Strona głównaOpinieWitamina C liposomalna - jakie są opinie?

Witamina C liposomalna – jakie są opinie?

Rynek farmaceutyczny zaskakuje coraz bardziej i wypuszcza różne formy witaminy C. Jedną z lepszych opinii posiada liposomalna witamina C, w której kwas askorbinowy został zaaplikowany w liposomie, czyli nośniku lipidowym. Czy jest ona bardziej skuteczna? Co czyni ją wyjątkową? Jakie ma opinie i czy nadaje się dla dzieci? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Witamina C liposomalna – opinie

Witamina C odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Jest witaminą egzogenną, co oznacza, że organizm nie jest w stanie sam jej wytworzyć, dlatego to człowiek musi dostarczać jej z pożywieniem lub w przypadku większych niedoborów stosować dobre suplementy. Witamina C jest wchłaniana w dwunastnicy i jelicie C. Zdrowy człowiek na tych odcinkach wchłania ją nawet w 80 %. Wszelki nadmiar witaminy C usuwany jest wraz z moczem.

Skąd wzięła się nazwa „witamina C liposomalna”? Witamina C została zamknięta w liposomie, czyli strukturze o bardzo małych rozmiarach, zbudowanej z fosfolipidów. Taka forma witaminy C omija wrotny układ krążenia i nie metabolizuje się w wątrobie, dzięki czemu witamina C w większym stopniu zostaje wchłonięta do układu krążenia ogólnego.

Liposomy są syntezowane w organizmie ludzkim. Można je także produkować na skalę przemysłową. Są przenośnikami substancji chemicznych, jak leki, czy witaminy. Opinie wskazują, że kojarzone są przede wszystkim z efektem terapeutycznym, co oznacza, że wywierają pozytywny wpływ na nasze życie.

Opinie mówią, że witamina C liposomalna używana jest przede wszystkim w okresie przeziębień i grypy, ponieważ wspiera ona układ odpornościowy i świetnie radzi sobie z infekcjami. Pozytywne opinie zyskuje również za to, że posiada ogromne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki, będące przyczyną przedwczesnego procesu starzenia, nowotworów i innych chorób. Witamina C liposomalna wykazuje także działanie przeciwzapalne, wpływa na szybsze gojenie się ran, dba o stan zębów i dziąseł. Opinie wskazują na fakt, że witamina C liposomalna jest jedną z nielicznych, która zapobiega foto uszkodzeniom keratynocytów. Bierze ona czynny udział w tworzeniu się kolagenu, kortykosteroidów, neuroprzekaźników. Zwykła witamina C nie jest trwałą witaminą, co oznacza, że szybko się rozkłada. Nie wykazuje ona właściwości termostabilnych. Natomiast witamina C liposomalna jest trwalsza, dobrze się przyswaja i jest biodostępna. Liposomy mają postać pęcherzyków wypełnionych wodą lub substancjami otoczonymi podwójną warstwą fosfolipidów. Taka budowa liposomu pozwala na łatwe przenikanie do komórek. Opinie wskazują na to, że liposomalna witamina C szybciej się wchłania i jest stabilna, co ogólnie wpływa na jej efektywność.

W celu uniknięcia suplementacji witaminy C należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, posiadającą wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie duże zasoby witaminy C znajdują się w warzywach i owocach. Warto wiedzieć, że każda ich obróbka sprawia, że tracą na wartości, ponieważ pod wpływem ciepła witamina C się rozkłada, dlatego też najlepiej spożywać je w pierwotnej formie. Najwięcej witaminy C posiada dzika róża, acerola, czarna porzeczka, kiwi, truskawki. Co ciekawe w cytrusach nie ma jej aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Dużą dawkę witaminy C można znaleźć także w warzywach: papryce, naci pietruszki, szpinaku, pomidorach, brukselce.

Opinie wskazują, że witamina C liposomalna jest droga, porównując ze zwykłą witaminą C, dlatego też niektórzy próbują wytworzyć ją w domowych warunkach. Sam proces nie jest trudny, jednak potrzeba do niego specjalnego naczynia z ultradźwiękami. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy witamina C liposomalna jest dobra dla dzieci.

Witamina C liposomalna – dla dzieci

Zastanawiasz się, czy witamina C liposomalna jest odpowiednia dla dzieci?

Nadmiar lub niedobór każdej witaminy nie jest dobry zarówno w przypadku dzieci i dorosłych, dlatego też warto pamiętać, aby prowadzić zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę dla dzieci. Witamina C liposomalna występuje w specjalnej formie dla dzieci. Pomaga ona w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE