadciśnienie tętnicze. To z kolei podwyższa ryzyko zawału serca, zatoru, wylewu.

Testosteron kobiecy – norma

Poza męskim istnieje także testosteron kobiecy, norma tego hormonu wynosi powyżej 29,5 pmol/l i jego stężenie jest na zbliżonym poziomie przez cały cykl miesięczny. Nieco wyższe wartości może osiągać w okolicy owulacji. Dość niekorzystny jest wysoki poziom testosteronu kobiecego – norma przekroczona prowadzi do rozwoju typowo męskich cech. Może pojawiać się nadmierne owłosienie, zmiana tonu głosu na bardziej męski i ogólne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Ponadto nadwyżka objawia się trądzikiem, problemami skórnymi, nadwaga oraz nadpobudliwość. Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników często mają wyższy poziom testosteronu.

Normy testosteronu u kobiet

Oczywistym jest, że normy testosteronu u kobiet powinny i są zdecydowanie niższe. Czasami jednak konieczne jest zwiększenie jego stężenia dla celów zdrowotnych. Wskazaniami mogą być nadmierne krwawienia miesiączkowe, obrzęki piersi przed spodziewaną miesiączką, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Normy testosteronu u kobiet są również zwiększane w przebiegu nowotworów, wówczas znacznie zmniejsza się ryzyko przerzutów do innych organów. Ponadto w ten sam sposób hamowana jest laktacja – uzupełnienie hormonów następuje poprzez podanie zewnętrzne.

Prawidłowy poziom testosteronu u 40-latka

Prawidłowy poziom testosteronu u 40-latka zapewnia dobre funkcjonowanie wszystkich organów płciowych. Dlatego właśnie koniecznie trzeba sprawdzać poziom tego hormonu w organizmie, zwłaszcza przy występowaniu niepokojących objawów. Czasami niezbędne jest zapewnienie prawidłowego poziomu testosteronu u 40-latka przez zażywanie specjalnych tabletek. W ten sposób zabezpiecza się między innymi cały układ krwionośny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE