Strona głównaPoradyOdbudowa organizmu po amfetaminie

Odbudowa organizmu po amfetaminie

Aby wiedzieć jak odbudować organizm po amfetaminie warto jest dowiedzieć się czym tak naprawdę ten związek chemiczny jest. Amfetamina to jak każdy chyba wie silny i bardzo uzależniający narkotyk. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy powodując bardzo mocne pobudzenie organizmu przy jednoczesnym jego wyniszczeniu. Jeszcze kiedyś głównym celem stosowania amfetaminy było leczenie ADHD, otyłości i narkolepsji. W dzisiejszych czasach amfetamina najczęściej kojarzona jest z narkotykami ulicznymi. Niestety posiada ona szereg groźnych działań niepożądanych zwłaszcza w przypadku gdy jest stosowana poza kontrolą. 

Amfetamina – działanie 

Amfetamina jest narkotykiem, który może być przyjmowany pod bardzo różnymi postaciami. Najpopularniejszymi jest wciągnięcie sproszkowanej amfetaminy przez nos, ale również zdarza się przyjmowanie jej w postaci dożylnego roztworu, ale i palenie. 

Po zażyciu amfetaminy pojawia się znaczna wydolność układu nerwowego i tak zwana gotowość do działania. Można by rzec, że organizm dostaje wielkiego kopa, który wywołuje pożądaną euforię i zwiększenie pewności siebie. Ciało przestaje odczuwać zmęczenie i stymulowane jest do pracy na najwyższych obrotach.

Z farmakologicznego punktu widzenia taki efekt osiągany jest poprzez zwiększenie stężenia dopaminy pomiędzy neuronami. Normalnie utrzymanie jej równowagi jest bardzo ważne – jej nadmierna ilość jest eliminowana poprzez wychwyt zwrotny dopaminy. Amfetamina hamuje ten wychwyt zwrotny sprawiając, że stężenie dopaminy znacznie wzrasta. Również podobnie amfetamina działa na serotonine dającą efekt euforii i norepinefrynę mobilizująca organizm do działania. 

Amfetamina – skutki uboczne 

Regularne przyjmowanie amfetaminy może prowadzić do prawdziwej dewastacji homeostazy całego organizmu. Skutkami ubocznymi są najczęściej zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, agresja, bezsenność. Jednak to jedynie objawy pochodzące ze strony układu nerwowego. Amfetamina bardzo wyniszcza najważniejsze organy człowieka takie jak nerki i wątroba pozostawiając po sobie ślad na całe życie.

Szczególnie groźne może być przedawkowanie amfetaminy, która przykładowo z alkoholem może tworzyć mieszaninę wybuchową. Przyspieszona akcja serca, nadciśnienie i konsekwencji zawał skutkujący śmiercią jest wtedy bardzo prawdopodobny. 

Odbudowa organizmu po amfetaminie 

Regeneracja po amfetaminie jest bardzo trudna. Przede wszystkim należy rozpocząć ją od definitywnego odstawienia zażywania narkotyku. Bowiem największe problemy zaczynają się w momencie, kiedy organizm już się od niego uzależnił, a przestał go otrzymywać. Bardzo często pojawiają się zespoły abstynencyjne będące bardzo bolesne w skutkach. Są to ogromne bóle głowy, nudności, bóle brzucha, katar z lejącą się wydzieliną, bóle stawów i mięśni, a także depresja i niechęć do życia. Aby lepiej przetrwać zespół abstynencyjny, warto znaleźć specjalistyczną pomoc. 

Regeneracja po amfetaminie – co zrobić?

Wypłukanie i usunięcie narkotyku z swojego organizmu jest pierwszym elementem podczas regeneracji po amfetaminie. Przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań aby detoksykacja przebiegła jak najszybciej. Wtedy powinno zażywać się większe dawki witaminy C zakwaszające mocz, pić spore ilości wody bądź zastosować rośliny moczopędne (przykładem może być herbata z pokrzywy). Dodatkowo odpowiednia dieta może wpłynąć na poprawę odbudowy organizmu po amfetaminie. Pokarmy bogate w witaminy i minerały będą z pewnością pomocne. 

Odbudowa organizmu po amfetaminie – ostatnie kroki 

Podczas przejścia całego zespołu abstynencyjnego i uwolnienia organizmu od amfetaminy często nałóg potrafi wrócić. Dzieje się to poprzez fakt, że wspomnienia związane z efektami po zażyciu amfetaminy pozostają w głowie do końca życia. W wyniku tego nawet po oczyszczeniu organizmu z amfetaminy chęć jej zażycia cały czas może znajdować się z mózgu (zwłaszcza u osób, które stosowały ją przez dłuższy czas). Dlatego warto szukać pomocy w specjalnych grupach, które zrzeszają osoby mające problemy z narkotykami. Regularne wspieranie swojej psychiki jest bardzo ważne. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE