Strona głównaLekiPramolan - jakie posiada opinie?

Pramolan – jakie posiada opinie?

Pramolan to lek, który stosuje się w przypadku stanów depresyjnych, objawiających się lękiem, niepokojem, trudnościami w zasypianiu i zaburzeniami snu; nerwicy układu sercowo – naczyniowej bądź pokarmowej. Działa także na zaburzenia okresu przekwitania. 

W tym artykule dowiesz się, jakie opinie na forum panują na temat leku Pramolan 50 mg, a także poznasz opinie lekarzy.

Lek Pramolan 50 mg – jakie opinie widnieją forum?

Lek Pramolan 50 mg przyjmuje się doustnie. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Bezwzględnie zakazuje się picia alkoholu. Pomimo ustąpienia objawów stanów depresyjnych, nerwicy, czy przekwitania, lek należy stosować jeszcze przez kilka tygodni. Odstawia się go stopniowo, aby proces był bezpieczny i nie był szokujący dla organizmu. Substancją czynną leku jest 50 mg dichlorowodorku opipramolu. Substancjami pomocniczymi są: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, krospowidon, stearynian magnezu. Otoczka wykonana jest z hypromelozy, dwutlenku tytanu, laktozy jednowodnej, żółcieni chinolowej, makrogolu, triacetyny, laku, indygotyny, żółcieni pomarańczowej. Najczęściej lekarz zaleca przyjmowanie leku Pramolan 50 mg rano i w południe. Następną dawkę 100 mg wieczorem. Niestety, na forum nie ma zbyt wielu opinii na temat leku Pramolan 50 mg. Z opinii na forum wynika, że pomaga on w zaburzeniach lękowych uogólnionych, co oznacza, że towarzyszy ciągły lęk, który sprowadza się do niekontrolowanego zamartwiania się życiem codziennym. Sprawdza się także w leczeniu zaburzeń somatycznych, które objawiają się fizycznym dyskomfortem lub nieprawidłową pracą narządów. Na forum można przeczytać opinie, które mówią, że lek Pramolan 50 mg jest zakazany dla pacjentów, którzy posiadają nadwrażliwość na którykolwiek, wcześniej wymieniony, składnik leku. Tego leku nie mogą stosować także osoby, które przyjmują inhibitory monoaminooksydazy. Nie należy zażywać Pramolanu także podczas zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, psychotropowymi, czy przeciwbólowymi.

Podczas wizyty u specjalisty trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególną ostrożność zachowuje się podczas posiadania chorób wątroby, nerek, padaczki, rozrostu gruczołu krokowego bez zalegania moczu. Opinie na forum wskazują,że lek Pramolan 50 mg może być przyjmowany w ciąży, tylko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, pod warunkiem, że lekarz dokładnie oceni ryzyko i korzyści. 

Pramolan – jakie opinie królują wśród lekarzy?

Opinie lekarzy na temat Pramolanu są zróżnicowane. Jedni są jego zwolennikami, inni zaś przeciwnikami. Lekarze zwracają szczególną uwagę na to, aby dokładnie i rzetelnie odpowiadać na pytania dotyczące przebywanych chorób, przyjmowanych leków i opowiedzieć o swoich objawach. Pramolan jest dość silnym lekiem, dlatego też jego wypisanie musi być przemyślane. Zatajenie jakichkolwiek informacji, o które pyta lekarz, może wywołać wiele skutków ubocznych. Opinie lekarzy wskazują także na fakt, że nie każdy organizm dobrze reaguje na lek Pramolan 50 mg. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, niepokój, zaburzenia snu, stany splątania. Inne skutki uboczne dotyczą także układu pokarmowego. Mogą wystąpić wymioty, nudności, zaburzenia czynności wątroby. Skutki uboczne mogą dotknąć układu krążenia i obniżyć ciśnienie krwi, rzadko podwyższyć. Mogą wystąpić także trudności z oddawaniem moczu, wysypka, pokrzywka, obrzęki, kołatanie serca, zaburzenia smaku. Niepożądanym skutkiem przyjmowania Pramolanu jest także zmiana obrazu krwi i wypadanie włosów. Niestety substancja czynna leku może upośledzić sprawność psychomotoryczną, dlatego jeśli czujesz się otępiały, rozdrażniony, nie potrafisz się skupić, lepiej nie prowadź pojazdu ani nie obsługuj żadnych urządzeń mechanicznych. Reakcja na bodźce z otoczenia może być opóźniona. Wg opinii lekarzy są to skutki uboczne, które wcale nie muszą wystąpić, jednak warto być ostrożnym i mieć to na uwadze. Jest to lek nowej generacji, który szkodzi na pewno mniej aniżeli starsze leki.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE