Strona głównaPoradyJak odpoczywać? TOP5 sposobów

Jak odpoczywać? TOP5 sposobów

Komfort psychiczny jest bardzo ważną częścią życia. Wszelkie napięcia psychiczne odbijają się negatywnie na zdrowiu, również tym fizycznym. Warto zadbać o swój organizm w rozumieniu holistycznym i poza dietą oraz badaniami zadbać także o dobre samopoczucie psychiczne. Sprawdź jak efektywnie odpoczywać i jak znaleźć potrzebny w życiu balans. Poznaj pięć sposobów na relaks i dowiedz się jak nauczyć się odpoczywać z korzyścią dla zdrowia.

Nie umiem odpoczywać – co zrobić?

Wiele osób popada dziś w pracoholizm. Zazwyczaj powtarzają one zwroty takie jak „nie umiem odpoczywać” lub „mam wyrzuty sumienia podczas siedzenia na kanapie popołudniem”. Czy właściwie da się nauczyć odpoczywać? Okazuje się, że tak.

Na początku polecamy skupić się na sobie, potrzebach swojego ciała i przepracowaniu stresujących sytuacji. W przypadku chronicznego stresu warto udać się do specjalisty, który pomoże uporać się z problemem. Warto także zdać sobie sprawę, że odpoczynek nie musi być wcale bierny. Badania udowodniły, że to aktywny wypoczynek spełnia swoją rolę znacznie lepiej i przynosi skuteczne efekty. Uprawiając sport i turystykę trudno jest mieć wyrzuty sumienia. Sformułowanie „nie umiem odpoczywać” również traci tutaj sens, bo tak naprawdę odpoczywać potrafi każdy. 

Jak efektywnie odpoczywać – 5 sposobów

Jeśli masz problemy z odpoczynkiem nie powtarzaj w kółko „mam wyrzuty sumienia”, tylko przetestuj nasze metody. Pamiętaj, że tylko odpoczywając można uzyskać satysfakcję z wykonywanych zadań i wykorzystać w pełni swój potencjał. Odpoczynek dla umysłu jest tak samo ważny jak regeneracja dla mięśni podczas ćwiczeń. Poznaj metody na to, jak efektywnie odpoczywać i cieszyć się swoim czasem wolnym.

1. Hobby

Ulubione zajęcie powinno wprowadzić cię w stan flow. Pokrótce polega on na pełnym zaangażowaniu w daną czynność. Właśnie dzięki niemu możesz żyć teraźniejszością i zacząć myśleć bardziej pozytywnie i konstruktywnie. Zarówno taniec, pisanie, jazda na rowerze, czy inne aktywności mogą działać na ciebie z korzyścią. Z całą pewnością warto postawić na sport, który wpływa pozytywnie na cały nasz organizm.

2. Kreowanie przestrzeni

Poza uprawianiem hobby dobrym pomysłem na relaks jest stworzenia miejsca dla siebie. Coraz więcej osób docenia wypoczynek pod pergolą tarasową, która pozwala się zrelaksować i zapomnieć na chwilę od codziennych obowiązkach. Zadaszeniu ogrodu to domowa oaza, która działa jak odpoczynek na wsi. Przykładem fachowców, którzy realizują montaż pergoli na posesji klienta jest firma Okna Konieczny. W ofercie firmy znajdziesz wiele produktów wysokiej jakości.

3. Relaksujący oddech

Jak odpoczywać psychicznie? Odpowiedź może być prostsza niż myślisz. Tlen w naszym organizmie ma bardzo istotną rolę, choć najczęściej oddychamy be świadomości o wykonywaniu tej czynności. Relaksujący oddech pomoże Ci wyzbyć się złych myśli i dotlenić organizm. Aby skutecznie zastosować tę technikę, wystarczy wygodnie usiąść i wsłuchać się w swój oddech. Efekty mogą cię zadziwić.

3. Zmiana klimatu

Nic nie działa na nas tak kojąco na organizm jak odpoczynek na wsi. Poza wakacjami i sezonem urlopowym warto pomyśleć o wyjeździe do mniej obleganych miejscowości. Obcowanie z naturą pozwala spojrzeć na wszystko z dużym dystansem i nabrać energii do wdrożenia pozytywnych zmian. Zmiana klimatu niesie za sobą wiele korzyści dla organizmu. Polecamy udać się na krótki wyjazd, taki jak odpoczynek na wsi w agroturystyce i odetchnąć świeżym powietrzem.

4. SPA

Każda z pań doceni pobyt w SPA, choć oferta ośrodków to także cała masa usług dla panów oraz par. Warto niekiedy udać się na masaż i na chwilę zapomnieć o wszystkich problemach. Ośrodki SPA oferują całe mnóstwo atrakcji, które pozwalają zadbać o ciało i zredukować stres w akompaniamencie łagodnej muzyki. Zdecydowanie polecamy tę formę relaksu dla każdego, kto czuje napięcie i chciałby na moment oddać się ręce specjalistów.  

Jak odpoczywać psychicznie na urlopie?

W dobie rosnących cen produktów pracujemy coraz więcej, co odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Wakacje są potrzebne każdemu. Korzystanie z oferty biur podróży czy podróż na własną rękę służy „naładowaniu akumulatorów”.  Oczywiście pod warunkiem, że nie sprawdzasz co chwile powiadomień z pracy i potrafisz się odciąć od swoich obowiązków. A więc jak odpoczywać psychicznie na wakacjach? Jak nauczyć się odpoczywać, by nabrać nowej mocy do działania? Zasad jest kilka. Przede wszystkim na urlopie warto się wyspać nadrabiając zaległości z zarwanych nocy. Polecamy spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu, zaangażować się w poznanie nowej kultury i zadbać o racjonalne odżywianie.

Jak odpoczywać po obiedzie?

Zastanawiasz się jak nauczyć się odpoczywać każdego dnia? Wiele osób spożywając posiłek mentalnie wciąż wykonuje zawodowe obowiązki. Na pytanie jak odpoczywać po obiedzie odpowiedzią są techniki relaksacyjne. Możesz je wdrożyć i praktykować samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów. Codzienna rutyna, taka jak odpoczynek po obiedzie sprzyja poprawie samopoczucia. Rekomendujemy codzienną medytację oraz stosowanie technik mind fullness, czyli trening uważności. W świecie nadmiaru docierających do nas bodźców takie działanie powinno być profilaktyką.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE