Strona głównaOpiniePrądy TENS - opinie, przeciwwskazania, jaka cena?

Prądy TENS – opinie, przeciwwskazania, jaka cena?

Prądy TENS obecnie należą do najpopularniejszej formy elektroterapii, która jest stosowana w rehabilitacji. Ze względu na swój charakter, prądy TENS mogą być również wykonywane w domach. Główną cechą tej elektroterapii jest to, że jest ona bezinwazyjna i stanowi niefarmakologiczną formę leczenia. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jakie pojawiają się opinie o prądach TENS, jakie są przeciwwskazania, skutki uboczne, i jaka jest cena takiej formy rehabilitacji.

Prądy TENS – co mówią opinie?

W takim razie, jakie pojawiają się opinie w sieci o prądach TENS? Przede wszystkim jest to popularna forma wykorzystywana najczęściej podczas rehabilitacji. Prądy te charakteryzują się tym, że oddziałuje w korzystny sposób na strukturę tkanek, tym samym przyczyniają się do lepszego ukrwienia, dlatego rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność i pochlebne opinie w sieci. Najczęściej elektrostymulacja polega na tym, że przenosi się sygnały elektryczne pochodzące z elektrody bezpośrednio do układu nerwowego, w efekcie taki zabieg powoduje efekt przeciwbólowy.

Prądy TENS są odpowiedzialne również za szybszą regenerację tkanek i przyspiesza procesy gojenia ran. W związku z tym, ta forma leczenia jest najczęściej wykorzystywana do profilaktyki przeciwobrzękowej. Kolejną zaletą prądów TENS jest to, że niweluje ból oraz wszelkie stany zapalne. Prądy TENS pobudzają również mięśnie do skurczu, taka forma elektroterapii zapobiega zanikania mięśni i tym samym aktywnie je pobudza do ciągłej pracy. Prądy TENS dzięki swoim właściwościom, zyskuje coraz więcej pozytywnych opinii w sieci.

Ten kompaktowy elektrostymulator można nabyć obecnie, w każdym większym sklepie medycznym czy nawet w aptekach. Przede wszystkim dzięki swojej konstrukcji oraz prawidłowej parametryzacji urządzenia, istnieje możliwość, aby przeprowadzać leczenie w domu, jest to rozwiązanie, które zyskuje pochlebne opinie. Oczywiście istnieje również inne rozwiązanie, które polega na tym, aby udać się do odpowiedniej przychodni rehabilitacyjnej i wypożyczyć takie urządzenie. Najczęściej cena wypożyczenia takiego elektrostymulatora waha się w okolicach 100 złotych za okres dwóch tygodni.

Prądy TENS – jakie są przeciwwskazania?

Najczęściej głównym wskazaniem do wykorzystywania leczenia prądami TENS są objawy, które charakteryzują się bólem kręgosłupa, mięśni, menstruacyjne, czy te bóle, które powstają po amputacjach. Lekarze podkreślają to, że prądy TENS nie są wykorzystywane w trakcie łagodzenia bólów pochodzenia naczyniowego, albo psychogenetycznego. Przede wszystkim domowa terapia prądami TENS powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i wskaże, czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania związane z leczeniem prądami TENS.

Przeciwwskazaniami w trakcie rehabilitacji prądami TENS są te osoby, u których pojawiają się takie objawy, jak zaburzenie czucia, epilepsja, choroby serca czy nowotwory.

Prądy TENS – czy występują skutki uboczne?

Czy w trakcie leczenia prądami TENS mogą wystąpić skutki uboczne? W sieci pojawia się wiele pozytywnych opinii fizjoterapeutów i lekarzy na temat leczenia prądami TENS. W tym przypadku fakt ten potwierdza wiele przeprowadzonych badań, które potwierdzają właściwości lecznicze takiej elektroterapii. Najczęściej wymienia się takie zalety, jak błyskawiczne znieczulenie oraz niwelowanie bólu kręgosłupa. Fizjoterapeuci podkreślają również to, że leczenie przy pomocy elektrostymulacji wspomaga regenerację włókien mięśniowych, dlatego to rozwiązanie jest wykorzystywane w trakcie treningów osłabionych mięśni.

W przypadku skutków ubocznych, w sieci pojawiają się opinie, które odnoszą się do tego, że najczęściej negatywne skutki stosowania prądów TENS mają charakter alergiczny na dany materiał, z którego jest wykonana elektroda TENS. Po każdym zastosowaniu tego urządzenia należy również dokładnie oczyszczać skórę po to, aby nie doszło do podrażnienia.

Prądy TENS – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena leczenia przy wykorzystaniu prądów TENS? Cena za wykonanie jednorazowego zabiegu waha się w okolicach 20-30 złotych, istnieje również możliwość, aby takie zabieg był w pełni refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena samego urządzenie, które będzie wykorzystywane w trakcie domowej rehabilitacji to koszt około 200-400 złotych. W tym przypadku przed podjęciem decyzji o zakupie takiego urządzenia warto skonsultować tę decyzję z fizjoterapeutą, który doradzi, na jakie parametry urządzenia zwracać uwagę przy zakupie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE