Strona głównaDietaNajmniej kaloryczne lody

Najmniej kaloryczne lody

Większość osób nie wyobraża sobie gorącego lata bez kubka/pudełka pysznych, zimnych i orzeźwiających lodów. To rodzaj słodkiej przyjemności, którą uwielbia chyba każdy. Jednak kiedy dana osoba liczy kalorie musi uważać na dosłownie wszystko, co je. Czy lody są kaloryczne? Jakie mało kaloryczne lody są dostępne na rynku?

Czy lody są kaloryczne i tuczą?

Niestety taka słodka przyjemność ma swoją cenę. Jest nią owa kaloryczność – większośc lodów obecnych na rynku składa się z mieszaniny jajek, gęstej śmietany, tłustego mleka i cukru. Te wszystkie składniki zostają wymieszane razem w specjalnych urządzeniach do tworzenia lodów. Powstała masa jest mocno chłodzona i oczekuje na serwis. Niestety kaloryczność popularnych lodów oscyluje wokół 300 kcal na 100 gram co sprawia, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie odstępstwo od diety. 

Utrzymanie wymarzonej sylwetki bądź dążenie do niej prowadzi do wielu wyrzeczeń. Mimo wszystko w społeczeństwie zawsze można znaleźć jakieś wyjście z sytuacji – wystarczy trochę poszukać i pokombinować!. Tym wyjściem są mało kaloryczne lody składające się z odrębnych składników.

Jakie lody mają najmniej kalorii – naturalne sorbety

Najmniej kaloryczne lody są coraz częstszym wyborem w społeczeństwie. Wraz z upływem lat coraz większa liczba osób zwraca uwagę na kalorie oraz spis makro i mikro składników.

W wielu miastach otwierają się coraz to nowe lokale/kafejki serwujące lody naturalne należące do najmniej kalorycznych lodów na rynku. Te mało kaloryczne lody są skomponowane z mniej przetworzonych składników lepszej jakości co obniża ich podaż kalorii przy zachowaniu bardzo dobrego (niekiedy nawet lepszego!) smaku.

Innym przykładem mogą być tradycyjne sorbety stworzone na bazie owoców i mleka. To z praktycznego punktu widzenia same owoce, ale przygotowane w odpowiedniej formie. Ze względu na naturalną obecność cukrów w owocach bardzo często nie wymagają dodatkowego słodzenia sprawiając, że są bardzo mało kalorycznymi lodami. Jeżeli użyje się odtłuszczonego mleka to sorbety mogą stać się nawet lodami do 100 kcal w porcji!

Jakie lody mają najmniej kalorii – lody jogurtowe 

Innym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają lody, a nie przemawiają do nich powyższe opcje jest skuszenie się na lody jogurtowe. Jak sama nazwa wskazuje zostały one stworzone na bazie jogurtu zastępując jeden z najbardziej kalorycznych składników lodów – śmietanę. Lody jogurtowe można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu w różnych urządzeniach jak choćby thermomix. Po dobrze dobranych składnikach również można otrzymać lody do 100 kcal w porcji! 

Najmniej kaloryczne lody w pudełku – przykłady 

Wiele osób uwielbia mieć w zamrażarce pudełko lodów ,,na zapas”. Dzięki temu w każdej chwili kiedy przyjdzie chęć na zjedzenie zimnych, orzeźwiających lodów są one pod ręką. Niestety z reguły sklepowe lody pudełkowe posiadają sporo kalorii co nie współgra z tematem przewodnim omawianego artykułu. Jakie są najmniej kaloryczne lody w pudełku?

– Big milk klasyczny; jeden z faworytów osób dbających o swoją sylwetkę. W porcji big milka znajduje się bardzo niewiele kalorii przez co zalicza się on do lodów 100 kcal! 

-Big milk w polewie; ale nie byle jakiej! Niestety karmelowe czy czekoladowe polewy potrafią znacznie dodać kalorii. Dlatego warto wybrać wersję w polewie sorbetowej. 

-Wegańskie lody; wegańskie lody często ze względu na swoje właściwości posiadają zmniejszoną kaloryczność warto szukać na półkach sklepowych takich wyborów

-Lody proteinowe; lody o zwiększonej zawartości białka posiadają z pewnością obniżoną kaloryczność. Jednak mogą stanowić idealną przekąskę dla sportowców, którzy zaciekle walczą o dobijanie tego składnika do maksimum! 

Podsumowanie

Podsumowując; odpowiadając na pytanie – Czy lody są kaloryczne można jednoznacznie stwierdzić, że to zależy. Jak widać w stawce można znaleźć kilka niskokalorycznych wyborów, które znakomicie smakują, a dostarczają niewiele kalorii. Mimo wszystko na rynku znajduje się znaczna przewaga lodów, które posiadają w swoim składzie sporą ilość kalorii. 

Decyzja o wyborze danego rodzaju lodów należy tylko i wyłącznie do Ciebie!

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE