Strona głównaPoradyPanele winylowe rakotwórcze? Czy są szkodliwe?

Panele winylowe rakotwórcze? Czy są szkodliwe?

Panele winylowe są coraz częściej wybieranym rodzajem wykończeń podłogi. Potrafią pięknie ozdobić wnętrze i nadać mu charakteru. Może się wydawać, że to mały szczegół, na który nikt nie zwraca uwagi, lecz nie jest to prawda. Wykończenie podłogi to element, który wpływa na zachowanie spójności w całym pomieszczeniu, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie, które końcowo nie będzie dla nas satysfakcjonujące, znacząco wpłynie to na postrzeganie całego mieszkania, a przecież w domu chcemy się czuć dobrze i komfortowo. Wybór podłogi to swego rodzaju wisienka na torcie.

Panele winylowe świetnie sprawdzają się w różnych wnętrzach – małych i dużych, tych, gdzie wpada mniej lub więcej światła. Producenci i klienci chwalą ich trwałość, wytrzymałość, łatwość czyszczenia, prosty montaż i wzornictwo! Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na panele winylowe jest właśnie to, jaką estetykę pozwalają osiągnąć. To wykończenie może imitować drewno, beton, a nawet marmur – świetnie sprawdza się w kuchni, salonie i w łazience.

Dlaczego więc część osób wciąż powstrzymuje się od zakupu tak zachwalanych paneli winylowych? Otóż pojawia się coraz więcej wątpliwości na płaszczyźnie panele winylowe a zdrowie – dziś postaramy się sprawdzić, czy panele winylowe są szkodliwe, czy panele winylowe są zdrowe oraz dlaczego panele winylowe uznawane są za rakotwórcze.

Przeczytaj ten artykuł do końca, jeśli interesuje cię, czy panele winylowe i szkodliwość to synonimy.

Panele winylowe rakotwórcze, skąd się to wzięło?

Panele winylowe rakotwórcze? Czy panele winylowe są zdrowe? Czy panele winylowe są szkodliwe? To tylko część pytań, które codziennie mnożą się w sieci. Szkodliwość paneli winylowych zaczęła być głośniej komentowana, kiedy w 2015 roku Safer Chemicals Healthy Families, The Ecology Center i Environmental Health Strategy Center przeprowadzili badania na 65 modelach paneli winylowych. Właśnie wtedy okazało się, że ponad połowa z nich miała podwyższony poziom ftalanów.

Czym są ftalany? To związki chemiczne, które nadają elastyczności różnym materiałom, na przykład podłogom winylowym. Powszechnie wykorzystuje się je do produkcji artykułów PCV, czyli tych z polichlorku winylu. Ftalany są szkodliwe i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Istnieje nawet lista ftalanów, które miały negatywny wpływ na funkcje rozrodcze zwierząt i z tego powodu zostały zakazane do stosowania w krajach Unii Europejskiej.

Część specjalistów twierdzi, że ftalany przyczyniają się do rozwoju astmy, chorób płuc i nowotworów. Czy panele winylowe są rakotwórcze? Niestety nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Szkodliwość tych związków chemicznych w panelach winylowych nie została klarownie wykazana. Są specjaliści, którzy twierdzą, że podłogi winylowe przechodzą rygorystyczne testy i nie przekraczają dozwolonych norm. Inni natomiast twierdzą, że ftalany mogą się po jakimś czasie ulatniać z paneli, co będzie się przyczyniać do zaburzeń układu hormonalnego i rozrodczego. 

Czy wszystkie panele winylowe są szkodliwe? Obecnie coraz więcej producentów zabezpiecza podłogi winylowe poliuretanem, który ma przeciwdziałać powstawaniu rys i uszkodzeń, przez które przedostają się toksyczne substancje. 

Panele winylowe a zdrowie – czy faktycznie panele winylowe są szkodliwe?

Coraz częściej słyszy się o panelach winylowych bez winylu, powstały one jako kontra w dyskusji “panele winylowe a zdrowie” i są zamiennikiem klasycznych paneli winylowych. Czy takie panele winylowe są zdrowe? Producenci zapewniają, że tak, ponieważ nie mają one polichlorku winylu. Są za to wykonane z organicznego poliuretanu, który powstaje głównie z olejów roślinnych.

Co jeszcze przemawia “za” w dyskusji panele winylowe a zdrowie? Producenci zapewniają, że wodoodporne panele winylowe są odporne na wilgoć, a tym samym hamują powstawanie grzybów. Warto wybierać podłogi winylowe, które są w pełni recyklingowane i mają obniżoną zawartość lotnych związków organicznych. Warto też zwrócić uwagę na informacje w technicznej karcie produktu, na stronie producenta lub na opakowaniu paneli, to pozwoli nam sprawdzić, czy dane panele winylowe są szkodliwe – powinna pojawić się tam informacja, że nie mają ftalanów i posiadają Atest Państwowego Zakładu Higieny.

Czy panele winylowe są zdrowe? Często polecane są alergikom, można więc powiedzieć, że tak. Z drugiej strony trzeba zwracać uwagę na jakość paneli, które kupujemy, bo to wpływa na ich szkodliwość. Czy panele winylowe są szkodliwe? Mogę być szkodliwe, jeśli zawierają ftalany, które mają toksycznie właściwości. Nie możemy się jednak wprost pokusić o tezę, że panele winylowe są rakotwórcze. Zawsze należy wybierać materiały ze sprawdzonych źródeł, a w tym przypadku rozwiązania ekologiczne są szczególnie mile widziane.

Sprawdź:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE