Strona głównaLekiValidol - zastosowanie, cena, jaki zamiennik?

Validol – zastosowanie, cena, jaki zamiennik?

W obecnych czasach, z coraz szybszym tempem życia, wszyscy jesteśmy narażeni na stres, oraz niepokój. Istnieją naturalne sposoby na pozbycie się stresu i uspokojenie organizmu, takie jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Wiele osób stawia też na naturalne zioła, takie jak melisa czy waleriana. Czasem warto jednak połączyć naturalność z wydajnością. Wielu lekarzy i farmaceutów często zaleca naturalne preparaty lecznicze, często sprzedawane w formie tabletek, płynów czy kapsułek. Jednym z takich środków leczniczych jest Validol. Jest to dostępny bez recepty lek o działaniu uspokajającym. Preparat ma postać tabletek do ssania, a zawarty w nich mentol skutecznie odświeża oddech. Jego substancje aktywne to mentol oraz izowalerian metylu, których działanie wpływa kojąco na organizm. Substancjami pomocniczymi preparatu Validol są sacharoza i stearynian wapnia.

Na co jest lek Validol? – zastosowanie

Substancje aktywne w leku znajdują zastosowanie w kojeniu napięcia nerwowego, oraz zmniejszania niepokoju. Kwas izowalerianowy hamuje aktywność kory mózgowej, co przyczynia się do zmniejszenia napięcia, oraz działa uspokajająco. Mentol zawarty w preparacie odświeża, oddziałując na receptory zimna. Stymulacja kory mózgowej może też wpływać na uczucie senności, dlatego też Validol ma swoje zastosowanie jako środek nasenny, o dosyć skutecznym działaniu.

Leku nie powinno się stosować, jeśli jesteśmy uczuleni na którąkolwiek z substancji aktywnych lub pomocniczych preparatu. Nie należy go spożywać, w czasie terapii innymi preparatami uspokajającymi czy też psychotropowymi, ponieważ może wzmocnić ich działanie. Lek może nasilić objawy zgagi i przepukliny rozworu przełykowego. Środek może być szkodliwy dla osób z nietolerancją fruktozy. Kobiety w ciąży, planujące ciąże lub karmiące piersią powinny zasięgnąć porady lekarza.

Validol – działanie

Validol jest lekiem dostępnym bez recepty, toteż składające się na niego składniki nie są typowymi stymulantami, jakie można spotkać w większości leków uspokajających i nasennych. Zawarte w leku substancje są dosyć łagodne i działają stopniowo. Nie uzyskamy efektu, stosując preparat co jakiś czas, należy robić to regularnie. Działanie leku polega na stymulowaniu i hamowaniu mechanizmów kory mózgowej, co działa uspokajająco na nasze nerwy. Mentol z kolei jest odpowiedzialny za stymulowanie receptorów zimna, co zachęca nas do brania głębszych oddechów. Lek ma więc działanie delikatnie tonizujące. Należy mieć świadomość, że Validol może wpływać na prowadzenie pojazdów oraz sterowanie maszynami.

Preparat może powodować skutki uboczne. W głównej mierze są to reakcje alergiczne takie jak wysypka na skórze, czy alergia kontaktowa, może też dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Lek Validol może też powodować bóle głowy, bradykardię, drżenie mięśni i ataksje. Niepożądane efekty zazwyczaj ustępują po odstawieniu leku. W razie wystąpienia wymienionych niepożądanych efektów, konieczne może okazać się skonsultowanie tego z lekarzem. Leku nie powinno się łączyć z alkoholem, jako że wpływa on na działanie kory mózgowej.

Validol – dawkowanie

Lek Validol jest preparatem odpowiednim wyłącznie dla osób dorosłych, nie powinno się więc podawać go dzieciom. Dawkowanie leku powinno być ściśle przestrzegane. Dobowa dawka powinna wynosić trzy tabletki, zażywane pojedynczo o różnych porach dniach. Preparat nie jest lekiem doraźnym, zaczyna działać dopiero po pewnym okresie czasu. Zazwyczaj jest to czas od dwóch do czterech tygodni. Na efekty można jednak czekać do dwóch miesięcy regularnej kuracji. Lek zażywany doraźnie nie spełni swojej funkcji.

Validol – zamiennik

Preparat Validol nie ma swojego bezpośredniego zamiennika. By lek mógł służyć jako odpowiedni zamiennik, powinien mieć tę samą substancję czynną, oraz formę – w tym przypadku są to tabletki do ssania. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o działaniu uspokajającym lub nasennym, jednak zazwyczaj mają one inne substancje aktywne. Środek o najbardziej zbliżonym składzie czy działaniu, może zostać polecony przez farmaceutę lub lekarza. Jako zamiennik najlepiej powinien służyć lek, który jest dostępny bez recepty, ponieważ mają one delikatniejsze działanie, oraz zazwyczaj są nieco bezpieczniejsze.

Validol – cena

Cena leku uspokajającego Validol 60 mg w opakowaniu o pojemności 10 tabletek do ssania, waha się w granicach od 4 zł do 6 zł, w zależności od apteki. Lek jest sprzedawany bez recepty, oraz nie podlega refundacji. Jest szeroko dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE