Strona głównaPoradyPraca dietetyk - jakie kwalifikacje, zarobki

Praca dietetyk – jakie kwalifikacje, zarobki

Ilość osób deklarujących pogorszenie stanu zdrowia, nadwagę czy nieprawidłowości związane z siedzącym trybem życia daje do myślenia osobom… szukającym dobrze płatnego zajęcia. Dietetycy coraz częściej pracują nie tylko w klinikach, ale zakładają własne, prywatne gabinety, pomagają w opracowywaniu planów posiłków w takich miejscach, jak siłownie czy przedszkola. Szczęście w nieszczęściu, dietetycy dzisiaj mają pełne ręce roboty. W takim razie jak zostać dietetykiem? I jakie ma dietetyk zarobki?

Dietetyka kojarzona jest w prosty sposób z medycyną, jednak nie do końca jest to dobry trop. Okazuje się, że są sposoby na to, jak zostać dietetykiem bez studiów. To znacznie zwiększa szanse na znalezienie ciekawego i dobrze płatnego zajęcia osobom, które muszą się przekwalifikować ze względu na brak pracy czy nieodpowiednie pensje. Co warto wiedzieć o dietetyce i jak się przymierzyć do tego tematu?

Jak zostać dietetykiem?

Zgodnie z definicją dietetykiem nazywamy osobę posiadającą wiedzę o wpływie żywienia na funkcjonowanie organizmu człowieka, jest więc specjalistą medycznym. Nie jest jednak lekarzem, jak często jest postrzegany. Na to, jak zostać dietetykiem, są w zasadzie trzy sposoby, o których wspomina rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w 2011 roku. Mówi ono o tym, że dietetykiem może być osoba kończąca studia wyższe z tytułem licencjata lub magistra a kierunku dietetyka; osoba, która jako specjalizację na swoim kierunku studiów obrała dietetykę i która jednocześnie zrealizowała w oku studiów odpowiednią ilość godzin z tego zakresu. Jest jeszcze jeden sposób, jak zostać dietetykiem bez studiów. Okazuje się, że do zdobycia tytułu dietetyka nie są potrzebne studia, a jedynie sam tytuł. Ten zaś można zdobyć również poprzez ukończenie szkoły policealnej.

Inne sposoby, jak zostać dietetykiem bez studiów

Ci, którzy nie chcą poświęcić pięciu lat swojego życia na studiowanie, mogą wybrać drogę na skróty – często równie efektywną. Jak już wspomnieliśmy, aby zostać dietetykiem, wystarczy ukończenie szkoły policealnej o profilu dietetyka. Takie przygotowanie do zawodu zwykle nie trwa dłużej, niż jeden pełny rok akademicki. Jest jeszcze jedna metoda, równie chętnie wykorzystywana,  a mianowicie odbycie odpowiednich kursów i szkoleń z zakresu dietetyki. Taki kurs może odbywać się nawet internetowo, ważne, aby program nauczania kursy był zgodny z oficjalnym programem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dyplom uzyskany w ten sposób musi być też potwierdzony za zgodność ze standardami opisanymi przez ISCO, czyli „klasyfikację zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy”. Jakiej by nie obrał drogi dietetyk, zarobki w zawodzie będzie miał zawsze takie same.

Ile zarabia dietetyk w prywatnym gabinecie?

Posiadanie własnego gabinetu to chyba najwygodniejsza forma pracy, jaką można przyjąć po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia. Ile zarabia dietetyk w prywatnym gabinecie? Zawsze w przypadku własnej działalności trzeba liczyć się z początkowo niewielkim dochodem lub żadnym, za to z posiadaniem sporych wydatków na wynajem czy kupno oraz urządzenie gabinetu, wszelkie opłaty, stronę internetową czy reklamę. Oczywiście w późniejszym etapie to, ile zarabia dietetyk w prywatnym gabinecie, zależy od specjalizacji, ilości przyjmowanych pacjentów oraz od stawek za wizytę i sporządzenie diety. Statystycznie rzecz biorąc, po wszelkich odliczeniach na rzecz państwa można przyjąć, że dietetyk na własnej działalności jest w stanie zarobić między 5 000 a 6 000 złotych netto.

Ile zarabia dietetyk sportowy?

Dietetycy bardzo powszechnie zatrudniani są na etat w miejscach związanych ze sportem, a więc we wszelkich klubach sportowych, związkach sportowych, ale i przy gabinetach fizjoterapeutycznych. Jak podaje ekspert z serwisu Gowork.pl – to, ile zarabia dietetyk sportowy, będzie w tym wypadku zależeć od ilości posiadanych specjalizacji, ale również od doświadczenia. Im większa wiedza i staż, na tym większe zarobki można liczyć. Jednak obecnie podawana kwota, ile zarobi dietetyk sportowy, oscyluje w granicach 2 200 złotych netto miesięcznie. Czy taka forma pracy się opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jak w takim razie przedstawia się sytuacja dietetyków klinicznych, związanych nierozerwalnie z państwową opieką medyczną?

Ile zarabia dietetyk kliniczny?

W roli państwowego dietetyka zarobki również nie będą zbyt wysokie. Właśnie dlatego warto przed podjęciem studiów czy wybraniem się na kursy sprawdzić, ile zarabia dietetyk kliniczny, aby nie być zdziwionym przy pierwszej rekrutacji. Również w tym wypadku to, ile zarobi dietetyk kliniczny, uzależnione jest od jego indywidualnych umiejętności, stażu pracy, ilości godzin odbytych praktyk. Jeśli dietetyk dopiero zaczyna pracę w placówce medycznej, raczej nie powinien liczyć na wyższe zarobki, niż 3 550 złotych brutto, czyli około 2 200 złotych netto. Stawki więc wychodzą bardzo podobnie, jak w przypadku płacy w klubach sportowych czy związkach sportowych. Osoby o większym stażu pracy i bogatszym doświadczeniu mogą liczyć na nieco wyższe pensje, ale również trzymające się w raczej skromnych granicach.

Ile zarabia dietetyk za granicą?

Czasem osoby, które zdobyły w Polsce doświadczenie poprzez odbycie pięcioletnich studiów oraz praktyk nie są usatysfakcjonowane oferowaną wysokością pensji – nawet w przypadku pierwszej pracy. W takich chwilach zastanawiają się, ile zarabia dietetyk za granicą. Faktycznie, poza granicami Polski, szczególnie wybierając zachodni kierunek, możemy spodziewać się wynagrodzenia na znacznie wyższym poziomie. I tak, w kwestii, ile zarabia dietetyk za granicą, warto na pewno rozpatrzyć naszego najbliższego sąsiada. W Niemczech średnie zarobki etatowego dietetyka oscylują dzisiaj w okolicy 17 000 złotych brutto za miesiąc pracy. Wykształceni dietetycy równie chętnie wybierają za cel swojej zarobkowej podróży Wielką Brytanię, ponieważ tam zarobki miesięczne wynoszą około 14 000 złotych brutto. To chyba najlepsza reklama możliwości, jakie czekają na dietetyków z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE