Strona głównaDzieckoOrtodonta – kiedy zabrać do niego nasze dziecko?

Ortodonta – kiedy zabrać do niego nasze dziecko?

Rodzice mają na pewno na głowie bardzo dużo różnych obowiązków – od samego momentu pojawienia się na świecie naszego dziecka, nie wiemy tak naprawdę, jak mamy się zachować. Wszystko jest dla nas nowe – a o większości ważnych spraw nie mamy jeszcze nawet pojęcia. My chcemy dzisiaj zwrócić Twoją uwagę na to, że leczenie u ortodonty warto jest rozpocząć bardzo wcześnie. To oczywiste, że możesz nie chcieć narażać swojego dziecka na związany z tym stres – ale jest to po prostu konieczne, jeżeli chcesz zadbać o jego uzębienie i ochronić go przed problemami w przyszłości. Na tym właśnie tak naprawdę polega bycie rodzicem – musimy pewne rzeczy przewidywać i po prostu pozytywnie nastawiać nasze dzieci, aby miały możliwie jak najłatwiejsze doświadczenia.

Jak dobrze się nad tym zastanowimy to faktycznie rzadko kiedy spotykamy osobę dorosłą, która ma na zębach aparat. Wynika to właśnie z tego, że nasi rodzice decydują się zabrać nas na wizytę u ortodonty bardzo wcześnie – nawet około 7 roku życia. W tym czasie nikt praktycznie nie będzie nawet zwracał uwagi na to, że dziecko ma na zębach aparat – tym bardziej, że połowa dzieci z ich klasy w podstawówce także go nosi. Później już posiadanie go na zębach na pewno wywołuje więcej pytań.

Wizyta kontrolna 

Czasami rodzic od samego początku wie, że jego dziecko będzie potrzebowało aparatu na zęby – szybko możemy zauważyć, iż rosną one nieprawidłowo. Broda jest nienaturalnie wysunięta, zęby stłoczone – a nasze dziecko oddycha przez usta i ma kłopoty z normalnym przeżuwaniem pokarmów. Wtedy oczywiste jest, że ortodonta to konieczność. Chcemy tutaj jednak zwrócić też uwagę na to, że czasami tego typu problemy są mniej widoczne – ale nie znaczy to wcale, że ich nie ma. Dlatego właśnie warto tak czy inaczej regularnie zabierać syna lub córkę do specjalisty – ortodonta będzie stale kontrolował ich uzębienie i w razie jakichkolwiek problemów, szybko zaleci nam założenie aparatu. Dzięki temu nie dojdzie do poważniejszego wykrzywienia się zębów. Nie możemy sami zdiagnozować naszego syna czy córki, bo łatwo tutaj popełnić błąd – a to nasze dziecko potem będzie za to płacić, gdy pojawią się pierwsze problemy z zębami.

Przygotowanie do wizyty 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre dzieci mają problem z tym, aby usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu – szczególnie w tak młodym wieku. Tutaj bardzo wiele będzie zależało od nas i od naszego nastawienia. Być może będziemy musieli poświęcić kilka dni lub nawet tygodni na to, aby dokładnie wytłumaczyć naszemu dziecku konieczność wybrania się na wizytę do ortopedy. A jeżeli to nie wystarczy to czasami ortopeda zgadza się na wizytę “próbną”, podczas której dziecko może zadawać pytania i przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Jedno jest pewne – tak czy inaczej, musimy w jakiś sposób przekonać je do odbycia takiej wizyty. Ortodonta pomaga oczywiście także osobom dorosłym, ale wtedy jest to już dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne zadanie. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE