Strona głównaDopingOdblok po testosteronie - jak powinien wyglądać?

Odblok po testosteronie – jak powinien wyglądać?

PCT z angielskiego Post Cycle Therapy, lub inaczej odblok, odblokowanie, jest to terapia polegająca na odblokowaniu po sterydach, zwłaszcza odblokowaniu po długich cyklach stosowania sterydów anabolicznych lub prohormonów. PCT ma ogromne znaczenie podczas stosowania bardzo dużych dawek sterydów lub w przypadku, gdy stosowanych jest ich kilka na raz. PCT ma na celu zminimalizowanie skutków ubocznych, a także powikłań po cyklach sterydowych. Efektami odbloku PCT jest między innymi zachowanie uzyskanej masy mięśniowej, zapobieganie pojawienia się zjawiska ginekomastii, zapobieganie zanikowi jąder, a także oligospermii oraz zminimalizowanie spadki siły. W zależności od stosowanych środków, działanie środków odbloku PCT dzieli się na dwie grupy: inhibitory aromatazy oraz blokery receptorów estrogenowych. W przypadku inhibitorów aromatazy, mają one za zadanie zapobieganie aromatyzacji niektórych preparatów, między innymi testosteronu.

Odblokowanie po testosteronie 

Dużą rolę w kulturystyce odgrywa hormon gonadotropina – HCG. W szczególności jedno z jej działania, a mianowicie stymulowanie hormonów płciowych, czyli testosteronu, przez jądra. Zastosowanie HCG odgrywa główną rolę przy odblokowaniu po testosteronie, ponieważ jest stosowana w celu zapobiegnięcia atrofii jąder, a także jest niezbędnym składnikiem odbloku. 

Zażywanie gonadotropiny w celach anabolicznych może nieść zagrożenie dla organizmu. Jest ona mniej skuteczniejsza w działaniu, niż inne sterydy, dlatego bardzo często przyjmowane są duże dawki, a to może wpływać na nieodwracalne zmiany na linii podwzgórze – przysadka – jądra. Jednak w kulturystyce dawkowanie jej jest uzasadnione, zwłaszcza po cyklach, w których zażywane są sterydy anaboliczno – androgenne. W tym przypadku stosuje się ją jako odblokowanie po cyklu i zazwyczaj przyjmowane dawki są niskie. Odblokowanie po sterydach ma ogromne znaczenie, a HCG odblok ma za zadanie zapobiec atrofii jąder. Stosując HCG odblok dawkowanie powinno trwać więcej niż 10 tygodni, ponieważ przy takim okresie dawkowania odbloku HCG nie wpłynie niekorzystnie na organizm, ale pozwoli na zachowanie funkcji jąder, czyli między innymi na produkcję testosteronu. Bardzo często jako odblok PCT, zwłaszcza jako odblokowanie po testosteronie, stosuje się HCG. Jeżeli nie była ona stosowana w trakcie cyklu, to powinno się stosować jako odblok po cyklu.  

HCG odblok – dawkowanie

Odblokowanie po sterydach przy użyciu HCG, jako odblok można stosować na różne sposoby. Jednym z nich jest stosowanie HCG w cyklu razem z testosteronem, przy dawkowaniu mniejszych dawek i daje ona również znaczące rezultaty. Inni zalecają, aby stosować HCG, jako odblokowanie po testosteronie, a więc przyjmowanie większych dawek, ale po cyklu. Przy dłuższym stosowaniu hormonów mogą one wywoływać skutki uboczne, więc stosowanie międzyczasie HCG odbloku może skrócić czas odblokowania. Przed rozpoczęciem odbloku PCT należy wykonać badania, które sprawdzą poziom estradiolu i prolaktyny.  Tak naprawdę HCG nie odblokowuje testosteronu, ale wpływa na jego odblok na przyszłość. Dawkowanie w odbloku HCG w cyklu wielomiesięcznym zalecane jest w sposób ciągły, z dwutygodniową przerwą po 3-5 tygodniach stosowania. W cyklach krótszych, odblokowanie po sterydach, na przykład odblokowanie po testosteronie, zaleca się, by odblok HCG dawkować po zakończonym cyklu przyjmowania sterydów. Jak stosować HCG? Dawkowanie HCG w odbloku zaczyna się od drugiego tygodnia i powinno trwać do końca trwania cyklu. Jedna iniekcja od 500 – 1500 IU tygodniowa. Można też stosować jako odblok i wtedy przyjmowane jest HCG co 5-6 tygodni w dawce 500-1500 IU co drugi dzień. W tym przypadku kuracja trwa 10 dni. Następnie powtarzamy dawkowanie za 5-6 tygodni. Cena odbloku HCG waha się w przedziale 60-80 zł za ampułkę 5000 IU. Cena dotyczy jednej ampułki, a w zależności od długości cyklu, takich ampułek HCG do odbloku będzie potrzeba od 3-6, więc cena za taką kurację odblokowania nie jest wysoka. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE