Tryptofan jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy aminokwasów białkowych, a więc wchodzi w skład białek – buduje między innymi białko mleka, ale również białka krwi. Jest on niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka, jednak organizm nie jest w stanie go syntetyzować, a więc należy go do niego dostarczyć. Zdolność syntezy tryptofanu mają niektóre rośliny o bakterie. Jest rozpuszczalnym w tłuszczach, gorącym alkoholu i mocnych zasadach aminokwasem. L-tryptofan znajdziemy w aptekach w postaci suplementu. Jednak nie wszystkie osoby potrzebują suplementacji tym aminokwasem. Tryptofan można przyjmować wraz z produktami spożywanymi w diecie. Gdzie występuje tryptofan? Produktów bogatych w tryptofan jest wiele. Znaleźć go można w produktach spożywczych, między innymi w mięsie, rybach, a także w nabiale, czyli mleku i jego przetworach, gdzie występuje w dużych ilościach. Najbardziej bogatymi w tryptofan produktami są nasiona roślin strączkowych. Tryptofan występuje również w jajkach, pestkach dyni oraz soi.
L-tryptofan – działanie
Suplementacja L-tryptofanem stosowana jest w problemach ze snem, a także ze złym samopoczuciem i stanami lękowymi. Działanie L-tryptofanu polega na przywróceniu spokojnego snu, poprawie samopoczucia, a także wyeliminowanie lub złagodzenie stanów lękowych. Zalecany dla osób, które spożywają duże ilości kawy oraz alkoholu. Jednymi z ważniejszych działań L-tryptofanu, które odpowiadają za poprawę tych dysfunkcji, są udział w wytwarzaniu serotoniny i melatoniny, w syntezie niacyny, a także wpływ na układ nerwowy organizmu, obniżając napięcie organizmu oraz regulując jego nastrój. Poza tym, tryptofan ma szereg innych działań, między innymi wpływa na laktację oraz bierze udział w procesie rozmnażania. Odpowiada również za poprawę odporności. Tryptofan pomaga w leczeniu otyłości, ponieważ bierze udział w regulowaniu przemiany materii oraz metabolizmu węglowodanów, dzięki czemu osoby otyłe rzadziej sięgają po produkty bogate w węglowodany. Tryptofan znalazł również wykorzystanie w przypadku kotów. Stosować Tryptofan dla kotów nadpobudliwych lub z objawami stresu. Pomaga on w relaksacji zwierzaka, ale również zapewnia spokój oraz utrzymanie równowagi nastroju. Tryptofan dla kota jest bezpieczny, trudno go przedawkować, nie ma też działania uzależniającego i nie działa na kota odurzająco. Organizm kota toleruje tryptofan i nie wyrządza jego organizmowi szkody. Produkty bogate w tryptofan, dostępne dla kota, ale nie tylko, w różnych formach, to między innymi tabletki.
Tryptofan – dawkowanie, skutki uboczne
Dawkowanie tryptofanu zależy od jego poziomu w organizmie człowieka. Jeżeli jest jego niedobór, należy go uzupełnić przez spożywanie produktów bogatych w tryptofan lub przez suplementację samym aminokwasem. Zalecana dawka spożywania tryptofanu to jedna kapsułka dziennie przed lub w trakcie posiłku. Dawkowanie tryptofanu przed snem to od 500 mg do 2000 mg dziennie, a podczas posiłku 500-1000 mg. Suplementacja zależy od wielkości niedoboru i zaleceń lekarza. Spożywanie tryptofanu jako suplementu należy skonsultować z lekarzem, ponieważ nadmiar tryptofanu ma negatywne skutki uboczne jak senność, bóle głowy, nudności, czy wymioty. Bardzo rzadko, ale występuje także brak koordynacji ruchowej, zahamowanie wzrostu, zanik tkanek oraz otłuszczenie wątroby i degradacja mięśni gładkich. Jednak skutków ubocznych zażywania Tryptofanu jest niewiele. Wręcz zalecane jest dbanie o jego prawidłowy poziom.
Tryptofan – opinie, forum
Według opinii forumowiczów, tryptofan korzystnie wpływa na organizm, może zastąpić również leki na depresję czy tabletki nasenne i jest bezpieczniejszy. Na forach można przeczytać, że według opinii forumowiczów tryptofan daje lepsze efekty w połączeniu z witaminą B6. Pod produktami oferującymi suplement, można znaleźć wiele opinii, które mówią o poprawie samopoczucia, czy zniknięciu problemów ze snem. Według niektórych opinii na forum Tryptophan w dawce 1000 mg pomaga w walce z bezsennością. Tryptofan dostępny jest w czystej postaci, ale również z dodatkami innych składników. W zależności od preferencji, na forach można znaleźć opinie forumowiczów stosujących sam aminokwas oraz w połączeniu z innymi składnikami. W aptekach można znaleźć go pod nazwą L-Tryptophan od różnych marek i producentów.