Po stwierdzeniu nietolerancji pokarmowej lub alergii na niektóre składniki pokarmowe, konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej. To najskuteczniejszy sposób na to, aby dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i to bez obawy wystąpienia nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych reakcji naszego organizmu. Sprawdź już teraz, jak bezpiecznie i skutecznie poradzić sobie z nietolerancją pokarmową lub alergią. Dowiedz się też, na czym polega dieta eliminacyjna.
Czym się różni nietolerancja pokarmowa od alergii?
W naszym organizmie może dochodzić do nadwrażliwości pokarmowych, które występują z różnych przyczyn. Najczęściej wynikają z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Główną przyczyną występowania alergii jest nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego. Z kolei nietolerancja pokarmowa wynika z nieprzyswajania niektórych substancji odżywczych.
Kolejną ważną różnicą, są objawy, z którymi mierzą się alergicy i osoby z nietolerancją pokarmową. Alergicy zazwyczaj mierzą się z ostrzejszymi objawami, które mogą doprowadzić nawet do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Do najczęstszych objawów alergii można zaliczyć katar, kichanie, łzawienie oczu, wysypka, zapalenie spojówek, nudności, wzdęcia, duszności czy biegunka. Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być podobne, ale oprócz tego może wystąpić także ból stawów, głowy oraz brzucha, a także bezsenność, uczucie zmęczenia, trądzik czy drażliwość.
W obu przypadkach rozwiązaniem na pozbycie się przykrych objawów może być dieta eliminacyjna. Tego typu rozwiązania są obecne również w gotowych propozycjach, takich jak np. dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy, która zastępuje problematyczne składniki bezpiecznymi produktami.
Na czym polega dieta eliminacyjna?
Kluczem do cieszenia się pełnią życia i pozbycia się przykrych objawów alergii czy też nietolerancji pokarmowej jest zastosowanie odpowiednio dopasowanej diety eliminacyjnej. Na czym ona polega? Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z usuwaniem niektórych składników lub grup produktów z codziennego jadłospisu. Eliminacja może mieć charakter czasowy lub stały. Poza tym może być wprowadzana krótkoterminowo w celach diagnostycznych na 7-30 dni, czy też na dłuższy okres np. 6 miesięcy lub nawet na kilka lat w celach leczniczych.
Zazwyczaj dieta eliminacyjna dotyczy takich grup składników jak – orzechy, jaja, laktoza czy gluten.
Zalety diety eliminacyjnej
Stosowanie diety eliminacyjnej to skuteczny sposób na złagodzenie lub nawet pozbycie się męczących, a także niebezpiecznych objawów spowodowanych alergią lub nietolerancją pokarmową. Pacjent odczuwa ulgę, wzrost energii, a organizm może się zregenerować.
Obecnie przejście na dietę eliminacyjną może być znacznie łatwiejsze. Sposobem może być m.in. catering dietetyczny Katowice z zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/katowice/. W ten sposób szybciej można rozpocząć proces regeneracji i uwolnić się od objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej.
Dieta eliminacyjna a nietolerancja pokarmowa lub alergia – praktyczne porady
Pacjent nie powinien samodzielnie przechodzić na dietę eliminacyjną. Konieczne jest zgłoszenie się do alergologa, gastrologa oraz dietetyka. Decyzja o konieczności rozpoczęcia diety eliminacyjnej powinna być podjęta na podstawie obserwacji klinicznych, wywiadu z lekarzem oraz wyników badań. Bardzo pomocne może być też prowadzenie przez pacjenta dzienniczka dietetycznego, w którym należy zawrzeć informacje, z czego składały się posiłki i z jakimi objawami zaraz po ich zjedzeniu lub kilka godzin później mierzył się pacjent.
Specjalista – zazwyczaj dietetyk – zestawia objawy z wynikami i na tej podstawie podejmuje decyzję o tym, jakie produkty należy wyeliminować z diety.
Eliminacja składników pokarmowych to spore wyzwanie, gdyż trzeba uważać na to, aby nie dopuścić do wystąpienia niedożywienia, wzrostu masy ciała, niedoborów składników odżywczych czy hipowitaminozy.
Jak w praktyce poradzić sobie z nietolerancją lub alergią pokarmową? Jednym z rozwiązań może być najtańszy catering Poznań od zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/poznan/ albo też samodzielne przygotowywanie posiłków. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to koniecznie poznaj najpopularniejsze zamienniki produktów, które często wywołują alergie i nietolerancję pokarmową.
- Zamiast mleka krowiego – wybierz napoje roślinne np. z konopi, kokosa, nasion roślin strączkowych, ze zbóż czy z orzechów lub pestek.
- Zamiast jajek – wybieraj wysokiej jakości białko z mięsa np. cielęciny, drobiu, ale też ryb lub nasion strączkowych. Świetnym wyborem będzie też dodanie do swojej diety oliwy z oliwek, olejów zimnotłoczonych, orzechów, awokado i pestek.
- Zamiast orzechów – wybierz kokos, siemię lniane, słonecznik, oliwę z oliwek, pestki dyni, sezam, a także wybrane oleje zimnotłoczone.
Dopasuj swoją dietę do potrzeb Twojego organizmu, aby wyeliminować objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej i odzyskać radość z jedzenia.
Artykuł sponsorowany.