Mamy na świecie wiele osób, które stosują naturalne metody leczenia. Niektóre praktyki faktycznie mogą przynosić zamierzone efekty. Okłady z kapusty – dzisiaj bliżej przyjrzymy się temu sposobowi na ból, obrzęki, a nawet kaca. Kapusta jest dosyć często wykorzystywana przez zwolenników medycyny ludowej i zielarstwa. Ma w swoim składzie dużą dawkę witaminy C, a także witaminy z grupy B i A. W mniejszej ilości występuje także witamina E i K, siarka i rutyna, arsen, wapń, potas, magnez, żelazo, kwas foliowy. To właśnie te wartości wykorzystywane są podczas okładów z tego warzywa. W tym artykule dowiesz się, jakie są opinie na temat okładów z kapusty, jak długo trzymać okład na kolanie, czy okłady z kapusty mogą zaszkodzić, jak go przygotować.
Okłady z kapusty – opinie
Przede wszystkim kapusta ze względu na ogromną dawkę witaminy C jest wykorzystywana do zwalczania skutków po wypiciu dużej ilości alkoholu, ponieważ witamina C zwalcza toksyny. Opinie wskazują na to, że okłady z kapusty nadają się do zwalczania bólów stawów, obrzęków. Wiele opinii mówi, że okłady z kapusty pomagają osobom cierpiącym na choroby reumatyczne, zwalczając ich bolesne skutki, co sprowadza do tego, że do normalnego funkcjonowania nie jest potrzebna aż tak duża dawka leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, co przed stosowaniem okładów z kapusty. Dobre opinie na temat tej praktyki wyrażają również mamy, miewają problemy z obrzękiem piersi i utrudnioną laktacją, przeważnie na początku karmienia dziecka. Opinie wskazują również, że okłady z liści kapusty działają również na żylaki, rany, wrzody, czyraki, stłuczenia, oparzenia i odmrożenia, znamiona o charakterze guzowatym, opuchlizny. Na forach możemy znaleźć również opinie mówiące o tym, że okłady wcale nie zadziałały. Jest to kwestia indywidualna i nie zawsze dana metoda zadziała na każdy organizm. Czasem potrzebne są jednak środki chemiczne. Sama natura może okazać się bezskuteczna. Opinie sugerują, że okłady z kapusty mogą działać tylko wspomagająco, a nie jako lek. Nigdy w pełni nie zastąpią farmakologii.
Okłady z kapusty na kolano – ile trzymać?
W przypadku bólu kolana należy przyłożyć liść kapusty na suchą i czystą skórę. Okład na kolanie najlepiej jest owinąć bandażem. Jeśli wiadomo, że okład nie będzie trzymany na kolanie dłużej niż 30 min., można owinąć go folią, co zapobiega przemakaniu. Jeśli jednak, czas trzymania okładu będzie dłuższy, należy zrezygnować z folii, ponieważ może ona spowodować odparzenia. Pewnie zastanawiasz się, ile możesz trzymać taki okład z kapusty. Okład na kolanie można trzymać nawet do kilku godzin. Kuracja może trwać nawet przez 4 do 5 dni. Jeśli jednak ból nie ustępuje należy skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem.
Jak przygotować?
Okład z kapusty nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, pod warunkiem, że będzie on dobrze przygotowany. Należy kupić białą kapustę i oderwać liście. W celu wydobycia najcenniejszych składników, należy stłuc łyżką, bądź młoteczkiem wewnętrzną część liścia, uważając przy tym, aby go nie przedziurawić. Po takim przygotowaniu liść puści cenny sok, który wniknie w chorobowo zmienione miejsce. Jeśli po przyłożeniu chłodnego liścia odczuwalna jest ulga, można pokusić się o schłodzenie kapusty w lodówce przed kolejnym wykonaniem okładu. Można usunąć grube części liścia, aby łatwiej było go ułożyć na danej części ciała.
Czy okłady z kapusty mogą zaszkodzić?
Okład z liści kapusty sam w sobie nie może nam zaszkodzić. Można zaszkodzić sobie, w przypadku długiego trzymania folii na chorobowo zmienionym miejscu. Doprowadzi to do odparzenia skóry. Warto pamiętać, że same okłady z kapusty nie niwelują przyczyn, a objawy choroby, dlatego tak ważne jest posiadanie na uwadze faktu, że nigdy nie zastąpią one leczenia zaleconego przez specjalistę. Odwlekanie wizyty w czasie i próbowanie nowych naturalnych metod, może faktycznie nam zaszkodzić, ponieważ w tym czasie choroba może znacznie się rozwinąć.