Strona głównaPoradyZwolnienie lekarskie. Czy można dostać je przez Internet?

Zwolnienie lekarskie. Czy można dostać je przez Internet?

Zwolnienie lekarskie często bywa następstwem przykrej, ale trudnej do przewidzenia przypadłości. W chwili jej pojawienia się wizyta u lekarza jest ostatnim, na co ma się czas i ochotę. Od pewnego czasu bardzo popularne stały się porady udzielane online. Co zrobić, aby  w ten wygodny sposób uzyskać zwolnienie? 

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie w 2022 r.? Od czasu pandemii i przymusowej izolacji popularność zdobyły porady lekarskie online. Chociaż posiadają one pewne wady, to nie są też pozbawione zalet. W przypadku chęci uzyskania zwolnienia z pewnością porady przez Internet są bardzo wygodne i zabierają niewiele czasu. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Czy można dostać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Do niedawna zwolnienia wypisywane przez Internet mogły budzić zdziwienie, ale obecnie jest to standard. Taki dokument może wystawić lekarz online. System e-zwolnień lekarskich zaczął być w Polsce wprowadzany już od 1 stycznia 2016 r. Do jego upowszechniania przyczynił się postęp technologiczny. W czasach pandemii takie działanie stało się koniecznością. 

Jak działa zwolnienie lekarskie online?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie w 2022 r.? System umożliwia wystawienie dokumentu podczas wizyty zdalnej. Lekarz przeprowadza wówczas wywiad i zapoznaje z dotychczasowymi wynikami badań. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje możliwość wydrukowania zwolnienia, ale nie jest to konieczne. Coraz mniejsza liczba pacjentów prosi o to z uwagi na oszczędność czasu. 

Wystawienie zwolnienia lekarskiego online jest proste. Opiera się na wykorzystaniu specjalnego systemu. Kluczowa jest w tym przypadku znajomość numeru PESEL pacjenta. Pozostałe dane powinny być wprowadzone w systemie. Zwolnienie nie musi być drukowane dlatego, że w formie elektronicznej przekazuje się je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca ma dostęp do wystawionego zwolnienia pod warunkiem posiadania profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku braku profilu PUE pracownik musi niestety osobiście dostarczyć dokument. 

Jak przygotować się do teleporady?

Uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest możliwe dzięki uzyskaniu e-porady lekarskiej. Co do zasady ma ona podobny przebieg do tej, którą odbywa się w trakcie standardowej wizyty w gabinecie. Oczywiście przez telefon lub za pośrednictwem łącza wideo nie ma możliwości wykonania badania fizykalnego, ale w przypadku wystawiania zwolnienia nie musi być ono niezbędne. 

Jak przygotować się do teleporady? Podstawą jest przygotowanie numeru PESEL i informacji dotyczących własnego stanu zdrowia, dotychczasowych badań i przyjmowanych leków. Podstawą w przypadku porady lekarza online jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Należy dołożyć wszelkich starań, aby dobrze opisać medykowi swój stan zdrowia. Precyzyjne odpowiadanie na jego pytania jest kluczowe właśnie dlatego, że nie można wykonać badania fizykalnego. 

W trakcie porady konieczne jest przebywanie w miejscu, w którym jest stabilne łącze internetowe. Odpowiednio wyciszone otoczenie musi pozwalać na swobodną rozmowę z lekarzem. 

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE