Strona głównaZdrowie psychiczneTesty na pamięć dla osób starszych - sposób na rozpoznanie demencji?

Testy na pamięć dla osób starszych – sposób na rozpoznanie demencji?

Pamięć, czyli magazynowanie i odtwarzanie informacji, jest zapisaną w DNA jedną z podstawowych życiowych funkcji. Nic dziwnego, że ryzyko jej utraty wiąże się z ogromną obawą, zwłaszcza w przypadku starszych osób. Czy można w porę wykryć zagrożenie i skutecznie ćwiczyć pamięć, aby opóźnić ten proces?

Test na pamięć i jego skuteczność

U każdego człowieka pamięć funkcjonuje inaczej. Niektórzy ludzie wykazują się nadzwyczajną pamięcią, podczas gdy u innych często zawodzi. Może się to wiązać z predyspozycjami mózgu, ale też ze stylem życia, nadmierną koncentracją czy przeciwnie – roztargnieniem. Pamięć mogą osłabić takie czynniki, jak przepracowanie, niewłaściwa dieta, alkohol, choroby itp. Zanik jej funkcji następuje także wraz z wiekiem. Osoba dostrzegająca u siebie niepokojące objawy może doświadczyć kryzysu psychicznego, a wówczas konieczna będzie rozmowa ze specjalistą.

Na szczęście istnieją metody na sprawdzenie własnej pamięci, takie jak testy na pamięć dla osób starszych. Wczesne wykrycie symptomów pozwoli podjąć odpowiednią terapię. Chociaż nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na demencję, można skutecznie spowolnić jej skutki. Jeśli ktoś zauważa u siebie problemy z pamięcią, test pozwoli wykryć potencjalną demencję, nawet na dziesięć lat do przodu!

Test do badania pamięci – dla kogo jest przeznaczony?

Istnieje bardzo wiele metod na sprawdzenie pamięci. Niektóre obejmują stacjonarne badania i są rozłożone w czasie na wiele lat. Podczas takich badań sprawdza się sprawność umysłową badanych, ich koncentrację i zdolność zapamiętywania. Test na demencję dla seniorów może mieć różne formy, warto jednak, aby z takich badań korzystali wszyscy. Dobrze jest sprawdzić refleks, koncentrację, szybkość uczenia się i zapamiętywania. To przydatna informacja, która pomoże w określeniu problemu.

Należy też wziąć pod uwagę, że kondycja pamięci nie zależy wyłącznie od wieku. Dodatkowymi, obniżającymi jej zdolność czynnikami są: brak zajęcia, apatia czy ogólne obniżenie nastroju. Dobrze jest o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku osób starszych i samotnych i zaoferować pomoc. Taka pomoc przyda się też przy testach dostępnych w Internecie, z obsługą którego senior może mieć problem. Warto się na niego zdecydować przy problemach z pamięcią – test online jest wygodny i niewymagający specjalnych przygotowań.

Na czym polega test do badania pamięci?

Co zrobić w przypadku zaobserwowania u siebie osłabienia funkcji pamięciowych? Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, należy udać się do specjalisty. Nie wolno lekceważyć objawów choroby psychicznej. Przed wizytą w poradni warto wykonać test na pamięć i koncentrację. Testy online to wygodna metoda sprawdzenia pamięci bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób można też wykonać wiele innych testów, między innymi na depresję.

Testy zalecane na problemy z pamięcią polegają na zapamiętywaniu przedmiotów, kolorów, dat itp. Pytania i polecenia mogą różnić się w poszczególnych testach, zależnie od wieku i możliwości testowanego. Testy na pamięć dla osób starszych często oparte są na powtarzalności różnych czynności. Ich stopień trudności też może być inny: niektóre wymagają zapamiętania obrazków, inne złożenia w myślach wzorów na sześcianie itp. Warto też zrobić test na pamięć krótkotrwałą, czyli odpowiadającą za bieżące wydarzenia odbierane przez zmysły. Zaburzenie pamięci krótkotrwałej może sugerować poważniejszą chorobę, ale niekoniecznie. Poznanie fachowej diagnozy to także motywacja do ewentualnej zmiany diety, zajęć czy stylu życia.

Testy na pamięć, czyli ćwiczenia dla mózgu

Osoby starsze, powyżej sześćdziesiątego roku życia, powinny często kontrolować zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę między innymi na puls, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru. Testy pamięciowe, w tym testy na demencję dla seniorów,wykonywane samodzielnie, pomagają sprawdzić pamięć i koncentrację. Należy pamiętać, że dopiero profesjonalna diagnoza może określić problem i jego skalę.

Specjalistyczne badania pozwolą z dużą dozą prawdopodobieństwa potwierdzić lub wykluczyć przyszłą demencję lub chorobę Alzheimera. Te dwie choroby, chociaż często mylone, różnią się od siebie. Demencja jest stanem związanym z wieloma objawami, które razem przyczyniają się do pogorszenia pamięci i problemów z myśleniem. Demencja przede wszystkim wiąże się z podeszłym wiekiem i może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. W przeciwieństwie do Alzheimera, demencja w niektórych przypadkach może być jednak odwracalna.

Badania krwi, wywiad środowiskowy i tomografia mózgu pomogą w diagnozie. Regularnie wykonywane testy na pamięć nie tylko mogą sygnalizować problem, ale też pomóc w jego rozwiązaniu. Częste ćwiczenia pamięciowe, rozwiązywanie zadań i krzyżówek pozytywnie wpływają na pracę mózgu, a więc na pamięć i koncentrację.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE