Strona głównaSuplementacjaPrebiotyk a probiotyk - jaka jest różnica?

Prebiotyk a probiotyk – jaka jest różnica?

Aby organizm prawidłowo funkcjonował, należy dostarczać mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także witamin, minerałów. Jednak w praktyce może to okazać się zbyt mało, aby procesy trawienne przebiegały prawidłowo i aby nasz organizm wchłaniał składniki pokarmowe. Dlatego kluczową rolę odgrywają tutaj prebiotyki i probiotyki. Przed przystąpieniem do zadania sobie pytania, czy dostarczamy ich odpowiednią ilość naszemu organizmowi, należy odpowiedzieć, co to jest prebiotyk, jakie działania mają probiotyki? Jak brać probiotyk? Jakie są naturalne probiotyki i prebiotyki.

Co to jest probiotyk?

Probiotyki to preparaty, które zawierają w swoim składzie bakterie mlekowe. Z reguły są to bakterie z rodzaju Lactobacillus, ale znaleźć można również inne szczepy bakterii. Przed przystąpieniem do kupna probiotyki należy przeczytać ulotkę, w której zawarte jest, jaki szczep bakterii znajdziemy w środku, ponieważ niektóre z nich wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka, więc zamiast sobie pomóc, możemy zaszkodzić. Najlepszy probiotyk to taki, który zawiera dużo bakterii. Co to dokładnie znaczy? Ilość bakterii, jaką możemy znaleźć w danym probiotyku wyrażana jest w miliardach CFU. Oznacza to liczbę, która została pomnożona przez 109. Tak więc, najlepszy probiotyki to taki, który zawiera miliardy, a nawet biliony bakterii. Skoro wiadomo, czym są probiotyki, to co to jest prebiotyk dokładnie? Jak wpływa on na organizm ludzki? Jakie korzyści można czerpać ze stosowania probiotyków? Jak brać probiotyk? Probiotyki zazwyczaj podawane są doustnie w postaci kapsułek, można je dodawać do żywności. Probiotyki mają za zadanie ułatwienie trawienia pokarmów głównie ciężkostrawnych, ale także poprawiają one wchłanianie witamin i minerałów, które z różnych przyczyn jest utrudnione. Dodatkowo, wpływają na układ immunologiczny człowieka, zwłaszcza w okresie karencji, czy po antybiotykoterapii. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy również mogą korzystać z probiotyków, ponieważ wpływają one na jej obniżenie. Bakterie probiotyczne mają zdolność syntezy witamin, głównie z grupy B. 

Jak brać probiotyk?

Probiotyki występują w postaci kapsułek lub tabletek, a nawet kropel. Są albo sproszkowane, albo występują w postaci zawiesiny. Zazwyczaj zalecane po antybiotykoterapii. Probiotyk przed czy po antybiotyku? Jak długo brać probiotyk po antybiotyku? Nie jest określone, jak długo brać probiotyk po antybiotyku, ale warto zażywać podczas całego leczenia, a także co najmniej dwa tygodnie po skończonym antybiotyku. Jeżeli zastanawiamy się, czy probiotyk przed czy po antybiotyku, to nie ma nic przeciwko stosowania regularnie probiotyku. Dobry probiotyk na drażliwe jelita pomoże uporać się z występującymi wzdęciami, czy problemami z wypróżnianiem. Dobry probiotyk w tym wypadku, to taki, który posiada dużo bakterii mlekowych, które pomogą trawić pokarm. Jaki jest najlepszy probiotyk dla dzieci? Najlepszy probiotyk dla dzieci to taki, który zawiera dużo szczepów bakterii. Najczęściej podawany dzieciom jest Floractin, Acidolac baby, czy Coloflor baby. 

Co to jest prebiotyk?

Prebiotyki mogą być substancjami, które są już obecne w naszym organizmie, jednak z reguły należy dostarczyć je do organizmu. Przykładami prebiotyków są substancje, które nie ulegają strawieniu w procesie trawienia, za to pozostają w organizmie i wspomagają jego pracę. Najczęściej substancje prebiotyczne można znaleźć w pszenicy, cebuli, czy czosnku, a także w bananach. Prebiotyki stymulują rozwój flory bakteryjnej jelit. Mogą one być pochodzenia naturalnego i stanowić składniki naszej diety, ale także być dostarczane do organizmu. Wśród naturalnych prebiotyków wymienia się skrobię oraz błonnik, które wspomagają pracę jelit. Jaka jest cena prebiotyku? W zależności od marki producenta, cena prebiotyku waha się od kilku złotych tych na najniższej półce, do nawet kilkudziesięciu. 

Probiotyk a prebiotyk

Bardzo często można stosować probiotyk z prebiotykiem zarazem, co w połączeniu daje nam synbiotyk. Jakie są różnice pomiędzy probiotykiem a prebiotykiem? Przede wszystkim fakt, że probiotyk to żywe kultury bakterii, które dostarczamy do organizmu, aby wspomagać procesy trawienne i wchłanianie. Natomiast prebiotyki to substancje, które wspomagają rozwój tej mikroflory bakteryjnej. Prebiotyk z probiotykiem zalecany jest głównie podczas i po stosowaniu antybiotyku, a także u osób, które przeszły biegunki, ponieważ pomoże to odbudować zniszczoną przez leki florę bakteryjną. Nie trzeba sięgać po specyfiki, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość probiotyków czy prebiotyków. Naturalne probiotyki i prebiotyki znajdują się w pokarmach naszej diety. Dieta bogata w naturalne probiotyki i prebiotyki wpłynie korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE