Strona głównaSuplementacjaKreatyna na noc – czy to odpowiednia pora?

Kreatyna na noc – czy to odpowiednia pora?

Kreatyna jest związkiem chemicznym, który pełni ważne role w każdym organizmie, ponieważ znajduje się w mięśniach i ścięgnach. Organizm używa jej wówczas, kiedy niezbędne jest uwalnianie zmagazynowanej energii, przeznaczonej do syntezy białek mięśniowych. Zasadniczo kreatyna składa się z trzech aminokwasów, czyli argininy, metioniny i glicyny. Dlatego w budowie bardzo przypomina białko, w mięśniach jest jej aż 98%. Często pojawia się pytanie, czy kreatyna na noc jest dobrym pomysłem. Właściwie odradza się jej przyjmowanie przed snem. Jedynym wyjątkiem jest wykonywanie treningu przed położeniem się do łóżka. W innym przypadku odradza się przyjmowanie jakiejkolwiek dawki kreatyny. W Internecie można spotkać teorie mówiące, jakoby przyjęcie składnika na noc daje lepsze rezultaty, jednak nie zostało to w żaden sposób udowodnione badaniami. Warto zatem podkreślić raz jeszcze fakt, że kreatyna powinna być przyjmowana po wysiłku fizycznym. Wpływa ona bezpośrednio na regenerację mięśni po wykonywanych treningach, znacznie przyspiesza również gojenie ran.

Co daje kreatyna na noc?

Niestety, ale odpowiedź na pytanie co daje kreatyna na noc nie jest do końca korzystna. Wbrew wielu zapewnieniom pojawiającym się w różnych publikacjach ma wtedy lepsze działanie. Jednak biorąc pod uwagę główne przeznaczenie kreatyny, bez wysiłku fizycznego nie ma potrzeby dodatkowej regeneracji mięśni. Jedynie po treningach pojawia się taka konieczność. Właściwie jedynym uzasadnieniem i jednocześnie odpowiedzią na pytanie co daje kreatyna na noc jest to, że może faktycznie wpłynąć na szybsze gojenie się ran na różnych częściach ciała. Zdecydowanie najlepszą porą na przyjmowanie kreatyny jest czas po wykonanym treningu, w połączeniu z posiłkiem, odpowiednio dobranym pod względem płci i wagi. W ten sposób organizm jest właściwie wspierany, ponadto w kontrolowany sposób budowana jest masa mięśniowa. W przypadku kobiet maksymalną dawką jest około 3 gram, mężczyźni natomiast mogą zażywać natomiast do około 5 gram.

Kreatyna na noc – czy to dobry pomysł?

Rozważając rozpoczęcie suplementacji, trzeba mieć świadomość, że kreatyną dostarcza się do organizmu wraz z pożywieniem. Dlatego potrzebne jest jedynie uzupełnienie ewentualnych niedoborów w tym zakresie. Zakup dodatkowych odżywek jest całkowicie zbędna, ponieważ nadmiar i tak zostanie z organizmu dość szybko wydalony. Przyjmowanie kreatyny na noc jest tym bardziej pozbawione sensu, ponieważ bez wysiłku mięśnie nie wymagają szczególnego wzmocnienia, czy regeneracji. Lepiej skupić na niej swoją uwagę wówczas, gdy jest naprawdę konieczna, czyli po przeprowadzonym treningu. Drugim sposobem na dostarczanie właściwej dawki kreatyny jest nasycenie nią w ilości nawet 30 gram dziennie, podzieloną na dawki. Okres takiego przyjmowania może wynosić od 7 do 15 dni. Kolejnym krokiem jest utrzymanie stałego poziomu kreatyny i usystematyzowanie jej zażywania po około 5 gram dziennie. Jak więc widać stosowanie suplementu w postaci kreatyny jest całkowicie indywidualną kwestią. Warto jeszcze wiedzieć, że wraz z kreatyną można przyjmować dodatkowe suplementy, aby wzmocnić i przyspieszyć nieco jej działanie. Dobrym przykładem są węglowodany WPC oraz WPI.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE