Zahron to środek dostępny w postaci tabletek powlekanych. Jego głównym zastosowaniem jest pomoc w uzyskaniu odpowiednich wartości stężeń substancji tłuszczowych (które są zbliżone do cholesterolu) znajdujących się w organizmie. Cholesterol dzieli się na tzw. cholesterol zły oraz cholesterol dobry. Lek Zahron eliminuję zawartość złego cholesterolu z krwi, oraz zapobiega produkcji jego nowych nakładów. Lek Zahron często przepisywany jest pacjentom, którzy mają problem z nadwyżką cholesterolu. Zły cholesterol może zwiększać występowanie zawałów lub udarów, dlatego ważne jest, aby dbać o jego właściwy poziom. Preparat często zalecany jest również pacjentom, którzy cierpią na miażdżycę, lub są podatni na wystąpienie ataku mięśnia sercowego. Przyjmując lek Zahron powinno pamiętać się o regularnych ćwiczeniach fizycznych, oraz po zachowaniu diety obniżoną zawartością cholesterolu. Przyjmowanie preparatu Zahron zależne jest od zaleceń lekarza, który musi zwrócić uwagę na cel leczenia. Konieczna jest też znajomość substancji, na które może być uczulony pacjent.
Zahron – opinie na forum
Na forum można przeczytać wiele rozmaitych opinii na temat leku Zahron. Odpowiednio stosowany, wraz ze stosowaniem właściwej, niskocholesterolowej diety, lek Zahron zbiera bardzo dobre opinie. Na forum znajduje się wiele wątków, dyskutujących i potwierdzających skuteczność preparatu. Częste jest jednak występowanie efektów ubocznych, takich jak podrażnienia skóry czy ból mięśni, które są najczęstszymi objawami przedawkowania leku.
Zahron – skutki uboczne
Leku Zahron nie powinno zażywać się, jeżeli cierpimy na choroby wątroby i nerek. Nie należy stosować preparatu jeśli uczuleni jesteśmy na którykolwiek ze składników leku. Lek Zahron może również źle oddziaływać na pacjentki będące w ciąży lub karmiące piersią. Jeśli zażywamy inne leki, należy skonsultować to z lekarzem i dowiedzieć się, czy preparaty na siebie oddziałują. Lek Zahron, zwłaszcza jeśli stosowany jest w większych dawkach, może wpływać źle na osoby chorujące na tarczycę, oraz osoby, u których występują problemy z mięśniami.
Jak każdy inny lek, preparat Zahron może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej są to bóle głowy i brzucha, nudności, zaparcia, a także ogromne osłabienie. Zdarza się, że występują bóle mięśni, a także reakcje alergiczne takie jak świąd czy zaczerwienienie skóry. W bardzo niewielu przypadkach, u pacjentów stosujących lek Zahron, pojawiały się skutki uboczne w postaci żółtaczki, zaburzeń jelit i zaburzeń układu oddechowego, zapalenia wątroby i obrzęków. Mogą pojawiać się też kłopoty ze snem czy depresja.
Zahron a alkohol
Podczas łączenia alkoholu z jakimikolwiek lekami, zawsze powinno się zachować szczególną ostrożność, oraz należy zasięgnąć opinii lekarza. Nie ma jednak przeciwwskazań do spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Zahron.
Zahron a tycie
Często powiela się mity, o tym, że pewne substancje powodują nagłe tycie. Lek Zahron, jako preparat regulujący stężenie substancji tłuszczowych we krwi, często brany jest za lek powodujący tycie. Nie ma jednak dowodów na to, że występuje w tym przypadku jakakolwiek zależność.
Zahron 20 mg – zamienniki
Zamienniki Zahronu to produkty, które zawierają w sobie tę samą substancję aktywną – rozuwastatynę, powinny być też w tej samej postaci, w tym wypadku są to tabletki powlekane. Zawartość substancji czynnej jest faktorem decydującym o tym, że produkt może być uznawany za zamiennik. Warto również zwracać uwagę na substancje pomocnicze, które mogą powodować alergie. Jednym z najlepiej dostępnych produktów mogących służyć jako zamiennik, są tabletki powlekane Crosuvo. Kolejne, szeroko dostępne na rynku preparaty to tabletki powlekane Ridlip, oraz lek Romazic, w tej samej postaci. Decyzję o zamienieniu leku Zahron na inne, powinno się podejmować tylko za radą, lub po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Zamienniki leku Zahron 20 mg są głównie lekami dostępnymi na receptę. Każdą decyzję dotyczącą stosowania zamienników leku Zahron 20 mg powinno się podejmować tylko i wyłącznie za zgodą lekarza.
Zahron – cena
Cena preparatu Zahron w dawce 10 mg, w opakowaniu o pojemności 28 tabletek wynosi około 10 zł. Cena leku Zahron w dawce 20 mg, w opakowaniu o pojemności 56 tabletek wyniesie nas około 65 zł. Zahron jest lekiem refundowanym.
Refundacje
Ceny leku Zahron po refundacji są w każdej aptece takie same. Poziom refundacji ustalany jest przez lekarza wypisującego receptę. Preparat Zahron znajduje się na liście leków dla seniorów.