Saccharomyces cerevisiae są także nazywane potocznie drożdżami piekarniczymi, piekarskimi, piwnymi, górnej fermentacji, spożywczymi, szlachetnymi, czy pączkującymi. Nazwa Saccharomyces z gr. oznacza cukrowe grzyby, cerevisiae z łac. oznacza piwne. Polskie nazwy tego gatunku są związane z najpopularniejszymi sposobami zastosowania drożdży. Jest to gatunek, który ma szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym. Z ich udziałem powstaje wiele produktów, które spożywane są na co dzień przez miliony Polaków. Drożdże znajdują zastosowanie zarówno w piekarnictwie, gorzelnictwie, jak i browarnictwie. Ich komórki mogą mieć kształt owalny lub kulisty. Fermentują i asymilują większość cukrów. Cukier z ich pomocą przetwarzany jest na etanol i dwutlenek węgla w procesie oddychania beztlenowego. W oddychaniu tlenowym wytwarza się dwutlenek węgla i woda. Jakie zastosowanie mają drożdże w piekarnictwie? Czy mrożenie drożdży świeżych jest dobrym pomysłem? Czy świeże drożdże piekarskie można mrozić? Czy ciasto drożdżowe można mrozić? Odpowiedzi poznasz w poniższej treści naszego artykułu.
Zastosowanie drożdzy piekarniczych
Do produkcji drożdży piekarniczych stosuje się szczepy z gatunku Saccharomyces cerevisiae. Muszą one wyróżniać się następującymi cechami: krótki czas generacji, zdolność do szybkiej adaptacji w różnych substratach,duża aktywność enzymów hydrolizujących cukry, duża trwałość w czasie przechowywania, wysoka aktywność fermentacyjna. Istotną rolę w piekarnictwie odgrywają także takie zdolności drożdży, jak wysoka aktywność glikolityczna, wysoka aktywność inwertazy, zdolność fermentacji maltozy, zdolność do wzrostu i syntetyzowania enzymów i koenzymów w warunkach beztlenowych. Dlaczego drożdże są tak istotne w wypieku? W procesie oddychania i fermentacji produkują dwutlenek węgla, dzięki któremu ciasto staje się gąbczaste i odpowiednio porowate. Dzięki temu otrzymujemy finalnie pożądane cechy miękiszu. Oprócz tego drożdże odgrywają także istotną rolę w nadawaniu charakterystycznych cech organoleptycznych. Dzięki procesowi fermentacji powstaje nie tylko alkohol etylowy i dwutlenek węgla, ale wiele innych związków zapachowych i aromatycznych, które nadają pożądany chlebowy aromat i dobry smak pieczywa. Do wytworzenia przez drożdze energii niezbędne jest źródło, z którego będą mogły ją czerpać, a są nimi cukry. Rozkładając glukozę w warunkach tlenowych uzyskuje się dwutlenek węgla i wodę, zaś w warunkach beztlenowych alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Jak się domyślacie, dlatego też stosowane są w produkcji spirytusu, piwa i wina. W dalszej części artykułu, dowiesz się, czy można mrozić świeże drożdże piekarskie i ciasto drożdżowe oraz jak długo można mrozić drożdże.
Mrożenie drożdży piekarskich
Po obfitym w wiedzę wstępie, przejdźmy do sedna. Czy świeże drożdże piekarskie można mrozić? Jak najbardziej. Jest to jedna z metod, dzięki którym nie zmarnujemy drożdży, które pozostały nam po wypieku. Często zdarza się, że nie zużywamy całej kostki drożdzy i aby nie zmarnować reszty można je zamrozić. Drożdże mają zdolność do szybkiego namnażania się, dzięki czemu nawet jeśli zbyt długo przetrzymamy drożdze w stanie zamrożenia, to wystarczy kilka żywych komórek, aby drożdze “zrobiły swoją robotę”. No właśnie, jak długo można mrozić drożdże? Okres ten jest naprawde długi i wynosi aż 5 miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że mogłyby się zmarnować, mrożenie drożdży świeżych jest naprawdę świetnym pomysłem, a dzięki takiemu rozwiązaniu, będą one zawsze pod ręką i w każdej chwili będzie można upiec placek drożdżowy, chleb, czy inny wypiek. Czy ciasto drożdżowe można mrozić? Oczywiście. Tak samo, jak w przypadku świeżych drożdzy, tak samo i w przypadku ciasta drożdżowego, zarówno surowego, jak i przygotowanego można zamrozić. Jest to świetna opcja, kiedy zostanie nam za dużo ciasta, bądź chcemy je mieć na czarną godzinę.
Jak widzisz mrożenie może naprawdę ułatwić czynności w kuchni, ale także przyczynić się do niemarnotrawienia produktów spożywczych. Mrożenie drożdży, czy ciasta drożdżowego, jest jak najbardziej bezpieczne.