Strona głównaPoradyTest na ojcostwo — jak przebiega?

Test na ojcostwo — jak przebiega?

Badanie pokrewieństwa domniemanego ojca z dzieckiem pozwala potwierdzić lub zaprzeczyć jego pokrewieństwo. Dlatego też test na ojcostwo wykonuje się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy to dochodzi do pewnych wątpliwości z tym związanych. Jak wygląda takie badanie DNA? Ile kosztuje badanie ojcostwa? 

Test na ojcostwo to nic innego jak badanie mające na celu ustalenie ojcostwa. Poza tym umożliwia on także ukazanie ewentualnego pokrewieństwa w innym stopniu. Mówiąc krótko, badanie to polega na porównaniu profili genetycznych dwóch badanych osób. Na podstawie wyników można niemal z całkowitą pewnością wystosować potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Największą skuteczność w tym zakresie zapewniają badania DNA, dlatego też, jeśli chce się ustalić biologiczne ojcostwo, najlepiej zdecydować się na taki właśnie test. Jak przebiega takie badanie? 

Na czym polega badanie ojcostwa? 

Badanie na ojcostwo polega na porównaniu materiałów genetycznych domniemanego ojca oraz dziecka. Często do uzyskania bardziej rzetelnych wyników stosuje się także do badania materiał DNA matki. Do wykonania takiego testu niezbędny jest wcześniej już wspomniany materiał genetyczny. Włos z cebulką, paznokcie, czy naskórek są wprawdzie wykorzystywane przy takich badaniach, jednak obecnie, przy nowoczesnych testach wystarczy pobranie próbek śliny. Jest to bardzo proste. Pobranie wymazu z ust wykonuje się za pomocą specjalnego patyczka, za pomocą którego pobiera się materiał z wewnętrznej strony policzka, a następnie wkłada do szczelnie zamykanego pojemnika. 

W teście ojcostwa najważniejszą rolę pełnią markery DNA. To właśnie one zostają poddawane analizie i dokładnemu porównaniu. Aby uzyskać miarodajny wynik, należy zbadać zapis przynajmniej kilkunastu markerów. Jednak całkowitą pewność zapewnia dopiero porównanie 24 markerów. Jeśli przynajmniej połowa z badanych cech będzie zgodna, można mieć pewność, że osoba taka jest biologicznym ojcem dziecka. 

Gdzie wykonać test na ojcostwo? 

W celu wykonania badania ojcostwa wcale nie trzeba odwiedzać specjalnych klinik, które są przeważnie oddalone. Test na zgodność DNA można zamówić obecnie przez internet, z dostawą do domu. Oznacza to więc, że możemy wykonać go samodzielnie. Jak wybrać najlepszy? Bez wątpienia test na ojcostwo w diag.pl jest polecany najczęściej. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ platforma ta zapewnia bardzo kompleksową usługę. Zamawiając test online, otrzymamy:

  • zestaw do pobrania próbki 
  • transport materiału DNA 
  • analiza materiału DNA wykonana przez laboratorium badawcze akredytowane
  • wyniki online lub przesłane pocztą. 

Są jednak przypadki, kiedy to testy wysyłkowe nie zdadzą egzaminu. Jest tak na przykład, jeśli okazanie wyników DNA jest niezbędne przy postępowaniu sądowym. Wtedy badania DNA należy wykonać stacjonarnie.

Ile kosztuje test na ojcostwo? 

Utarł się pewien mit, mówiący, że badanie DNA jest bardzo drogie. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Oczywiście samo pojęcie ”drogie” może być dość subiektywne, jednak w tym przypadku mówimy o ustaleniu ojcostwa, więc sprawa jest naprawdę poważna.

Za test DNA do samodzielnego wykonania zapłacimy od około 600 zł do 1500 zł. Dlaczego różnica w cenach jest tak duża? Jest tak, ponieważ koszt testu zależny jest przede wszystkim od jego zakresu. Im bardziej szczegółowe i wnikliwe, a tym samym gwarantujące niemal całkowitą pewność badanie, tym wyższa cena. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z wariantów dostępnych na diag.pl przewiduje analizę na podstawie aż 24 markerów. 

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here