Ocet jabłkowy produkuje się w procesie fermentacji jabłek. Jest on znany i ceniony w wielu polskich domach. Ma wiele cennych związków, które wykazują prozdrowotne działanie na organizm. Czy ocet jabłkowy jest dobry na zapalenie stawów? Czy ocet jabłkowy szkodzi na nerki? Jak skuteczne są okłady z octu jabłkowego na kolano? Kiedy pić ocet jabłkowy – rano czy wieczorem? Czy smarowanie nóg octem jabłkowym jest skuteczne? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższej treści naszego artykułu.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy był znany już dawno temu. Był stosowany w medycynie ludowej do zwalczania chorób związanych z układem pokarmowym, moczowym i kostnym. Oprócz tego ocet jabłkowy ceniony był i nadal jest za to, że ma właściwości wzmacniające układ odpornościowy, reguluje poziom cholesterolu we krwi. Świetnie radzi sobie także w przypadku zapalenia stawów. Jakie substancje składają się na ocet jabłkowy? Są to: kwas galusowy, kwas kofeinowy, kwas chlorogenowy, parakumarynowy, katechiny, beta – karoten, minerały (bor, wapń, żelazo, krzem i inne), witaminy A, E, C, B, błonnik pokarmowy, aminokwasy, enzymy wspomagające trawienie. Ocet jabłkowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki, będące przyczyną nowotworów. Działa także oczyszczająco i wzmacniająco na organizm, wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy, kostny i pokarmowy. Jak sprawdza się ocet jabłkowy na zapalenie stawów?
Ocet jabłkowy na stawy
Wiele osób twierdzi, że ocet jabłkowy na stawy świetnie się sprawdza. Łagodzi objawy zapalenia stawów. Oczywiście nie można mówić tutaj o całkowitym wyleczeniu, lecz o obniżeniu dolegliwości. Warto pamiętać, że alternatywne rozwiązania, jak stosowanie octu jabłkowego nie są długotrwałego i nie będą miały takiego działania, jak leki farmakologiczne. Nic jednak nie szkodzi na przeszkodzie, aby stosować ocet jabłkowy na zapalenie stawów pomocniczo. Możesz wykonywać okłady z octu jabłkowego na kolano bądź inne bolesne miejsca. Ocet jabłkowy niweluje obrzęki, ból, co ułatwia poruszanie. Pamiętaj jednak, że w przypadku takich dolegliwości należy udać się do lekarza reumatologa, który zleci odpowiednie badania i dobierze indywidualną terapię. Smarowanie nóg octem jabłkowym ma uzasadnione działanie, jednak nie ma co się łudzić, że przyniesie długotrwałe efekty.
Jak stosować ocet jabłkowy? Oto sposoby
Najprostszą metodą jest oczywiście picie octu jabłkowego. Jedną łyżkę octu dodaj do zaparzonego wcześniej naparu z ziół. Niektórzy preferują dodawanie go do wody z miodem lub do ulubionego soku owocowego. Możesz łączyć go na wiele sposobów. Kiedy pić ocet jabłkowy – rano czy wieczorem? Najbardziej skuteczne działanie przyniesie picie octu jabłkowego rano na czczo, 20 minut przed śniadaniem. Ocet jabłkowy możesz także stosować do kąpieli. Dodaj ok. 5-6 łyżek do wanny z ciepłą wodą. Jeśli np. masz obrzęk nóg, stóp, czy rąk, możesz przygotować taką kąpiel leczniczą w misce i moczyć obolałe kończyny. Innym powszechnie stosowanym sposobem są okłady z octu jabłkowego na kolano. Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą lub z oliwą z oliwek, nasącz ręcznik mieszaniną i przyłóż do kolana. Należy jednak wiedzieć, że maksymalnie taki bezpośredni kontakt octu jabłkowego ze skórą może wynosić jedynie kilka minut. Po tym czasie ryzyko podrażnień wzrasta. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy ocet jabłkowy szkodzi na nerki?
Picie octu jabłkowego a nerki
Na forach leczniczych wiele pytań dotyczy tego, czy ocet jabłkowy szkodzi na nerki? Jeśli u osób, które chcą pić ocet jabłkowy występuje niewydolność nerek, nadkwaśność, wrzody żołądka, jelit, nie powinno się go stosować. Ocet jabłkowy dodatkowo podrażni zajęte chorobowo miejsca. W przypadku zdrowych osób ocet jabłkowy wykazuje pozytywne działanie na nerki – oczyszcza je z kamieni, a także chroni komórki nerek przed uszkodzeniami. W przypadku problemów z nerkami należy ograniczyć spożywanie sodu, potasu i fosforu, a także pić napar z pokrzywy, skrzypu polnego i nawłoci. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u lekarza i wykonywaniu niezbędnych badań, dzięki którym jest możliwa realna ocena stanu nerek.