Strona głównaChorobyCo wyciąga ropę z palca?

Co wyciąga ropę z palca?

Skóra odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Ochrania ona bowiem wnętrze naszego ciała. Może dawać nam również różne sygnały, że coś niedobrego dzieje się w naszym ciele. Zastrzał i zanokcica to jedne z chorób, których skutki zobaczyć możemy na naszej skórze. Czy zastrzał można przebić samodzielnie w domu? Spuchnięty palec przy paznokciu – jak się pozbyć? To jedne z wielu pytań, które zadają sobie osoby borykające się z zastrzałem czy zanokcicą. 

Zastrzał – jakie ma objawy?

Zastrzał jest ropnym zapaleniem skóry wywołanym przez gronkowce. Spowodowany jest najczęściej nieodpowiednim dbaniem o ranę, która może być wynikiem m.in. niehigienicznego robienia manicure i pedicure, prac w ogrodzie bez rękawiczek, nacięć skóry czy obgryzania paznokci. Zastrzał dzielimy na: skórny, podskórny, kostny, ścięgnisty i stawowy. Dwa pierwsze są najbardziej popularne, ale najmniej niebezpieczne. 

Do głównych objawów zastrzału skórnego należy ropny, bolący obrzęk. Zastrzał podskórny jest sygnałem, że choroba rozwija się już głębiej, co jest dużo bardziej niebezpieczne. Takiemu rodzajowi zastrzału towarzyszy mocny ból przy np. podnoszeniu, opuszczaniu czy ucisku kończyny. Pozostałe rodzaje zastrzału są bardzo groźne, mogą prowadzić nawet do sepsy czy zapalenie szpiku kostnego.

Zanokcica – jakie ma objawy?

Zanokcica jest chorobą zlokalizowaną w obrębie paznokci. Dotyczy płytki i wału paznokciowego. Spuchnięty palec przy paznokciu, ropa, ból – to wszystko  za sprawą gronkowca złocistego i paciorkowego, którymi zakażenie się, daje takie właśnie objawy. Często odpowiedzialne są za to również grzyby, takie jak m.in. Candida Albicans. 

Zanokcica, tak samo jak zastrzał, może rozwijać się w obrębie paznokci u rąk i stóp. Stan zapalny palca u nóg leczymy w ten sam sposób co u rąk. Zanokcica paznokcia, a domowe sposoby leczenia, są często poruszanym tematem w Internecie. Jest to spowodowane częstym występowaniem choroby, gdyż bierze się ona głównie z nieodpowiedniego obcinania paznokci czy niehigienicznego wykonywania manicure i pedicure. Wiele osób chce w jak najszybszy sposób pozbyć się mało estetycznego obrzęku i sinego koloru paznokcia. Istnieje wiele wątków na forach zatytułowanych „Zanokcica paznokcia – domowe sposoby” czy „Stan zapalny palca u nóg, leczenie”. Kiedy po zastosowaniu na zanokcicę paznokcia domowych sposobów, ból i ropa nie ustępują, warto jest zaprzestać poszukiwań w Internecie i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Spuchnięty palec przy paznokciu jest uciążliwy i może przerodzić się w poważniejsze choroby. 

Zastrzał palca – domowe sposoby

Domowe sposoby na zastrzał są często pierwszym krokiem podejmowanym przez osoby borykające się z tą przypadłością. Nic dziwnego, nie mamy obecnie czasu na wizyty u lekarzy. Leczenie zastrzału palca domowymi sposobami nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać, że może się on przerodzić w poważną chorobę, dlatego domowe sposoby na zastrzał powinny być raczej formą wspierania leczenia głównego, a nie jedyną jego formą. 

Co wyciąga ropę z palca?

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na zastrzał jest szare mydło. Należy stworzyć roztwór z ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła i moczyć w nim chory palec. Co wyciąga ropę z palca oprócz mydła? Na pewno szałwia będzie pomocna w leczeniu zastrzału palca domowymi sposobami. Najlepsza będzie taka w saszetkach, gdyż musimy ją zaparzyć, ostudzić i wykorzystać w formie okładu przy użyciu np. wacików higienicznych. Babka lancetowata będzie działać w podobny sposób co szałwia i również stosuje się ją w formie okładu. W przypadku stanu zapalnego palca u nóg leczenie odbywa się przy użyciu tych samych sposobów. 

Czy zastrzał można przebić? 

Kiedy zastanawiamy się „Co wyciąga ropę z palca?”, to najpierw szukamy tych najmniej inwazyjnych sposobów, czyli leczenia w domu. Spuchnięty palec przy paznokciu – co robić kiedy domowe sposoby nie przynoszą efektów? Należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym procesie leczenia. Przeważnie są nim maści z antybiotykiem lub bez. Osoby borykające się z tym problemem często zastanawiają się, czy zastrzał można przebić. Absolutnie nie powinniśmy robić tego w warunkach domowych! Musi zrobić to chirurg, który w odpowiedni sposób natnie zmianę ropną i pozbędzie się jej treści. 

Zanokcica – ropa w palcu u nóg. Jak się pozbyć?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie „Ropa w palcu u nóg, jak się pozbyć?”. Zanokcica występująca na stopach jest tym samym, co ta u rąk. Stan zapalny palca u nóg – leczenie palców u nóg przebiega tak samo, jak w przypadku zanokcicy na dłoniach. Paznokcie u rąk są jednak bardziej narażone na zanokcicę, gdyż ręce mają więcej styczności z zanieczyszczonymi, pełnymi bakterii przedmiotami. Ropa w palcu u nóg, jak się jej pozbyć? W przypadku mocnego zakażenia niezbędne będzie chirurgiczne usunięcie zanokcicy. Przy lżejszym przebiegu choroby sprawdzi się również, jak w przypadku zastrzału, roztwór z wody i szarego mydła. Przewlekła forma choroby wymaga natomiast włączenia antybiotykoterapii.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE