Strona głównaPoradyTatuaż a siłownia - kiedy można ćwiczyć?

Tatuaż a siłownia – kiedy można ćwiczyć?

atuaże są już dość powszechnym sposobem na ozdabianie całego ciała, nie kojarzą się już tylko z przestępcami. We współcześnie działających studiach tatuażu wykonuje się prawdziwe dzieła sztuki, nierzadko na podstawie projektów wykonanych przez klientów. Dla niektórych osób istotna jest zależność między tatuażem a siłownią. Oczywiście chodzi tutaj o świeżo wykonany rysunek, czy intensywny trening nie zaszkodzi? Czy pod wpływem potu malunek nadal będzie się idealnie prezentował? A może lepiej unikać takich wysiłków?

Zależność między tatuażem a siłownią

O zależność między tatuażem, a siłownią pytają osoby, które planują zlecić wykonanie na sobie pierwszej „dziary”. Przez pierwszych kilka dni po wizycie zdecydowanie lepiej unikać wyczerpujących treningów na siłowni oraz w domu. Możliwa jest aktywność, ale naprawdę w minimalnym stopniu. Do intensywnych treningów można na spokojnie wrócić po około 3 miesiącach, kiedy proces regeneracji dobiegł końca. Lepiej nie robić wyjątków od tej reguły, ponieważ skóra wymaga odpowiedniej regeneracji, nie można jej narażać na uszkodzenia.

Wysiłek fizyczny po tatuażu

Zgodnie z powyższym wysiłek fizyczny po tatuażu lepiej sobie odpuścić, można postawić na spacery, jazdę rowerem, czy krótki trucht rekreacyjny. Jednak dźwiganie ciężarów, robienie pompek, przysiadów, czy innych obciążających ćwiczeń lepiej sobie odpuścić. Wysiłek fizyczny po tatuażu to nienajlepszy pomysł, ponieważ spływający po ciele pot może podrażniać gojącą się skórę wokół tatuażu. Oczywiście jeśli tatuaż powstał na łydce, to ćwiczenie rąk jest możliwe – działa to w obie strony.

Czy można ćwiczyć po tatuażu?

Jeżeli osoba uzależniona od treningów na siłowni, czy w zaciszu domowym decyduje się na tatuaż, może zadać pytanie: czy można ćwiczyć po tatuażu? Tak naprawdę to zależy od kilku czynników, na przykład tatuowanego miejsca, wielkości rysunku na ciele oraz to, jakie miałyby to być ćwiczenia. Z całą pewnością przez kilka dni po wykonaniu tatuażu wskazany jest bezwzględny odpoczynek, chodzi również o rezygnację z zaawansowanej aktywności fizycznej. Co po upływie 3-4 dni? Czy można ćwiczyć po tatuażu? Tak, ale oszczędzając wytatuowaną część ciała – w całości. I muszą to być ćwiczenia średnio wymagające.

Czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć?

Wśród wielu pytań odnośnie tatuowania pojawia się jedno, które zadają głównie osoby ceniące aktywność fizyczną. Brzmi ono: czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć? I tak, i nie. Tak – jeśli chodzi o umiarkowaną intensywność ich wykonywania, nie – w przypadku na przykład podnoszenia sztangi. Jest tak, ponieważ tatuaż jest rodzajem ingerencji w naskórek, dlatego po wykonaniu tatuażu zalecana jest rekonwalescencja. Dlatego powyższa odpowiedź na pytanie, czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć powinna wyczerpać tę kwestię.

Czy po tatuażu można ćwiczyć?

To, czy po tatuażu można ćwiczyć jest czasami kwestią sporną. W każdym razie konieczne jest skonsultowanie się w tej sprawie z tatuażystą. Dużą rolę pełni na przykład wielkość tatuażu, trudno wyobrazić sobie, że wymagający trening jest bezpieczny, gdy na plecach został właśnie wykonany duży tatuaż. Po pierwsze jest to niebezpieczne dla gojącej się skóry, a po drugie powstały w wyniku zmęczenia pot może wywoływać duży ból. Gdy natomiast wykonano niewielki malunek, na nadgarstku, palcu, to odpowiedź na pytanie czy po tatuażu można ćwiczyć jest twierdząca. Wskazane jest wówczas oszczędzanie świeżo wytatuowanej dłoni/ręki.

Czy tatuaż się rozciąga podczas ćwiczeń?

Osoby, które zastanawiają się, czy tatuaż się rozciąga podczas ćwiczeń mogą być spokojne – nie ma takiej możliwości. Pojawia się ona wówczas, gdy następują nagłe i duże wahania w masie ciała, wówczas rysunek może się zniekształcić i stracić bardzo dużo na atrakcyjności. Pomimo zadowalającej odpowiedzi na pytanie czy tatuaż się rozciąga podczas ćwiczeń, nie powinno się nadwyrężać organizmu świeżo po jego wykonaniu. Warto się do tego zastosować, ze względu na własne dobro. Lepiej zrezygnować na kilka tygodni z intensywnych ćwiczeń, niż ubolewać nad dodatkowo podrażnioną skórą.

Świeży tatuaż, a siłownia

W Internecie można spotkać się z pewnymi wątpliwościami w kontekście zależności między świeżym tatuażem a siłownią. Dla niektórych obie te sprawy nie wykluczają się wzajemnie, co nie jest dobrym tokiem myślenia. Przynajmniej w niektórych przypadkach, obciążając się na siłowni może powodować znaczny dyskomfort. Niektóre osoby są przekonane o swojej nieomylności i uznają, że przeszkodą do ćwiczeń nie jest świeży tatuaż, a siłownię można odwiedzać od razu po zrobieniu „dziary”. Nie zawsze tak jest.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE