Strona głównaChorobyIskierki przed oczami, czyli jak pozbyć się muszek przed oczami?

Iskierki przed oczami, czyli jak pozbyć się muszek przed oczami?

Przeszukując Internet, można spotkać się z ciekawym pytaniem, mianowicie: iskierki przed oczami, czyli jak pozbyć się muszek przed oczami? Tak naprawdę chyba każdy z nas miał kiedyś taką sytuację, że faktycznie widoczne są specyficzne plamki. Początkowo można mieć obawy o pogarszający się wzrok, jednak nie zawsze musi to oznaczać poważną chorobę. Iskierki przed oczami, czyli jak pozbyć się muszek przed oczami – z całą pewnością mogą one wzbudzać irytację, ponieważ przysłaniają obraz.

Iskierki przed oczami

Widzenie iskierek przed oczami nie zawsze musi być powodem do niepokoju, ale nie można też bagatelizować takiej sytuacji. Zwłaszcza gdy ma ona miejsce często, albo dość regularnie. Kiedy iskierki przed oczami powinny wzbudzić dodatkową czujność? Kiedy coraz bardziej utrudniają widzenie i przez to codzienne funkcjonowanie. Iskierki przed oczami mogą być bardzo uciążliwe, wówczas trzeba poznać przyczynę ich występowania, być może w oku znalazło się jakieś ciało obce lub jest to sygnałem schorzenia siatkówki oka.

Iskierki

Jak pozbyć się muszek przed oczami?

To jak pozbyć się muszek przed oczami jest uzależnione od zdiagnozowania przyczyny ich występowania. Czasami takie zaburzenia są wywołane niedoborami w zakresie składników odżywczych i mineralnych. Inną przyczyną mogą być problemy z prawidłowym przepływem krwi, a wtedy konieczne jest wdrożenie aktywności fizycznej. To najbardziej optymistyczna odpowiedź na pytanie jak pozbyć się muszek przed oczami. Jeżeli są one spowodowane guzem wewnątrzgałkowym lub jaskrą, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Przeźroczyste plamki przed oczami

Przeźroczyste plamki przed oczami są dość uciążliwą przypadłością, ponieważ w niektórych przypadkach naprawdę ograniczają w stopniu znacznym pole widzenia. Jeżeli taki problem pojawia się sporadycznie, zapewne nie ma powodów do obaw. Tak naprawdę przeźroczyste plamki przed oczami przybierają różne postaci: muszek, robaczków, punkcików, chmurek i innych kształtów. Różnie wygląda także kwestia ich wielkości oraz ilości, mogą być przecież zarówno drobne, jak i większe, rozproszone oraz zagęszczone, zlokalizowane w innych miejscach oka.

Białe mroczki przed oczami

Białe mroczki przed oczami są wywołane różnymi czynnikami. Najczęstszym jest po prostu starzenie się, dotyka to przecież każdego. Z biegiem lat ciało szkliste w oku kurczy się i rozpada, a czynny udział biorą w tym procesie borą włókna kolagenowe. Następnie poddawane są degeneracji i w ten sposób powstają właśnie przezroczyste lub białe mroczki przed oczami. Zazwyczaj jest to całkowicie nieszkodliwe, ale zdarzają się także przypadki poważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy. W najgorszym wypadku może dojść do rozwarstwienia siatkówki oka.

Białe plamki przed oczami

Białe plamki przed oczami są czasami całkowicie nieszkodliwe, ale bywają sytuacje, kiedy zagrożenie poważniejszymi schorzeniami jest duże. Przyczyną zaburzeń widzenia w takiej postaci mogą być na przykład powikłania cukrzycowe, a konkretnie retinopatia cukrzycowa. Schorzenie to w znacznym stopniu osłabia wzrok, w konsekwencji może doprowadzić do jego uszkodzenia. Białe plamki przed oczami mogą również wskazywać na obecność ciała obcego w oku, wówczas dodatkowymi objawami jest nadmierne łzawienie, ból oka i zaburzenia pola widzenia.

Iskierki w oczach, co to znaczy?

Być może nie każdy, ale z pewnością większa część społeczeństwa widziała kiedyś iskierki w oczach. Co to znaczy? Są to najczęściej mroczki, plamki w kolorze białym lub przezroczyste. Niestety, zaburzają widzenie i mogą wzbudzać niemałą irytację. Najczęściej nie wiąże się z nimi poważna choroba, chociaż bywają wyjątki od tej reguły. Iskierki w oczach, co to znaczy? Dla niektórych może to nie być zrozumiałe, jednak w każdej chwili mogą się pojawić. Narażone mogą być na przykład osoby borykające się z migreną, czy anemią.

Latające iskierki przed oczami

W najgorszym wypadku latające iskierki przed oczami mogą oznaczać początki zaćmy, jaskry, nieprawidłowości w funkcjonowaniu ciała szklistego oraz nadciśnienia tętniczego. Kiedy latające iskierki przed oczami pojawiają się często oraz przez długi czas – warto zgłosić się z tą przypadłością do lekarza. Lepiej wówczas skontrolować swój wzrok i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE