Strona głównaDopingFałdomierz - pomiar, jak mierzyć, normy, cena

Fałdomierz – pomiar, jak mierzyć, normy, cena

Bardzo pożądane jest przy utracie masy ciała jednoczesne pozbycie się tkanki tłuszczowej, które umożliwi pojawienie się jednocześnie smukłej sylwetki, a dodatkowo wyraźnie zarysowanych mięśni brzucha czy pleców. Czasami lepsze efekty przynosi ubytek tkanki tłuszczowej, niż spadek masy ciała. Można połączyć te dwie rzeczy, wykonując treningi siłowe, które umożliwią nam spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, zamieniając ją w silne mięśnie. Ważny jest na tym etapie pomiar tkanki tłuszczowej, który pozwoli zweryfikować skuteczność diety, a także wykonywanych ćwiczeń. Sposobów na dokonanie pomiarów jest wiele, między innymi waga analityczna, którą możemy znaleźć w klubie fitness, rezonans magnetyczny, ale przyda się również zwykły centymetr krawiecki, który pokaże nam, ile tkanki tłuszczowej zostało spalone oraz pomiar fałdu skórnego za pomocą fałdomierza – jeden ze skutecznych i niedrogich sposobów na kalkulację ilości tkanki tłuszczowej. Innym sposobem na obliczenie udziału tkanki tłuszczowej jest kalkulator tkanki tłuszczowej, który oblicza nam wskaźnik tkanki tłuszczowej.

Kalkulator tkanki tłuszczowej

Chcąc obliczyć odsetek tkanki tłuszczowej, jaki znajduje się w naszym ciele, można skorzystać z kalkulatora zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Do tego celu potrzebujemy znać aktualną naszą masę ciała, a także wzrost oraz dokonać pomiarów obwodu pasa, szyi oraz bioder. Tak otrzymany wynik obrazuje nam przybliżoną wartość tkanki tłuszczowej, ale również beztłuszczową masę ciała. Dzięki pomiarowi poziomu tkanki tłuszczowej za pomocą kalkulatora można określić stan metabolizmu organizmu i w zależności od norm, wywnioskować w jakim przedziale się znajdujemy. 

Pomiar tkanki tłuszczowej fałdomierzem

Sprawdzenie poziomu BF za pomocą fałdomierza dokonuje się poprzez pomiar tkanki tłuszczowej w określonych miejscach. U kobiet fałdomierzem pomiar tkanki tłuszczowej dokonujemy na fałdzie na tricepsie, fałdzie na udzie, a także fałdzie na biodrach.  Następnie podstawia się dane do wzoru i wychodzi wynik poziomu tkanki tłuszczowej. W przypadku mężczyzn pomiar pobieramy z fałdu na klatce piersiowej, na udzie, a także w okolicach pępka. I podobnie jak u kobiet, dane zebrane w milimetrach podstawia się do wzoru. Kalkulator tkanki tłuszczowej za pomocą fałdomierza jest bardziej wiarygodniejsze, niż obliczanie indeksów na podstawie masy ciała i obwodów części ciała. 

Fałdomierz – tabela norm

W tabelach norm zawartości tkanki tłuszczowej przedstawiona jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie w zależności od wieku, a także od płci osoby badanej. Na podstawie tabeli fałdomierza, można sprawdzić, w której grupie, jeżeli chodzi o poziom tkanki tłuszczowej, dana osoba się znajduje. Wynik poziomu tkanki tłuszczowej według kalkulatora można odnieść do norm poziomu tkanki tłuszczowej Dla kobiet prawidłowym poziomem tkanki tłuszczowej zgodnie z normą, w zależności od grupy wiekowej:

  • 20-29 lat – 20-28%,
  • 30-39 lat – 21-29%
  • 40-49% – 22-30%,
  • 50-59 lat – 23-31%
  • powyżej 60 lat to powyżej 60%

 U mężczyzn normy poziomu tkanki tłuszczowej stanowią:

  • 20-29 lat to 14-20%, 
  • 30-39 lat to 15-21%
  • 40-49 lat to 17-23%
  • 50-59 to 18-24%, 
  • powyżej 60 lat to 19-25%.

Gdzie kupić fałdomierz?

Miejsc, gdzie kupić można fałdomierz jest wiele, ponieważ fałdomierz jest ogólnodostępny, znaleźć go można w wielu sklepach, a cena jego, to zaledwie parę złotych. Dostępne na rynku są różne fałdomierze. W sklepach można spotkać w wersji zegarowej, elektronicznej czy mechaniczny. Zależy to jedynie od preferencji i portfela. Znaleźć można go w sklepach medycznych, a także sportowych. Dodatkowo do większości fałdomierzy otrzymuje się tabele norm oddzielną dla kobiet i mężczyzn, która umożliwi nam zakwalifikowanie zbadanej wartości do poszczególnej grupy. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE