Przed wykonaniem jakiegokolwiek badania – dobrze jest dowiedzieć się, na czym dokładnie ono polega i czy możemy się do niego w jakiś sposób przygotować. Czasami jest to przecież konieczne – a i my poczujemy się wtedy pewniej. W przypadku badań wykonywanych na zębach zwykle jednak nie musimy wcale tak dużo robić i jesteśmy w stanie na nie pójść “z miejsca”. Jeżeli nasz specjalista zalecił nam wykonanie tomografii zębów to ma on w tym konkretny cel – najpewniej chce uzyskać pełen obraz naszej szczęki i dzięki temu zobaczyć m.in. kanały.
Podczas leczenia zębów jest to konieczne, ponieważ żaden ortodonta czy stomatolog nie będzie nigdy pracował bez odpowiedniego przygotowania. To dlatego my nie mamy tak naprawdę żadnego wyboru – jeżeli chcemy kontynuować leczenie to musimy zaakceptować to, że tomografia zębów jest konieczna. Ludzie czasami nie chcą się na to zgodzić, ponieważ badanie wydaje im się drogie lub obawiają się promieniowania – które jest tutaj minimalne i w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu. To właśnie dlatego trzeba pytać – nie możemy bronić się przed czymś tylko dlatego, że tego nie rozumiemy. W taki sposób możemy tylko sobie zaszkodzić i utrudnić pracę osobie, która chce nam pomóc.
Przebieg badania
Tomografia zębów nie jest niczym skomplikowanym – przynajmniej z perspektywy pacjenta. Zostaje nam wskazane specjalne miejsce, gdzie musimy umieścić swój podbródek – a następnie musimy zacisnąć zęby na uchwycie. Pamiętajmy o tym, że wszystko to zostanie nam wytłumaczone przez osobę, która będzie wykonywała taką tomografię – nie zostaniemy tam sami i nie mamy się czego obawiać. Nie musimy uczyć się na pamięć instrukcji korzystania z tomografu. Po wykonaniu wspomnianego kroku, maszyna rozpocznie pracę – głowica zacznie się obracać i wykona niezbędne naszemu ortodoncie zdjęcia. Całe badania trwa zaledwie chwilę, a jego wyniki najczęściej są po prostu umieszczane na płycie, którą otrzymujemy przy wyjściu z gabinetu. To może już potrwać kilka minut, ale w dalszym ciągu nie jest to długi proces i na pewno damy radę wytrzymać w poczekalni.
Przygotowanie się do badania
Ważną dla nas informacją jest to, że na takie badanie zawsze przychodzimy ze skierowaniem – nie ma tutaj znaczenia to, czy płacimy za to my bądź NFZ. Warto o tym pamiętać. Jeżeli chodzi o koszt to również dobrze byłoby sobie to wcześniej sprawdzić – jeżeli płacimy samodzielnie. Cena może się różnić w zależności od miejsca, do którego się wybieramy – a także od samego zakresu badania, które zostało nam zlecone.
Lepiej się z tym zapoznać, aby nie doszło do jakiegoś nieporozumienia. Na badanie wykonywane na NFZ najpewniej będzie trzeba dłużej czekać – a czasami tomografia zębów jest nam niezbędna natychmiast. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej – do badania nie musimy się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Fartuch ochronny otrzymamy na miejscu i konieczne będzie tylko zdjęcie biżuterii z okolic twarzy i szyi.