Strona głównaSuplementacjaOstropest plamisty - na co pomaga? Właściwości, działanie, opinie

Ostropest plamisty – na co pomaga? Właściwości, działanie, opinie

Ostropest plamisty to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, występująca dziko na łąkach oraz uprawiana do zastosowań leczniczych. Charakterystyczne dla niej są fioletowe kwiaty oraz lekko kłujące, nakrapiane białymi plamami liście. Działanie lecznicze ostropestu znane jest od wielu wieków, a ostatnio jego popularność znacznie wzrosła. Jakie są zalety i właściwości tej niepozornej rośliny?

Ostropest plamisty – właściwości i działanie

Ostropest plamisty ma niezwykle cenne właściwości lecznicze. Do zastosowań zielarskich wykorzystywane są owoce tej rośliny. Naturalnie występuje ona w krajach basenu śródziemnomorskiego oraz w niektórych miejscach w Azji. W Polsce jest rośliną uprawną. Jakie właściwości ma ostropest plamisty? Roślina ta jest między innymi źródłem sylimaryny. Sylimaryna ma silne właściwości antyoksydacyjne, działanie żółciopędne, przeciwzapalne, odtruwające, a przede wszystkim działa regenerująco na komórki wątroby, dlatego ma zastosowanie np. w leczeniu zapalenia i marskości wątroby. Dodatkowo chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych, dlatego ostropest zalecany jest po kuracji antybiotykami, przy zatruciu alkoholem czy grzybami. Innymi cennymi składnikami znajdującymi się w nasionach ostropestu są olejki eteryczne, olej, sterole roślinne, a także witamina E, naturalny antyoksydant, witaminy z grupy B, witaminę D i K i wiele innych. Na co zatem pomaga ostropest plamisty? Korzystny wpływ na wątrobę to nie wszystko, zioło to działa także na cały układ trawienny. Ma też wiele innych cennych właściwości.

Na co pomaga ostropest plamisty?

Jak wiemy, ostropest plamisty wykazuje korzystne działanie na wątrobę. Dodatkowo spożywanie ostropestu działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Owoc ostropestu działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, zwiększa wydzielanie żółci, dzięki czemu poprawia i przyspiesza trawienie. To także doskonały antyoksydant, który wpływa na opóźnienie procesów starzenia oraz źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Wykazano, że spożywanie ostropestu wpływa na obniżenie cholesterolu oraz zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych. Preparaty z ostropestem wykorzystywane są w dietach odchudzających. Ostropest w wielu postaciach stosowany jest w medycynie, a także w przemyśle zielarskim i kosmetyce. Jaki jest sposób użycia ostropestu plamistego?

Jak stosować ostropest plamisty?

Skoro ostropest plamisty to roślina o tak wielu cennych właściwościach, warto dowiedzieć się jak zażywać ostropest oraz czy jego spożycie zalecane jest przed czy po posiłku. Ostropest wykorzystywany jest w formie oleju, granulatu, a także tabletek oraz kapsułek z suchym wyciągiem z tej rośliny. Może być również spożywany bezpośrednio w postaci ziaren lub mielony, dawkowanie każdej z tych postaci jest zróżnicowane. Olej z ostropestu uzyskuje się z owoców, tłoczony jest na zimno, zawiera kwasy tłuszczowe nienasycone oraz witaminę E. Olej należy przechowywać w lodówce. Jest on prawdziwą skarbnicą sylimaryny. Powinno się go spożywać najlepiej przed posiłkiem, maksymalnie trzy razy dziennie po 1 łyżce. Należy spożywać go na zimno, można dodawać go do sałatek oraz różnorodnych past i dressingów.

W przypadku ostropestu plamistego mielonego dawkowanie uzależnione jest od oczekiwanych efektów oraz określonych problemów zdrowotnych. Przykładowo, stosowany ochronnie na wątrobę najlepszy i pełny efekt daje dopiero po ok. 3 miesiącach spożywania. Ostropest mielony można dodawać do jogurtów, soków, przecierów, ma on bowiem prawie niewyczuwalny smak. Ostropest mielony cechuje się niską kalorycznością, dużą zawartością błonnika, białka roślinnego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto dodać, że w ostropeście mielonym oraz w nasionach znajdują się dokładnie takie same ilości tych samych składników aktywnych. W aptekach można kupić wiele preparatów zawierających zmielone nasiona ostropestu oraz całe ziarna. Jak zażywać ostropest w formie tabletek i kapsułek można dowiedzieć się, sprawdzając te informacje w instrukcjach dołączonych do opakowania.

Ostropest plamisty – zastosowanie w kosmetyce

Zastosowanie ostropestu plamistego do celów leczniczych to nie jedyna forma wykorzystania tej rośliny. Olej z ostropestu wykorzystywany jest także w kosmetyce. Olej z ostropestu zawiera antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się skóry, a także działają regenerująco i nawilżają naskórek. Co więcej, składniki oleju łagodzą stany zapalne skóry, korzystnie działają przy leczeniu trądziku oraz łuszczycy. Olej z ostropestu jest składnikiem kremów i maści do twarzy i ciała. Doskonale wpływa na przesuszoną i łuszczącą się skórę, na przykład na łokciach, czy kolanach.

Ostropest plamisty to niezwykle cenna roślina, wykorzystywana do celów zdrowotnych, wspomagająca odchudzanie, posiadająca doskonałe opinie wśród specjalistów. Warto docenić jej niezwykłe właściwości i skorzystać z tak wspaniałego daru natury.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE