Belara to tabletki o działaniu antykoncepcyjnym, dostępne wyłącznie po przepisaniu przez lekarza. Preparat złożony jest z dwóch substancji aktywnych – etynyloestradiolu i octanu chlormadinonu, które hamują hormony odpowiedzialne za owulację, w środku przysadki mózgowej. Substancjami pomocniczymi preparatu Belara są stearynian magnezu, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna oraz powidon K-30. Lek przyjmuje się doustnie, w dawce jednej tabletki dziennie. Opakowanie zawiera 21 tabletek, po których zastosowaniu należy zrobić tygodniową przerwę. Kolejne opakowanie powinno się zacząć bezpośrednio po cyklu 28 dni stosowania tabletek antykoncepcyjnych Belara. Lek powinno się stosować według wskazówek na opakowaniu, oraz zaleceń lekarza.
Belara – opinie
Wiele opinii na temat leku Belara, podkreśla przede wszystkim jego skuteczność. Jest to lek sprawdzający się zgodnie z przeznaczeniem, zwłaszcza kiedy jest prawidłowo stosowany. Jest jednak lekiem antykoncepcyjnym, więc często powoduje szereg zazwyczaj niewielkich skutków ubocznych. Według dużej części opinii jednak zanikają one po dłuższym okresie stosowania. Może się zdarzyć, że preparat nie tylko nie będzie miał żadnych efektów ubocznych, a spowoduje znaczną poprawę nastroju oraz samopoczucia. W niektórych przypadkach tabletki antykoncepcyjne Belara mogą powodować wzrost libido. Jest to dosyć popularny lek, również ze względu na to, że rzadko kiedy powoduje wzrost wagi.
Tabletki Belara a cera
Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Belara, pojawić się mogą problemy z cerą. Jednym ze skutków ubocznych, może być trądzik lub jego nasilenie, a także wysypka, czy rumień. Zdarza się jednak, że efekt bywa zupełnie odwrotny i tabletki Belara, pomagają wyleczyć trądzik hormonalny, oraz poprawia kondycję cery i skóry całego ciała. Jest to zasługą zawartych w tabletkach hormonów.
Belara a alkohol
Podczas stosowania tabletek Belara, należy pamiętać, że alkohol trzeba spożywać z umiarem. Zazwyczaj alkohol nie ma wpływu na działanie preparatu, jednak biorąc jakiekolwiek leki, zawsze należy zachować szczególną ostrożność, spożywając go.
Belara – pominięcie tabletki
W przypadku pominięcia tabletki Belara należy przyjąć ją, jak najszybciej się da. Jeśli upłynęło 12 godzin od ostatniej dawki, powinno się ją przyjąć, a przez kolejne 7 dni stosować inne metody antykoncepcji. Jeśli pominięcie tabletki nastąpi w przypadku jednej z ostatnich dawek na blistrze, nie powinno się robić tygodniowej przerwy, a zacząć kolejne opakowanie.
Tabletki Belara – skutki uboczne
Tabletek Belara nie powinniśmy stosować, jeśli jesteśmy uczuleni na którąkolwiek z substancji aktywnych lub pomocniczych, zawartych w preparacie. Nie należy stosować preparatu, jeśli zmagamy się z wszelkimi zaburzeniami i chorobami krzepnięcia krwi, lub kiedy jesteśmy tuż po operacji. Preparat pod żadnym pozorem nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wszystkie przeciwwskazania dotyczące stosowania leku wymienione są na ulotce, która została dołączona do opakowania.
Tabletki antykoncepcyjne Belara, jak każdy inny lek mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej występującymi są nudności, bolesna miesiączka lub jej zanik. Nieco rzadziej spotykanymi efektami niepożądanymi, są migreny, wymioty, zaburzenia nastroju takie jak nerwowość, zmęczenie oraz drażliwość. Tabletki mogą powodować też wzrost wagi i ciśnienia tętniczego. Rzadko zdarza się b skutki uboczne przyjmowania preparatu Belara, doprowadzały do objawów takich jak zapalenie spojówek, nadmierne owłosienie czy szumy uszne. W niewielu przypadkach odnotowano również powiększenie piersi i tymczasową utratę słuchu.
Belara – zamiennik
By lek mógł zostać uznany za odpowiedni zamiennik, powinien mieć te same substancje czynne – w tym wypadku są to etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu. Preparat powinien mieć również tę samą postać, czyli tabletki powlekane. Najbliższym zamiennikiem leku Belara są tabletki powlekane Angiletta, dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Kolejnymi bliskimi zamiennikami są kolejno tabletki powlekane Madinette, oraz Symbella, występujące w tej samej postaci. Oba preparaty dostępne są na receptę. Pozwolenie na zastosowanie zamiennika powinien wydać lekarz, nie należy zmieniać leku na inny bez zgody specjalisty.
Tabletki Belara – cena
Cena leku Belara w opakowaniu o pojemności 21 tabletek, waha się w kwocie od 28 do 48 zł, w zależności od apteki. Jest to lek szeroko dostępny, wydawany na receptę. Nie podlega on refundacji.