Strona głównaLekiUnidox Solutab - opinie, skutki uboczne, dawkowanie, alkohol

Unidox Solutab – opinie, skutki uboczne, dawkowanie, alkohol

Lek Unidox Solutab to antybiotyk, który dostępny jest w formie tabletek, z których sporządza się zawiesinę doustną. Można go kupić tylko i wyłącznie posiadając ważną receptę. Substancją aktywną preparatu jest doksycylina, która ma właściwości bakteriostatyczne. Stosowany jest głównie w celu leczenia zakażeń i zapaleń spowodowanych różnymi rodzajami bakterii. Antybiotyk Unidox Solutab często przepisuje się pacjentom cierpiącym na choroby takie, jak cholera i borelioza, a także zmagającym się zakażeniami skóry, układu pokarmowego oraz zakażeniami narządu wzroku.

Unidox Solutab –  jakie są opinie?

Opinie na temat leku Unidox Solutab są w dużej mierze bardzo pozytywne. Preparat jest skuteczny w walce z bakteriami i zapaleniami, które te mogą wywoływać. Lek zbiera też dobre opinie jeśli chodzi o walkę z zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz pomoc z pozbyciem się uciążliwego trądziku. Skutki uboczne nie występują zbyt często.

Unidox Solutab – jak przebiega dawkowanie?

Dawkowanie leku Unidox Solutab ustala lekarz, który musi zwrócić uwagę na bakterie, które lek ma zwalczyć, stan pacjenta oraz jego wiek, a także na to, jakie występują objawy, i jak silne one są. Dorosłym i dzieciom w przypadku ostrych zakażeń, należy podać dawkę wielkości 200 mg w pierwszej dobie terapii, lek może być podawany w dawce jednorazowej albo w podzielonych dawkach. W ciągu kolejnych dni leczenia, dawkę należy zmniejszyć o połowę. W przypadku ostrych zakażeń dawki nie zmniejsza się.

Unidox Solutab – po jakim czasie widać efekty?

Efekty działania leku Unidox Solutab zależą od rodzaju bakterii, jaki preparat ma zwalczyć. W przypadku boreliozy terapia trwa zazwyczaj kilka tygodni, a przypadku walki z trądzikiem może być konieczne stosowanie preparatu nawet przez okres kilku miesięcy. W przypadku zwykłych zakażeń okres leczenia trwa zazwyczaj około 10 dni. Efekty działania preparatu Unidox Solutab następują stopniowo i często rozłożone są na okres od kilku do kilkunastu tygodni.

Unidox Solutab na boreliozę

Unidox Solutab często podawany jest pacjentom, którzy zmagają się z boreliozą. Borelioza to choroba wywołana bakteriami przenoszonymi przez kleszcze. Początkowo ma objawy podobne do grypy, jednak mogą się one rozwinąć i przerodzić w bóle stawów oraz poważne zmiany skórne. W niektórych poważniejszych przypadkach można zauważyć symptomy takie, jak psychoza czy padaczka, jest to więc poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie znaleziono jeszcze antybiotyku, który miałby stuprocentową skuteczność w walce z boreliozą, najczęściej jednak stosuje się tetracykliny, do których należy doksycyklina zawarta w preparacie Unidox Solutab. Kuracja lekiem trwa zazwyczaj kilka tygodni, a dawki leku wynoszą od 400 do 600 mg dziennie.

Solutab Unidox – skutki uboczne

Preparatu Unidox Solutab nie powinny zażywać dzieci poniżej 8 roku życia oraz Kobiety zaawansowanej ciąży. Leku nie podaje się pacjentom, u których może występować nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników leku, oraz na antybiotyki z tej samej grupy. U dzieci poniżej 8 roku życia występować mogą zaburzenia rozwoju zębów, wzrasta też prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na uzębieniu. Warto wiedzieć, że Unidox Solutab może obniżać skuteczność antykoncepcji. Jak każdy lek, preparat Solutab Unidox powodować może niechciane skutki uboczne. Mogą pojawiać się reakcje skórne, jak i zakażenia drożdżakami, częste nudności, zapalenie jamy ustnej, czy też zaburzenia rozwoju zębów oraz kości. Innymi najczęściej pojawiającymi się działaniami niepożądanymi, są stany zapalne zlokalizowane w okolicach narządów płciowych. Rzadziej można spotkać się z bólami głowy, biegunką i wymiotami, a także dolegliwościami takimi, jak zapalenie języka czy zbytnia wrażliwość na światło. Lista pełnych skutków ubocznych przyjmowania leku Unidox Solutab, znajduje się na ulotce produktu.

Unidox Solutab a picie alkoholu

Podczas terapii jakimkolwiek lekiem, zawsze należy zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o spożycie alkoholu. Spożywanie alkoholu podczas kuracji antybiotykami nie jest wskazane, jako że może on zaburzyć ich działanie. W przypadku leku Unidox Solutab, szczególnie przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu przez dłuższy okres czasu, ponieważ może to powodować przyspieszenie metabolizmu substancji, jaką jest doksycyklina.

Unidox Solutab bez recepty

Unidox Solutab nie jest lekiem, który może być wydawany bez recepty. Antybiotyki przyjmowane doustnie są sprzedawane tylko i wyłącznie jeśli zostaną przepisane przez lekarza. Nie ma możliwości zakupu leku Unidox Solutab bez recepty.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE