Strona głównaPoradyCo to jest irygator do zębów? Jak działa i czy warto go...

Co to jest irygator do zębów? Jak działa i czy warto go używać?

Przestrzenie międzyzębowe to obszary w jamie ustnej, do których nie docierają włókna zwykłej szczoteczki do zębów. Taki stan rzeczy sprawia, że gromadzą się w nich spore ilości płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych. Aby je wyczyścisz, należy użyć specjalnego przyrządu, np. irygatora do zębów. Czym jest irygator i jak działa? Czy warto go używać?

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do oczyszczania trudno dostępnych miejsc
 w jamie ustnej, zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, lecz zamiast standardowej końcówki wymiennej posiada cienką rurkę. W jego wnętrzu znajduje się silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Z kolei przy jego wylocie umieszczona jest dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Irygator jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego i przez lata można było spotkać go wyłącznie w tych miejscach. Dziś coraz więcej osób przekonuje się do domowej irygacji.

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów działa niczym myjka ciśnieniowa, gdyż w swojej pracykorzysta ze strumienia wody pod ciśnieniem. To właśnie dzięki niemu możliwe jest usuwanie płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Zbiornik na wodę może być doczepiany do urządzenia lub stanowić jego integralną część. Irygatory do zębów wyposażone są zazwyczaj w kilka trybów pracy lub pewien określony zakres ciśnienia do wyboru. Do zestawów z nimi dołączane są dysze czyszczące o różnych właściwościach. Irygator do zębów nie tylko oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, ale również wzmacnia dziąsła poprzez ich delikatny masaż.

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygatory do zębów dzielimy na:

  • irygatory stacjonarne – posiadają większy zbiornik na wodę (nawet do 600 ml),
     a także szerszy zakres ciśnienia do wyboru; wyróżnia je duży rozmiar oraz konieczność stałego podłączenia do prądu podczas ich działania; przy odpowiedniej liczbie końcówek mogą być użytkowane przez kilka osób.
  • irygatory mobilne – to urządzenia świetnie sprawdzające się podczas podróży, a to ze względu na wydajny akumulator; posiadają mniejszy zbiornik na wodę, który nierzadko wymaga uzupełniania, a także węższy zakres ciśnienia do wyboru.

Istnieje jeszcze jeden typ irygatorów, choć spotykany bardzo rzadko. Są to urządzenia podłączane do kranu. Moc ciśnienia jest wtedy zależna od tego, jak mocno odkręcimy wodę.

Zalety irygatora do zębów

Oto zalety irygatora do zębów:

  • dociera do trudno dostępnych miejsc
  • zapewnia świeży oddech na dłużej
  • poprawia ukrwienie dziąseł oraz wzmacnia je
  • nie podrażnia dziąseł i nie wywołuje ich krwawienia
  • skutecznie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe
  • oferuje pewien zakres ciśnienia do wyboru, dzięki czemu każda osoba może wybrać moc odpowiednią dla siebie
  • skutecznie oczyszcza elementy wokół aparatu ortodontycznego
  • zapobiega dolegliwościom jamy ustnej, takim jak próchnica czy paradontoza

Czy warto używać irygatora do zębów?

Odpowiedź na to pytanie powinna być jednoznaczna. Zdecydowanie tak! Warto używać irygatora do zębów, ponieważ jego działanie jest nie tylko skuteczne, ale także w pełni bezpieczne. Inne przyrządy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, takie jak nici dentystyczne, wykałaczki czy specjalne szczoteczki, mogą podrażniać dziąsła oraz wywoływać ich krwawienie, lecz nie irygator! Pamiętaj o tym, że w sytuacji, gdy moc ciśnienia w irygatorze jest dla Ciebie zbyt silna, bez problemu możesz ją zmniejszyć.

Jeśli szukasz odpowiedniego irygatora do zębów warto dokładnie przeczytać recenzje poszczególnych modeli i poznać ich właściwości. Warte zerknięcia mogą być wszystkie rankingi irygatorów, w których znajdziesz irygatory mobilne, takie jak Smilesonic H2O czy Panasonic EW1611, a także irygatory stacjonarne, np. Waterpik WP-100 E Ultra czy Waterpik WP-660.

Wpis gościnny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE