Strona głównaPoradyOdszkodowania za błędy medyczne – gdzie szukać pomocy?

Odszkodowania za błędy medyczne – gdzie szukać pomocy?

W medycynie nie zawsze uwzględnia się czynnik ludzki – nawet najlepszym specjalistom zdarza się popełnić błędy lekarskie. Gdzie szukać pomocy, kiedy przytrafi nam się taka sytuacja? Bardzo często ludzie szukają wskazówek na internetowych forach, jakie odszkodowanie za błędy medyczne się należy, i jak o nie walczyć. Nierzadko bowiem chodzi o poważne uszczerbki na zdrowiu. Jak sobie radzić?

Pomocy można szukać na własną rękę, szukając informacji po internetowych forach o odszkodowaniach za błędy medyczne. Można też od razu zwrócić się o pomoc do fachowców – kancelarii zajmującej się właśnie tym działem prawa.

Przykłady błędów lekarskich

Często mówi się o odszkodowaniach za błędy lekarskie, jednak czym są błędy lekarskie i gdzie można je zgłosić? Definicja podaje, że za błąd lekarski uznaje się zaniechanie lub przeciwnie – działanie – każdej osoby związanej z medycyną, w tym farmaceutów, pielęgniarek, położnych czy lekarza dentysty. Wynikiem działania lub zaniechania jest uszkodzenie ciała, zakażenie, uszczerbek na zdrowiu, a przyjmując najgorszy możliwy scenariusz – śmierć. Przykłady błędów lekarskich można niestety mnożyć bez końca. Dla usystematyzowania błędy medyczne zostały podzielone na cztery podstawowe rodzaje.

Kiedy należy się odszkodowanie za błąd medyczny?

Zgodnie z literą prawa o odszkodowanie za błąd medyczny można ubiegać się w chwili, kiedy leczenie jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i poskutkowało to utratą zdrowia lub życia np.: osoba opiekująca się zdrowiem pacjenta popełni błąd diagnostyczny, czyli nie zleci wykonania odpowiednich badań lub ich wyniki zinterpretuje w nieprawidłowy sposób, co w prostej linii przekłada się na stan  zdrowia lub życia pacjenta. Odszkodowanie za błąd lekarski dotyczy również sytuacji, w której leczenie jest nieodpowiednio dobrane do stanu pacjenta, jest dla jego organizmu nadmiernie obciążające lub niedostatecznie silne. Wśród przykładów błędów medycznych można znaleźć też błędy we wdrażaniu leczenia  czy błąd wynikający ze złej organizacji zleconego pacjentowi leczenia.

Błąd w sztuce lekarskiej – gdzie zgłosić swoje podejrzenia?

Najlepszym miejscem, gdzie można zgłosić błąd w sztuce lekarskiej, jest kancelaria prawna specjalizująca się w pomocy w zakresie prawa medycznego. Miejsce, gdzie zgłaszasz błąd w sztuce lekarskiej ma znaczenie. Kancelaria Lazer & Hudziak Adwokaci i Radcowie Prawni od lat specjalizują się w rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych przypadków i walczą dla swoich klientów o odszkodowanie za błędy medyczne. Samodzielne przygotowanie procesu i walka o odszkodowanie za błąd lekarski jest w zasadzie niemożliwe dla przeciętnego człowieka, nie znającego dokładnie przepisów.

Jak przebiega proces o odszkodowanie za błąd medyczny?

Gdy chodzi o błędy lekarskie i to, gdzie szukać pomocy, z kilku względów kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem. Wszelkie formalności załatwiają w twoim imieniu specjaliści, przygotowują niezbędną dokumentację oraz pisma w sprawie. W takim wypadku niezależnie od przykładu błędu lekarskiego wystarczy przedłożenie prawnikowi całej posiadanej dokumentacji medycznej, w tym zaświadczeń lekarskich, wyników badań, opisów, raportów. Warto wiedzieć, że każda placówka medyczna ma obowiązek na życzenie pacjenta taką dokumentację udostępnić.

Co jest ważne przy ubieganiu się o odszkodowanie za błąd medyczny?

W całej sprawie konieczne jest udokumentowanie absolutnie każdego kroku oraz wszystkich poniesionych kosztów wynikających z popełnienia błędu medycznego. Przykłady takich dokumentów to rachunki za ponadprogramowe lekarstwa, zabiegi, rehabilitację, dodatkowe wizyty u specjalistów,  ale również koszty niezwiązane bezpośrednio z zaistniałą sytuacją. Do odszkodowania za błędy lekarskie wliczać się będą również koszty dojazdów czy straty związane z brakiem możliwości podjęcia pracy czy powrotu na dawne stanowisko. Na forach o odszkodowaniach za błędy medyczne często można znaleźć informacje o tym, jak wiele zdarza się rozbieżności między faktycznie zastosowanym leczeniem, a jego opisem zawartym w kartotece pacjenta. Na szczęście jeśli wiesz, gdzie szukać pomocy w przypadku błędu lekarskiego, nie musisz martwić się o trudną stronę formalną procesu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE