Męczący kaszel w nocy może spędzić sen z powiek. Budzisz się niewyspany i zmęczony po całonocnej walce z kaszlem? Bolą Cię płuca i oskrzela od wysiłku? Jak pomóc sobie w nocy z duszącym kaszlem? Co zrobić kiedy duszący kaszel u dziecka podczas snu nie daje za wygraną? Jak przestać kaszleć w nocy i zażegnać problem z kaszlem przed snem? Zostań z nami i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.
Dlaczego kaszel bywa aż tak męczący?
Kaszel przed snem często jest objawem infekcji wirusowej, astmy, alergii. Może także pojawiać się u palaczy czynnych i biernych. Kaszel może być spowodowany chorobami psychicznymi, np. nerwicą. Duszący kaszel u dziecka podczas snu czasami związany jest po prostu z fizjologią człowieka. Warto jednak nie poddawać się domysłom, a udać się na wizytę do lekarza. Jeśli oprócz kaszlu towarzyszą inne objawy to bardzo często jest to przyczyną jakiejś choroby. Suchy kaszel może być spowodowany zbyt niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Jeśli duszący kaszel u dziecka podczas snu nie jest jednorazowy warto jest zainwestować w nawilżacz powietrza.
Kaszel przed snem może także wskazywać na to, że zbyt dużo czasu przebywa się w otoczeniu palaczy. Ma to bardzo zły wpływ na organizm człowieka. Jak pomóc, kiedy duszący kaszel w nocy nie daje spać? Warto jest nie przebywać w towarzystwie osób palących oraz zaapelować do domowników, aby nie palili w domu. Palenie czynne, jak i bierne może być równie niebezpieczne. Nie mamy tu na myśli, tylko męczącego kaszlu w nocy, ale co gorsze nowotwory. Przyczyną takiego kaszlu może być także infekcja dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, a nawet choroby serca i refluks żołądkowo – przełykowy. Choć wydawałoby się, że dwie ostatnie przyczyny nie mogą mieć powiązania z kaszlem, to jest to jak najbardziej realne.
Jak pomóc sobie z kaszlem w nocy?
Duszący kaszel w nocy jest tak uporczywy, że nie możesz spać? Jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Jak przestać kaszleć w nocy? Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę. Jeśli palisz lub często przebywasz w otoczeniu palaczy, być to właśnie to powoduje męczący kaszel przed snem lub w nocy. Eliminacja tego czynnika jest niezbędne do tego, aby pozbyć się problemu. Jeśli jednak nie przychodzi Ci na myśl, co może być przyczyną uporczywego kaszlu i męczy Cię on od dłuższego czasu to warto jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On dokładnie Cię zbada i jeśli będzie trzeba zleci odpowiednie badania, dzięki którym będzie możliwe postawienie diagnozy. Kaszel często towarzyszy astmie. Jej objawem jest także świszczący oddech w trakcie dnia. Inną przyczyną może być niewydolność lewokomorowa, bądź wady serca. Problemy żołądkowe także mogą powodować męczący kaszel w nocy. Kiedy usłyszysz duszący kaszel u dziecka podczas snu również należy udać się do pediatry. Dzieci często załapują infekcje bakteryjne lub wirusowe. Podanie odpowiednich leków powinno szybko złagodzić ich objawy.
Zalegająca wydzielina potrafi być naprawdę uciążliwa. Dzieci w takich sytuacjach często płaczą, ponieważ mają problem z oddychaniem. Niestety nie da się odpowiedzieć na pytanie, jak przestać kaszleć w nocy, ponieważ jest to odruch, nad którym nie da się zapanować. Do jego eliminacji jest niezbędne znalezienie przyczyny. Czasami zdarza się, że jest przyczyna leży w zbyt częstym przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych. W takich warunkach panuje bardzo suche powietrze, które wysusza błonę śluzową, podrażnia ją, co w konsekwencji wywołuje kaszel. Wpływ na takie dolegliwości ma także temperatura otoczenia. Zbyt wysoka temperatura to także jedna z przyczyn męczącego kaszlu w nocy. Warto zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym się śpi. Warto jest zakupić nawilżacz powietrza. Jeśli Cię na to nie stać, to wystarczy, że zawiesisz mokre ręczniki na kaloryferze. Nawilżanie błon śluzowych także może przynieść spektakularne efekty. W tym celu świetnie sprawdza się siemię lniane bądź sok z malinami. Na kaszel dobrze działają naturalne syropy lub tabletki do ssania na bazie propolisu, babki lancetowatej bądź sosny.