Strona głównaDzieckoOrtodonta – kiedy zabrać do niego nasze dziecko?

Ortodonta – kiedy zabrać do niego nasze dziecko?

Rodzice mają na pewno na głowie bardzo dużo różnych obowiązków – od samego momentu pojawienia się na świecie naszego dziecka, nie wiemy tak naprawdę, jak się zachować. Wszystko jest dla nas nowe – a o większości ważnych spraw nie mamy jeszcze nawet pojęcia. My chcemy dzisiaj zwrócić Twoją uwagę na to, że leczenie u ortodonty warto jest rozpocząć bardzo wcześnie. To oczywiste, że możesz nie chcieć narażać swojego dziecka na związany z tym stres – ale jest to po prostu konieczne, jeżeli chcesz zadbać o jego uzębienie i ochronić go przed problemami w przyszłości. 

Jak dobrze się nad tym zastanowimy to faktycznie rzadko kiedy spotykamy osobę dorosłą, która ma na zębach aparat. Wynika to właśnie z tego, że nasi rodzice decydują się zabrać nas na wizytę u ortodonty bardzo wcześnie – nawet około 7 roku życia. W tym czasie nikt praktycznie nie będzie nawet zwracał uwagi na to, że dziecko ma na zębach aparat – tym bardziej, że połowa dzieci z ich klasy w podstawówce także go nosi. 

Wizyta kontrolna 

Czasami rodzic od samego początku wie, że jego dziecko będzie potrzebowało aparatu na zęby – szybko możemy zauważyć, iż rosną one nieprawidłowo. Broda jest nienaturalnie wysunięta, zęby stłoczone – a nasze dziecko oddycha przez usta i ma kłopoty z normalnym przeżuwaniem pokarmów. Wtedy oczywiste jest, że ortodonta to konieczność. Chcemy tutaj jednak zwrócić też uwagę na to, że czasami tego typu problemy są mniej widoczne – ale nie znaczy to wcale, że ich nie ma. Dlatego właśnie warto tak czy inaczej regularnie zabierać syna lub córkę do specjalisty – ortodonta będzie stale kontrolował ich uzębienie i w razie jakichkolwiek problemów, szybko zaleci nam założenie aparatu. Dzięki temu nie dojdzie do poważniejszego wykrzywienia się zębów. 

Przygotowanie do wizyty 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre dzieci mają problem z tym, aby usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu – szczególnie w tak młodym wieku. Tutaj bardzo wiele będzie zależało od nas i od naszego nastawienia. Być może będziemy musieli poświęcić kilka dni lub nawet tygodni na to, aby dokładnie wytłumaczyć naszemu dziecku konieczność wybrania się na wizytę do ortopedy. A jeżeli to nie wystarczy to czasami ortopeda zgadza się na wizytę “próbną”, podczas której dziecko może zadawać pytania i przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Jedno jest pewne – tak czy inaczej, musimy w jakiś sposób przekonać je do odbycia takiej wizyty. Ortodonta pomaga oczywiście także osobom dorosłym, ale wtedy jest to już dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne zadanie. 

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here