Strona głównaChorobyPodstawowe informacje o trądziku

Podstawowe informacje o trądziku

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka sporą część ludzi w pewnym momencie życia. Powoduje on powstawanie plam, przetłuszczanie się skóry, a niekiedy także gorącą lub bolesną w dotyku skórę i cerę.

Trądzik najczęściej rozwija się na:

  • twarzy – dotyczy prawie wszystkich osób z trądzikiem;
  • plecach – dotyczy ponad połowy osób z trądzikiem;
  • klatce piersiowej – dotyczy około 15% osób z trądzikiem.

Rodzaje plam trądzikowych:

Istnieje 6 głównych rodzajów plam spowodowanych wystąpieniem trądziku:

  • zaskórniki – małe czarne lub żółtawe grudki, które pojawiają się na skórze; nie są one wypełnione brudem, ale są czarne, ponieważ wewnętrzna wyściółka mieszka włosowego wytwarza pigmentację;
  • białe wągry – mają podobny wygląd do czarnych wągrów, ale mogą być twardsze i nie opróżniają się po ściśnięciu;
  • grudki – małe czerwone zgrubienia, które mogą być tkliwe lub bolesne;
  • krostki – podobne do grudek, ale mają biały czubek w środku, co jest spowodowane nagromadzeniem się w nich ropy;
  • guzki – duże, twarde grudki, które gromadzą się pod powierzchnią skóry i mogą być bolesne;
  • cysty – najcięższy rodzaj plam spowodowanych przez trądzik; są to duże, wypełnione ropą grudki, które wyglądają podobnie do czyraków i niosą ze sobą największe ryzyko spowodowania trwałych blizn na skórze i cerze.

Kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty?

Trądzik zazwyczaj nie jest poważny i może być leczony przez farmaceutę. Jeśli trądzik jest poważny lub występuje na klatce piersiowej i plecach, konieczne może być leczenie antybiotykami lub silniejszymi kremami, które są dostępne wyłącznie na receptę. Farmaceuta może doradzić, czy konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ogólnego w celu dalszego leczenia.

Jeśli pojawią się guzki lub cysty, należy je odpowiednio leczyć u lekarza pierwszego kontaktu, aby uniknąć powstania blizn. Staraj się oprzeć pokusie wyrywania lub ściskania tych miejsc, ponieważ może to prowadzić do powstania trwałych blizn.

Obecnie salony kosmetyczne coraz częściej oferują leczenie trądziku przez profesjonalnych kosmetologów.

Dlaczego cierpisz na trądzik?

Trądzik jest najczęściej związany ze zmianami poziomu hormonów w okresie dojrzewania, ale może pojawić się u Ciebie w każdym wieku.

Niektóre hormony powodują, że gruczoły produkujące tłuszcz, znajdujące się obok mieszków włosowych w skórze, wytwarzają większe ilości oleju (nieprawidłowe sebum).

To nieprawidłowe sebum zmienia aktywność zwykle nieszkodliwej bakterii skórnej zwanej P. acnes, która staje się bardziej agresywna i powoduje stan zapalny i ropę.

Hormony pogrubiają również wewnętrzną wyściółkę mieszków włosowych, powodując zablokowanie porów (otwarcie mieszków włosowych). Niestety standardowe oczyszczanie skóry nie pomaga w usunięciu tego zatoru.

Kto najczęściej cierpi na trądzik?

Trądzik jest niezwykle powszechny u nastolatków i młodych dorosłych. Około 80% osób w wieku od 11 do 30 lat jest, było lub będzie dotknięte trądzikiem.

Trądzik najczęściej występuje u dziewcząt w wieku od 14 do 17 lat, a u chłopców w wieku od 16 do 19 lat.

Trądzik często znika, gdy osoba przekracza 23 – 26 lat, jednakże w niektórych przypadkach trądzik może utrzymywać się do końca dorosłego życia. Około 5% kobiet i 1% mężczyzn ma trądzik w wieku powyżej 25 lat.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE